שתף קטע נבחר

מקרה נדיר: גופת הנעדר לא נמצאה - האישה הוכרזה כפנויה

14 שנה לאחר שיצא ולא שב לביתו, ועשור לאחר שקבע כי אין מספיק ראיות למותו - התיר בית הדין הרבני את העגונה, והיא נישאה בסוף השבוע. לצורך מבצע ההתרה המסובך נדרש אישורו של היועץ המשפטי לממשלה, כדי לספק לדיינים גישה לחקירה הרגישה

בית דין רבני קבע כי אישה שבעלה נעדר מזה 14 שנה, תוכל להינשא לאדם אחר אף שלא נמצאה גופת הבעל, וזאת בשל הערכת המשטרה כי האיש נרצח. מדובר במקרה נדיר שבו הדין הדתי מתיר אישה מעגינותה בלא שהתקבלו עדויות חד-משמעיות על מות בעלה.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>  

 

בשנת 2005 עזב הגבר, אדם בן 30, את ביתו בתל אביב, אמר לאשתו כי הוא "יוצא לחצי שעה" - ומאז נעלמו עקבותיו. לאחר המקרה התברר כי הוא הפעיל כמה עסקים להמרת כספים והיה חייב לשוק האפור סכום של 200 אלף ש"ח.

 

קיראו עוד בערוץ היהדות : 

 

חקירת המשטרה העלתה כי הנושים ארבו לו, ובאמצעות תרגיל "כיפה אדומה" חטפו והעלימו אותו. בסופו של דבר, הפכה חקירת המקרה לתיק רצח פתוח, שבו עד היום לא אותרה גופה ואיש לא הועמד לדין.

 

 

נדרש אישור היועמ"ש

לפני עשור, בשנת 2009, ביקשה האישה מבית הדין הרבני האזורי בתל אביב להתירה מעגינותה ולאפשר לה להמשיך בחייה ולהינשא לאדם אחר, אלא שבפני הדיינים לא הובאו ראיות מספיקות המוכיחות כי הבעל אינו בחיים. המבקשת זנחה את התיק והוא נסגר.

 

בית הדין הרבני (צילום: דוברות בתי הדין הרבניים )
בית הדין הרבני(צילום: דוברות בתי הדין הרבניים )

 

לאחרונה הכירה האישה גבר חדש והגישה בקשה נוספת - הפעם קונקרטית יותר - להינשא לו כדת משה וישראל. בני הזוג אף קבעו כבר תאריך לחתונתם – מה שיצר תמריץ לבית הדין (וגם מרוץ נגד השעון) להתרתה.

 

ראש אבות בתי הדין בתל אביב, הרב זבדיה כהן, פנה למשטרת ישראל בבקשה לזמן את החוקרים לעדות כדי ללמוד את התיק בניסיון לפתור את התסבוכת. בשל המידע החסוי והרגיש שבו, נדרש אישור מיוחד של היועץ המשפטי לממשלה למהלך.

 

ביום שלישי שעבר הגיעו חוקרי המשטרה שטיפלו בתיק, בליווי נציגים מפרקליטות מחוז תל אביב, אל בית הדין הרבני - וחשפו בפניו את חומרי החקירה. הדיינים - הרב זבדיה כהן, הרב אריה אוריאל והרב חיים וקנין - התייעצו עם פוסקי הלכה חיצוניים בכירים, שהשתכנעו כי ניתן להתיר את האישה.

 

"על פי הערכה חד-משמעית של המשטרה המתבססת גם על חומר מודיעיני, האיש נרצח סמוך למועד היעדרותו", נכתב בהחלטה. "לאחר חקירה ודרישה מקיפה, משא ומתן הלכתי מעמיק והתייעצות עם גדולי תורה, בית הדין נענה לבקשתה של האישה להתירה מכבלי העיגון - ופוסק כי על פי דין היא מותרת להינשא". ביום שישי האחרון כבר התקיימה במרכז הארץ חתונת הזוג החדש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
בית הדין הרבני
צילום: עמית שאבי
מומלצים