שתף קטע נבחר

המשטרה על איומי החוקרים נגד ניר חפץ: "עיוות מוחלט של המציאות"

לאחר עוד גל פרסומים על אודות הלחצים שהפעילו החוקרים נגד עד המדינה ניר חפץ, אומרת המשטרה כי החקירה נוהלה בפיקוח מלא של ראש להב 433 וראש אח"מ. בין היתר דווח כי החוקרים איימו על חפץ: "נרוקן אותך מנכסיך"

 

 

ניר חפץ באחד מדיוני הארכת המעצר שלו (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ניר חפץ באחד מדיוני הארכת המעצר שלו(צילום: רויטרס)

 

בצל המשך חשיפת אמצעי הלחץ של החוקרים על עד המדינה בתיק 4000, ניר חפץ, מתגוננת הערב (יום ג') המשטרה ואומרת בתגובה ראשונה כי היא "מנהלת חקירות באופן מקצועי, יסודי ובהתאם לחוק, לא כל שכן כשמדובר בחקירות רגישות הקשורות באישי ציבור". מסכת הלחצים על ניר חפץ ועל משפחתו נחשפה לראשונה לפני כחודשיים ב-ynet וב"ידיעות אחרונות".

 

"כפי שאמרנו פעמים רבות בעבר, אנו שבים ומדגישים, תיק החקירה המדובר נוהל על ידי צוות חוקרים בכיר, בפיקוח מלא של ראש להב 433 וראש אח"מ. אין בכוונתנו להתייחס לחלקי המידע המפורסמים בתקשורת באופן היוצר עיוות מוחלט של המציאות, אולם נציין כי כלל פעולות החקירה נבחנות מראש לאור תבחינים משפטיים מחמירים של גורמי המקצוע במשטרה. למעלה מן הצורך נציין כי זימון עדים ונחקרים מבוצע רק לצורכי חקירה, והכל בהתאם לחוק ולהנחיות המשפטיות. כל טענה אחרת בהקשר זה הרי שהיא שגויה מיסודה", לשון תגובת המשטרה.

 

 

קודם לכן דווח בחברת החדשות על איומים כלכליים שהפעילו עליו החוקרים: "זה כסף, אנחנו יודעים להתעסק בכסף ואנחנו יודעים לקחת אותך ולרוקן אותך מנכסיך".

 

לפי הדיווח, אחד החוקרים אמר לחפץ: "אני יכול להגיד לך שכל פינה שניסית להסתיר ולהחביא במהלך חייך, אנחנו הפכנו את הפינה הזאת וגילינו את מה שיש שאתה החבאת ולכל אותם מסתורים ודברים חבויים אנחנו נגיש לך אותם. וכל סרט או דבר אפשרי שאתה מריץ לך בראש יהיה פה בחדר הזה. אני לא צוחק איתך ניר ואני לא מרמה אותך, תזכור מה שאמרתי לך בשיחות שלנו אלה דברים שעלולים להשפיע לא רק עליך".

 

אמש הוזכר זימון אדם שאינו קשור ישירות לתיק 4000, שנשאל שאלות מביכות לכאורה כדי ללחוץ על חפץ לחתום על הסכם עד מדינה. בהקשר זה אמר היום עו"ד אורי קורב, בכיר לשעבר בפרקליטות ששימש כתובע במשפט אולמרט, לאולפן ynet כי "אם נאמר על ידי חוקר 'אני יודע עליך דברים מסוימים' תוך רמיזה כי כל הציבור תכף יידע אותם, מדובר בסחיטה, שכן אדם רשאי לשתף או לא לשתף פעולה עם החקירה".  

 

התמלילים שפורסמו עד כה מתארים את הלחץ הכבד שהופעל על חפץ מעט לפני שהסכים לחתום על ההסכם ולמסור מידע נגד נתניהו, רעייתו ובני הזוג אלוביץ', בעלי בזק. חפץ הלין על תנאי מעצרו ועל מצבו הפיזי, תוך שהוא נתקל בתגובות סרקסטיות מצידם של החוקרים שהטיחו בו כי "אנחנו יודעים עליך הכול". עוד נטען כי היועץ המשפטי לא אישר את כלל המהלכים המשפטיים נגד חפץ, כשתשובתו עסקה בטענה לזימונו של אדם שאיננו קשור כלל לתיק 4000.

 

קריאות לבדיקה: "אמצעים פסולים, סחיטה"

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה לפניית ynet: "כידוע, לפני כחודש התקיים הליך שימוע לראש הממשלה. "במסגרת זו נטענו על ידי באי כוחו של ראש הממשלה אותן טענות שמובאות כעת בפרסומים שונים בנוגע לניר חפץ. בימים אלה מנהל היועץ המשפטי לממשלה עם צוותו הליך סדור לבחינת הטענות בשימוע לצורך קבלת החלטה סופית. בתוך כך, כמובן, נבחנות בכובד ראש גם טענות באי כוחו של ראש הממשלה בעניין דרך גביית עדותו של ניר חפץ.

 

אביחי מנדלבליט (צילום: דנה קופל)
"הליך מקצועי ונקי מכל השפעה זרה". תגובת משרד המשפטים(צילום: דנה קופל)

 

כמובן שאין זה ראוי וגם איננו מתכוונים לנהל הליך שימוע מקביל בתקשורת. הליך השימוע ובחינת הטענות בעקבותיו הוא הליך מקצועי ונקי מכל השפעה זרה, וימשיך להיות כזה. נזכיר כי היועץ המשפטי לממשלה כתב בשעתו במענה ליו"ר לשכת עורכי הדין, כי נחה דעתו שחוקרי המשטרה הבהירו לעדי המדינה כי הם נדרשים לומר אך ורק את האמת, וכי הדברים שמסרו עדי המדינה נמסרו באופן חופשי ומרצון".

 

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד אבי חימי, קרא ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, לבצע חקירה יסודית שתבחן אם אכן הופעלו לחצים פסולים על חפץ על מנת שיחתום על הסכם עד מדינה בתיק 4000. חימי הביע חשש כבד כי ככל שיתאמתו החשדות בדבר הפעלת לחצים פסולים על עד המדינה, עלול הדבר לפגוע קשות בזכות הבסיסית להליך משפטי הוגן, שהיא מעקרונות היסוד במשטר דמוקרטי. "אני קורא לגורמים האמונים מכוח החוק על ביקורת הפרקליטות והמשטרה - נציב תלונות הציבור על הפרקליטות וראשת מח"ש - להיכנס לעובי הקורה ולחקור חשדות אלה לאלתר", אמר ראש הלשכה.

 

לפני כחודשיים נחשפה כאמור ב-ynet וב"ידיעות אחרונות" מסכת הלחצים שהפעילו חוקרי פרשת 4000 על ניר חפץ לפני שהסכים לשמש כעד מדינה: "אני אומר לך שההשלכה פה מעבר לפלילים וכלא. התא המשפחתי שלך כרגע נמצא בסכנה בעקבות אותה פצצה שאמרתי לך שתגיע בזמן הקרוב מאוד", אמר לו אחד החוקרים".

 

"אתה תראה שברגע שאתה תהיה בלי המשפחה - אתה כלום ושום דבר, וכל הכסף והכסתוחים והשיחות והתיאומים וכל התחבולות האלה שעשית לא היו שוות את זה. אתה יכול להסתכל עליי לגלגל עיניים ולהמשיך להקשיב לעצת עורך דינם... אני אומר לך שאתה עומד בפני סכנה קיומית לתא המשפחתי שלך, ובכל זאת אתה מהנהן וממשיך", אמר אחד החוקרים לחפץ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ניר חפץ בבית המשפט
צילום: רויטרס
מומלצים