שתף קטע נבחר

אלקין: "כחול לבן בהיסטריה מבחירות ישירות". טרופר: "לא מפחדים"

השר אלקין אמר באולפן ynet שהרעיון לקיים בחירות ישירות "מעניין", אך הליכוד יתמקד בממשלת אחדות רחבה: "מחכה לשמוע מה נתניהו יקבע". ח"כ טרופר, המקורב לגנץ: "זה ספין". לדבריו, נכון לבחון "כמה אופציות" לממשלת מיעוט כדי למנוע בחירות שלישיות. בנט: "בחירות שלישיות - אסון לימין"

 

 

שבועיים בדיוק נותרו למנדט שקיבל יו"ר כחול לבן בני גנץ להרכיב ממשלה, וכשלא נראה שנמצא פתרון כלשהו למבוי הסתום במו"מ הקואליציוני – רעיון הבחירות הישירות ממשיך להעסיק את המערכת הפוליטית, למרות הכחשותיו של בנימין נתניהו כי הוא מקדם אותו. השר זאב אלקין מהליכוד אמר הבוקר (ד') כי מדובר ברעיון "מעניין", וטען שבכחול לבן הגיבו בהיסטריה בכך שדחו אותו באופן מיידי. באולפן ynet התראיין אחריו ח"כ חילי טרופר מכחול לבן, שאמר כי מדובר בספין: "אנחנו לא מפחדים מבחירות, אנחנו פשוט לא חושבים שזה הדבר הנכון לישראל".

 

השר אלקין הדגיש בריאיון כי נתניהו ממקד את כל מאמציו כעת בהרכבת "ממשלת אחדות רחבה", וכי הוא לא גיבש עמדה בנושא ההצעה לקיים בחירות ישירות. "אני חושב שהרעיון כרעיון מעניין, אני לא יודע מה תהיה עמדת ראש הממשלה ואני מחכה לשמוע מה יקבע. אבל הוא לא מתעסק בזה, והוא צודק, אי אפשר ברצינות להקים ממשלה אם אתה נערך לבחירות - ולכן כרגע המאמץ צריך להיות בניסיון לעשות את הדבר הנכון. הדבר הנכון הוא ממשלת אחדות רחבה", אמר אלקין לאולפן ynet.

 

 

  (צילום: יואב דודקביץ', אבי מועלם)
בחירות ישירות? אלקין וטרופר(צילום: יואב דודקביץ', אבי מועלם)

בתשובה לשאלה אם הליכוד נבהל מההד שיצר יו"ר הסיעה החדש שמקורב לנתניהו, ח"כ מיקי זוהר - כשאמר כי נתניהו להערכתו יתמוך ברעיון (שאותו העלה במקור יו"ר ש"ס אריה דרעי) - אמר אלקין כי "אין לנו ממה להיבהל". הליכוד, נזכיר, פרסם אתמול הודעה שמדגישה כי נתניהו לא עוסק בקידום הצעת חוק בנושא. "לפי סקר שפורסם נתניהו עדיין מוביל, ולפי התגובה ההיסטרית של כחול לבן שדחו את זה מיד, בלי אפילו לבחון, אתה רואה שמי שנבהל פה זה הצד השני", טען השר להגנת הסביבה, לירושלים ולמורשת.

 

- אתה אומר שכחול לבן הגיבו בהיסטריה, נראה שגם הליכוד לקחו רוורס מהביטחון של מיקי זוהר אתמול.

"לא לקחנו רוורס, לא אמרנו שאנחנו בעד זה ולא אמרנו עדיין שאנחנו נגד זה. ראש הממשלה אמר בפגישה שאין לו עמדה, הוא לא רוצה להתעסק בזה עכשיו, והוצאנו הודעה רשמית בנושא".

ישיבת צוותי המשא ומתן כחול לבן והליכוד (צילום: משה מזרחי)
אלקין עם השר לוין בפגישת מו"מ עם כחול לבן(צילום: משה מזרחי)
 

אלקין נשאל אם יש משמעות לכך שח"כ זוהר - שנחשב למקורב לנתניהו - אמר שרה"מ יתמוך בסופו של דבר ברעיון, והשיב: "אני אגלה לכם סוד, היות ובכל זאת אני הייתי בחדר כשהנושא עלה ולא מיקי זוהר, אני אומר לכם שמה שראש הממשלה אמר זה שהוא לא רוצה לעסוק בזה והוא לא גיבש עמדה בנושא הזה. זה המצב, לא יותר ולא פחות, זה לא השתנה בימים האחרונים ולא ישתנה, כי כרגע כל המאמץ שלנו זה לגבש ממשלה".

 

הוא הביע תקווה שיימצא פתרון למבוי הסתום במשא ומתן עם כחול לבן, אך האשים שאנשיה אינם כנים בשיחות בכפר המכביה. "כשהתמניתי לצוות המו"מ הקואליציוני אמרתי לאשתי: 'הלך עליי, בחודש הקרוב לא תראי אותי בבית חוץ משבתות כי זו המציאות'. עכשיו אני אתאר לך מה המציאות שבה אנחנו נמצאים - מזמינים אותנו פעם בשבוע, פגישה של כמה שעות שבדרך כלל אומרים לנו בחדר 'עוד לא החלטנו אם רוצים להקים אתכם ממשלה או לא, רק בואו נדבר תיאורטית, אם נחליט להקים אתכם ממשלה אז איך לדעתכם זה ייראה?' - זה בערך השיח".

כינוס של ראשי מפלגות הימין ()
"אני הייתי בחדר, לא מיקי זוהר". כינוס ראשי הסיעות של הימין
 

הוא טען כי כחול לבן לא באמת מתנגדת לישיבה עם החרדים - שכן לדבריו, אנשיה פנו אליהם בניסיון לפרק את "בלוק הימין". גם עם נתניהו, טען אלקין, אין להם בעיה לשבת יחד בממשלה, ולדבריו הסיבה לכך שהשיחות מדשדשות היא שמישהו שמכשיל אותן מבפנים - רמז כמובן למס' 2 בכחול לבן, יאיר לפיד. "כנראה שיש חברים בקוקפיט ששואלים את עצמם מה יהיה בבחירות שאחרי זה? מי יהיה בראש המרכז-שמאל, והבעיה שלהם זה בני גנץ ולא אנחנו", טען. "בשבילם הרעיון שבני גנץ יהיה ראש ממשלה ולא מישהו אחר - זה לא מחליק להם טוב בגרון. הם רוצים להיות במקומו".

 

טרופר: יש כמה גרסאות לממשלת מיעוט

מיד אחריו התארח כאמור באולפן ynet ח"כ חילי טרופר מכחול לבן, שנשאל על הטענות של אלקין שלפיהן מפלגתו נכנסה להיסטריה מהרעיון של בחירות ישירות. "לא יודע איפה הם מזהים היסטריה, אנחנו לא מפחדים מבחירות. אנחנו פשוט לא חושבים שזה הדבר הנכון לישראל. באופן כללי, אני לא חושב שלכל ספין של נתניהו צריך להתייחס כל כך ברצינות", השיב טרופר. 

 

- למה ספין? זה משהו שיכול ליצור הכרעה, למה לא בחירות ישירות? תנו לעם להכריע.

"קודם כל, היו בחירות - העם הכריע. במובנים מסוימים הבחירות האחרונות היו אישיות על ביבי או לא ביבי", אמר טרופר והוסיף: "בבחירות האחרונות התשובה היא ברורה, והוא הפסיד. יש לו 55 מנדטים שרוצים נתניהו, כל היתר לא רוצים נתניהו".

ח
"לא רוצה להתעסק בשטויות". טרופר באולפן (צילום: אבי מועלם)
  

טרופר הוסיף כי לדעתו ההצעה, שהיא לדבריו בגדר "שינוי כללי המשחק באמצע המשחק", לא תועיל במאומה לפתרון המשבר הפוליטי. "הכנסת נשארת אותה כנסת - אתה חושב נגיד שבגלל שבני גנץ ניצח בבחירות החרדים יאמרו 'אז זה בסדר ברית הזוגיות, תחבורה בשבת, כי הציבור אמר'?", תהה טרופר. "אין להם תפיסת עולם משלהם? נניח להפך, וביבי זכה - אז אנחנו נלך לשבת עם מישהו עם כתב אישום?"

 

- אם העם הכריע, אי אפשר להתווכח עם זה.

"יש לאנשים תפיסות עולם, וזה בסדר שיש מחלוקת. אם אתה שואל אותי, ההחלטה של העם הייתה ברורה מאוד - ממשלת אחדות של כחול לבן והליכוד. היא אפשרית אם נתניהו יעזוב את הספינים, יעזוב בחירות נוספות, ילך פשוט. העם אמר: כחול לבן והליכוד".

 

טרופר נשאל גם על הטענה של הליכוד ולפיה כחול לבן מנהלים "פייק משא ומתן", והזכיר את התעקשות צוות המו"מ של הליכוד לייצג בשיחות הקואליציוניות את כל גוש הימין, המונה 55 מנדטים. "אלקין אמר שאנחנו לא רציניים? הזמנו אותו לחדר כליכוד, למה הוא נכנס לחדר והדבר הראשון שהוא אמר היה 'חשוב לי לעדכן אתכם שלמרות שחשבתם שהזמנתם את הליכוד, הגענו גם ליצמן, דרעי וסמוטריץ' לחדר'?"

 

- יכול להיות שהמנדט של גנץ ייגמר. ממשלת מיעוט היא עדיין אופציה?

"תראה, אנחנו רוצים להקים ממשלת אחדות, זה ברור. נוכח האפשרות המטורפת שיכולות להיות כאן בחירות בפעם השלישית, שאולי היחיד שרוצה בהן זה נתניהו, תשאל מיליון אזרחים שלא רוצים - לא נכון להוריד אופציות מהשולחן. לא ממשלת מיעוט כזאת או כזאת".

כחול לבן בני גנץ הרשימה המשותפת איימן עודה אחמד טיבי פגישה (צילום: אופק אבשלום)
"לא נכון להוריד שום אופציה מהשולחן". טרופר על אפשרות של ממשלת מיעוט(צילום: אופק אבשלום)
 

טרופר, שבעבר הביע התנגדות לרעיון של ממשלת מיעוט בתמיכה מחוץ לקואליציה של המפלגות הערביות, סירב לומר בריאיון הפעם מהי עמדתו האישית בנושא. "את הדעות שלי אני אומר בחדר. גנץ אומר שזה בסדר שלכל אחד יש דעה, אבל בסוף יש עמדת מפלגה אחת - והיא מחייבת את כולם".

 

טרופר ציין עוד כי אותה ממשלת מיעוט מדוברת, בתמיכת הערבים מבחוץ, היא רק וריאציה אחת וכי קיימות אחרות - שלדבריו יובילו לממשלות "פחות טובות" מממשלת אחדות. "אם נתניהו בכוח יגרור אותנו למערכת בחירות, לא נכון להוריד שום אופציה מהשולחן. אתם מכירים אופציה אחת, אני אומר לכם שיש כל מיני אופציות, ונכון לבחון את כולן", הוסיף טרופר, אך לא פירט.

 

- אתה תעדיף בחירות כלליות על פני בחירות ישירות?

"אני לא חושב שזו אופציה, אני לא אשחק במשחק הספינים של נתניהו", אמר טרופר. כשנשאל על כך שוב הוא הוסיף כי הרעיון לא באמת על הפרק לדעתו: "את שואלת אותי על ספין שאף אחד לא בדק אותו או התייחס אליו. אני לא משחק במשחק הזה של נתניהו, אני רוצה להקים ממשלה ולא להתעסק בשטויות".

 

יו"ר הימין החדש, נפתלי בנט, התייחס היום בפודקאסט שלו לפלונטר הפוליטי: "להערכתי הולכים לבחירות שלישיות, אם ליברמן לא יירד מהעץ. ויש בכך סכנה: אני צופה עלייה דרמטית בהיקף ההשתתפות של הערבים. כוחם יזנק, זה Game changer. אני פסימי לגבי הימין. אני חושב שהליכה לבחירות כרגע תסמן מכה מאוד גדולה עם סיכון גדול לעליית שלטון השמאל. הסיפור הגדול של הבחירות הוא הערבים. יש כאן אירוע מגה אסטרטגי: ערביי ישראל רואים כרגע את נציגיהם בכנסת מייצגים אותם יותר בעניינים האזרחיים, פחות עניינים לאומניים. הם מאוד מתלהבים מזה. כוחם יזנק, מ-13 ל-15/16 מנדטים. גנץ יוכל להקים ממשלת כחול לבן-שמאל-ערבים עם יותר מ-61 מנדטים. אנחנו צריכים להימנע מבחירות בכל מחיר".

 

על יחסיו עם נתניהו אמר: "אנחנו לא חברים טובים ולא כלום. מה שקרה זה שאחרי הבחירות הבנתי שהתוצאות הפוליטיות לא טובות, ואמרתי לו 'אני לרשותך כדי להקים ממשלה'. מאז אני מתרוצץ בין שני הצדדים כדי לנסות להביא לממשלת אחדות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב דודקביץ', אבי מועלם
אלקין וטרופר
צילום: יואב דודקביץ', אבי מועלם
מומלצים