שתף קטע נבחר

הקשר בין אינטימיות לאושר בגיל השלישי

אם בעבר חוקרים נמנעו מלעסוק בנושא של יחסים אינטימיים בגיל השלישי, בשנים האחרונות הם הפכו למרכזם של מחקרים רבים. אילו דעות קדומות מומלץ להוציא מחדר המיטות, ומה הקשר בין מיניות בריאה לבין אושר בגיל מבוגר

המדור בשיתוף "מגדלי הים התיכון"

 

אין עוררין על כך ש"לא טוב היות האדם לבדו". כולנו זקוקים לתקשורת עם אחרים בכל שלב בחיינו, ורובנו מעוניינים גם בזוגיות יציבה ואוהבת עם אדם נוסף. בין מאפייניה של זוגיות כזו נכללים באופן טבעי גם יחסים אינטימיים, שהשפעותיהם החיוביות על הבריאות נחקרו לא מעט לאורך השנים.

 

למרבה הצער, בשל דעות קדומות ומוטעות על הקשר בין מיניות לגיל, נעדרה קבוצת הגיל השלישי מהמחקרים הללו במשך תקופה ארוכה. זאת, למרות שגם בקרב בני גיל הזהב קיימים רבים שמטפחים זוגיות יציבה.

 

רק בשנים האחרונות התרחב השיח האקדמי גם לגיל המתקדם, והעניק לו מקום משמעותי במחקרים שונים. הוא הוביל לכמה מסקנות מרתקות על השפעתה של אינטימיות מחוץ לחדר המיטות, ובמרכזה הקשר שבין מיניות לבין אושר בגיל השלישי.

 

עוד במדור 60 פלוס:

מחקר: אתם מרגישים צעירים? כנראה שתחיו יותר 

5 צמחים שעשויים לסייע באיזון רמות הסוכר בגוף 

הליכה, תזונה ומתיחות: 21 טיפים לאימון בגיל מבוגר 

 

להסיר מחסומים ולהנות מאינטימיות בגיל מבוגר (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
להסיר מחסומים ולהנות מאינטימיות בגיל מבוגר(צילום: Shutterstock)
 

נפרדים מהדעות הקדומות

חלקנו עלולים להניח שהזדקנות מובילה להפסקה בפעילות המינית, אך מדובר כמובן בטעות. תדירותה של פעילות מינית אכן פוחתת עם השנים, מסיבות רפואיות או עקב היעדר קשרים זוגיים, אך רבים מבני הגיל השלישי עדיין יכולים ובוחרים ליהנות ממנה.

 

בסקר שנערך בשנת 2017 באוניברסיטת מישיגן למשל, השיבו 40% מהנבדקים, גברים ונשים בגיל שבין 65 ל-80, שהם עדיין מקיימים יחסי מין. מבין אלה שהיו בזוגיות קבועה, שיעור המשיבים בחיוב עלה ל -54%.

 

מחקר שפורסם בכתב העת המדעי של האגודה הגריאטרית בארצות הברית, דן לא רק ברמות הפעילות המינית של נשים אלא גם בתחושותיהן כלפיה. התוצאות היו מעודדות: 66% מהמשתתפות בקטגוריית הגיל של 60 ומעלה, ציינו כי למרות שרמת הפעילות המינית שלהן פחתה הן עדיין מאוד מסופקות ממנה. מכאן, שמבוגרים רבים מצליחים ליהנות מיחסי מין מתגמלים בגיל השלישי, גם בהינתן אתגרים פיזיים או אחרים שהם מתמודדים עמם.

 

מחדר השינה אל חיים מאושרים יותר

בשעה שלפעילות מינית יתרונות רבים שאנו כבר מכירים, חלק מהמחקרים בחרו להתמקד לא רק בהקשרים הפיזיים אלא גם בפן הרגשי. הם מצאו כי זוגות נשואים בגיל השלישי שנותרים פעילים מינית באופן סדיר, נוטים להיות מאושרים יותר בהשוואה לאלה שפעילים מינית לעתים נדירות או כלל לא. חשוב לציין שלא מדובר רק באושר מיחסיהם זה עם זה, אלא גם באושר כללי מחיי היומיום שלהם.

 

מחקר שפורסם בכנס השנתי של האגודה האמריקאית לגרונטולוגיה, התרכז בקשר שבין מיניות לבין הנאה מהחיים אצל נבדקים נשואים בגיל 65 ומעלה. הנחקרים נשאלו שאלות הנוגעות לתדירות קיום היחסים שלהם, לצד שאלות שבחנו את רמות ההנאה שלהם מהחיים. הממצאים היו חד משמעיים –בשעה שרק 40% מהנשאלים שלא היו פעילים מינית ציינו שהם מאושרים מחייהם, אצל הזוגות שהיו פעילים מינית רמות האושר הגיעו ל- 60%.

 

התוצאות נותרו בעינן גם לאחר שהתבצעו התאמות של גורמים נוספים שמשפיעים על האושר כמו גיל, בריאות ומצב כלכלי. עורכת המחקר, פרופ' אדריאן ג'קסון מאוניברסיטת פלורידה, ציינה כי מחקרים מסוג זה הם בעלי שני יתרונות מרכזיים: ראשית, הם מעודדים פיתוח גישות חדשות לטיפול בבעיות שמקשות על פעילות מינית בגיל השלישי. שנית, הם יכולים לשפר את השיח הכללי בנושא מיניות בגיל מבוגר, ולהסיר חסמים נפוצים שניצבים בפני אנשים מבוגרים. מחסומים כאלה עשויים להיות מבוכה, הירתעות מפנייה לרופא או הימנעות מייעוץ עם פסיכולוג או מומחה לזוגיות.

 

מאחר שסל הפתרונות השונים ממשיך להתרחב מדי שנה, החוקרים מציעים שלא להימנע מפנייה לעזרה מקצועית. ההנאה מהחיים כרוכה בקבלת החלטות חיוביות מדי יום, וההחלטה ליהנות מזוגיות מספקת בהיבט המיני היא ללא ספק אחת מהן.

 

 

המאמר מתוך הבלוג "מעניין לחיות פה" של מגדלי הים התיכון

 

בני זוג מבוגרים מספרים - הסוד שלנו לחיי נישואים מאושרים 

 

בשיתוף "מגדלי הים התיכון"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מגדלי הים התיכון
צילום: shutterstock
האנטימיות משפיעה על האושר
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים