שתף קטע נבחר

"מבלי שהציגה זאת לציבור: סבא"א קבעה - איראן לא משתפת פעולה"

הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית קבעה כי איראן אכן מפרה את הסכם הגרעין. ב"בלומברג" דווח כי החוקר הראשי בסוכנות הודה שהרשויות באיראן אינן משתפות פעולה בחיפושים במתקן הגרעין שנתניהו חשף באו"ם

  

החוקר הראשי בסבא"א, מאסימו אפארו, הודה בישיבה סגורה בווינה כי איראן מסרבת לשתף פעולה עם הסוכנות בניסיונה לגלות את מקור האורניום שנמצא בטורקוזאבאד שבפאתי טהרן. כך אמרו היום (חמישי) שני דיפלומטים שונים שנכחו בשיחה עם אפארו ל"בלומברג".

מחסן אטומי סודי של איראן בטורקוזבאד ()
המחסן בטורקוזאבאד

למרות שהסוכנות לא פרסמה באופן רשמי את ממצאיה מטורקוזאבאד, ראש הממשלה בנימין נתניהו טען כי כינוס הסוכנות היום הוא הוכחה לשקרים של איראן בעניין תוכניות הגרעין שלה. "לפני כשנה חשפתי באו"ם את התוכנית הסודית של איראן לפתח נשק גרעיני בטורקוזאבאד. קראתי לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית לבדוק את טורקוזאבאד, והסוכנות אכן שלחה מפקחים למקום", אמר נתניהו.

 

הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית אישרה כי איראן אכן מפרה את הסכם הגרעין, בעקבות גילוי משלוח של גז אורניום שיצא מהכור הגרעיני בנתנז למתקן בפורדו - ייתכן שלמטרת העשרתו. עם זאת, הסוכנות לא ציינה אם המתקן, שנמצא תחת מגבלות ההסכם, אכן מעשיר אורניום. במסמכי הסוכנות, שהגיעו לידי רויטרס, נכתב כי האיראנים התקינו ארבע צנטריפוגות חדשות בפורדו.

 

גורמים ביטחוניים ישראלים אמרו לסוכנות AFP שבאתר נעשה שימוש לאכסון חומר גרעיני בין השנים 2009 ועד 2018, כשהאתר פורק. לפי הגורמים, החומר הגרעיני הועבר לאתרים אחרים ועובד לאורניום מבלי שהועשר, במקום אחר. "זה רק קצה הקרחון", אמר גורם מודיעין ישראלי. ישראל האשימה את איראן במשך שנים רבות בניסיון להשיג נשק גרעיני, למרות הכחשות חוזרות ונשנות מצד טהרן.

מתקן גרעיני פורדו  (צילום: AFP)
המתקן בפורדו (צילום: AFP)

מתקן גרעיני פורדו  (צילום: AFP)
המשאית שהובילה אורניום לפורדו(צילום: AFP)
צנטריפוגה צנטריפוגות מתקדמות מסוג IR-8   ב מתקן העשרת ה אורניום ב נתנז איראן  (צילום: EPA)
(צילום: EPA)
 

נתניהו פרסם את הדברים זמן קצר לאחר שהרשויות באיראן הודו במעצר פקחית מטעם הסוכנות שעמדה להיכנס למתקן בנתנז - אך טענו שהסיבה לכך היא "חשד לנשיאת חומר חשוד". השליחה האמריקנית לסוכנות, ג'קי וולקוט, אמרה כי מעצר החוקרת הוא "פרובוקציה מקוממת שנועדה להטיל אימים".

 

"איראן ממשיכה להסתיר את תכנית הגרעין שלה וחידשה את העשרת האורניום האסורה שכל תכליתה הוא אך ורק ייצור נשק גרעיני", ציין רה"מ וקרא לקהילה הבינלאומית להגביר את הלחץ על איראן. "איראן היא סכנה לא רק לישראל ולמזרח התיכון. היא סכנה לעולם כולו. אני מברך על כך שלפחות היום, הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית הבינה זאת היטב. ישראל לא תאפשר לאיראן לפתח נשק גרעיני בשום מצב".

 

מוקדם יותר היום אמר מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו כי הוא מודאג מההסלמה בתוכנית הגרעין האיראנית. פומפאו אמר עי לאור הפעילות הגרעינית האחרונה בפורדו קיים חשש שאיראן ממקמת את עצמה בעמדה שבה תהיה לה האפשרות ל"פריצה מהירה לגרעין". מזכיר המדינה השתמש במונח שפירושו הגעה של מדינה נטולת נשק גרעיני למצב שבו יש לה היכולת לייצר נשק גרעיני במהירות ומבלי שלאויביה יהיה די זמן להיערך לכך.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים