שתף קטע נבחר

מאחורי ירח הדבש של נתניהו ובנט

בבחירות המתקרבות נתניהו צריך תחליף אמיתי למפלגה שהייתה עד כה לכחלון. החשש מפני חבירת שקד לגנץ גובר על האיבה האישית של נתניהו לבנט ושקד | פרשנות

התרדמת שאליה נכנסה המערכת הפוליטית, גרמה השבוע לראשיה ליזום כמה צעדים מדודים אך מפתיעים. לא חלילה לקראת הקמת ממשלה - לקראת הליכה לבחירות.

 

הסמן הבולט ביותר לכך הוא התחממות היחסים בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין מי שעד לא מזמן היה יריבו המר, שנוא נפשו, נפתלי בנט. האיבה ביניהם אינה תוצר של פוליטיקה קשוחה ומחוספסת. להיפך.

נתניהו ובנט. "אולי אם נעזור להם הפעם, זה יצליח" (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
נתניהו ובנט. "אולי אם נעזור להם הפעם, זה יצליח"(צילום: אלכס קולומויסקי)
 

בדרך כלל סכסוכים פוליטיים קשים גולשים גם ליחסים האישיים ומחרבים זה את זה; כך למשל עם ליברמן ורוב חברי הליכוד. אצל נתניהו ובנט זה עובד הפוך: הסכסוכים האישיים - וכנראה גם הלא ענייניים - הם אלו שגלשו ופרצו גבולות גזרה, אבל איכשהו לא השפיעו על הפוליטיקה. בנט ונתניהו שונאים כל הדרך אל שולחן הממשלה, ועובדים יחד. תלויים אחד בשני.

 

מה קרה כעת? גורמים בכירים במערכת הפוליטית מסבירים שהמשחק המוזר של השבועיים האחרונים בין נתניהו לבנט נובע מזהות האינטרסים בין השניים.  

 

 

בנט, ששואף לעמוד בראש פלטפורמה משפיעה ולהתמודד במסגרתה על ראשות הממשלה, זקוק לעוד זמן כדי להשתקם משני סבבי בחירות לא מוצלחים שעבר. לכן טוב לו שיישמר המצב הנוכחי - שנתניהו על כל כתבי האישום והתסבוכת המשפטית שלו, ימשיך לכהן בינתיים.

 

האינטרס של נתניהו ברור אף יותר. הוא מטביע את בנט בדבש, מתעלה מעל משקעי עבר קשים לעיכול עבורו ועבור משפחתו, רק מתוך החשש שבנט יחבור לגנץ ויחד עם ליברמן יוציא אותו מלשכת ראש הממשלה. בנט ושקד, עם שלושה מנדטים רופפים, יכולים להיות אלה שיחרבו לנתניהו את מגדל הקלפים. החשש הגדול ביותר של נתניהו הוא ששקד תחבור לגנץ. נתניהו מפעיל מכבש לחצים על בנט ובונה על זה שהשניים מתואמים, כך שאם יש לו את בנט ביד - שקד לא תערוק.

 

היחסים החמים שפיתח נתניהו עם בנט ושכוללים שיחות טלפוניות אישיות, פגישות אינטימיות בארבע עיניים והחלפת מחמאות הדדית, הם חלק מתוכנית גדולה יותר. בשבועיים האחרונים קיים נתניהו הערכת מצב מדוקדקת שנוגעת בעיקר לשאלה מה החליש אותו בסבב האחרון ומה אפשר לתקן מהסבב הראשון.

 

אחת המסקנות הראשונות שעלו הייתה שהמערכה שניהל מול בנט ושקד פגעה בהם אמנם כפי שתכנן, אבל הריקושטים שיתקו גם אותו. בניסיון האובססיבי לחסל אותם פוליטית, הוא נפגע אנושות בעצמו ונותר ראש ממשלה מונשם וחסר יכולת לתמרן. לכן גם החליט לאחרונה להקים את בנט ושקד לתחייה.

 

נתניהו מבין שאם הולכים למערכת בחירות נוספת, הוא חייב מפלגה שתקלוט מצביעי ימין מפוזרים. שתיתן תשובה אמיתית למפלגה שהייתה עד כה לכחלון וחלק ממצביעה התפזרו עם חבירתו לליכוד. "יכול להיות שאם נעזור להם הפעם ולא נפגע בהם", אומר נתניהו בפורומים שונים, "זה יצליח".

 

כחלק מבניית האמון נתניהו היה מוכן להרחיק לכת ובשיחה האחרונה ביניהם שהתקיימה בתחילת השבוע הבהיר לבנט שאם יהיה סיבוב בחירות שלישי ובנט ירגיש שהוא בסכנה, נתניהו יהיה מוכן לשריין אותו בליכוד. לבד. בלי שקד ובלי מתן כהנא, וייתכן גם שעל בסיס שריון טכני כפי שעשו בבחירות סבב א' לאלי בן דהן מהבית היהודי.

 

בנט כמובן הוריד את העניין מסדר היום, והבין מיד שלא מדובר ברשת ביטחון אלא בפיתיון שאם יאכל אותו, סופו יהיה מר.

 

מלבד בנט, נתניהו ממשיך לעבוד גם כשהמנדט להרכבת הממשלה כבר לא אצלו. בליכוד עדיין קיימת תקווה גדולה שגנץ בכל זאת יבוא. השבוע התרשמו בליכוד שאצל יו"ר כחול לבן נפלה ההבנה שאם זה יקרה - זה יהיה רק ללא לפיד. מה בין ההבנה הזאת כפי שמתפרשת בליכוד לבין המציאות? 21+12 ימים יגידו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רפי קוץ
נתניהו ובנט
צילום: רפי קוץ
מומלצים