שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ביטחון לבנט בלי ביטוח לנתניהו
  החיבור המפתיע הוא מהלך בלימה קצר טווח, שבבחירות הצפויות עלול רק לפגוע בגוש הימין. מה תעשה שקד בהמשך? זו רק אחת מהשאלות בעקבות האיחוד הארעי | פרשנות

   (צילום: יואב דודקביץ, EPA)
  (צילום: יואב דודקביץ, EPA)

  האם במהלך המפתיע שיזם ראש הממשלה בנימין נתניהו - צירופם של שניים מאויביו הפוליטיים המרים, נפתלי בנט ואיילת שקד, לתוך סיעתו - טמון קרש הצלה, או עוד מכה אנושה לימין בישראל?

   

  מאחורי ירח הדבש של בנט ונתניהו / הטור מאתמול בבוקר

   

  השבועות האחרונים היו נטולי אירועים משמעותיים והכניסו את המערכת הפוליטית לנמנום כללי. פגישות ארוכות ועשרות הודעות לא הובילו לפריצת דרך במגעים להרכבת ממשלה או להתקדמות לקראת פשרה של מי מהצדדים.

   

  דווקא אז, שבוע לפני שיו"ר כחול לבן בני גנץ מחזיר את המנדט, וכשמתחזק החשש של נתניהו מממשלת מיעוט שתקום, הוא שולף מהכובע שפן שכולם הכירו, אבל איש לא האמין שהוא מסוגל לשלוף.

   

  בנימין נתניהו משה פייגלין מסיבת עיתונאים (צילום: AFP)
  ניסיון העבר מלמד שחיבורים בימין לא מספקים את הסחורה. נתניהו ופייגלין(צילום: AFP)

  ההודעה על המהלך המפתיע הציפה שלל שאלות לא פתורות. מה יעשה החיבור הארעי של הליכוד עם בנט ושקד לקריירה הפוליטית של השניים? מה יעשה המהלך לגוש הימין ומה ההשלכות שלו אם יהיו שוב בחירות בחודש פברואר או בתחילת מרץ?

   

  רוב ההערכות שנשמעו זמן קצר לאחר היוודע הצעד, מעט לפני כניסת השבת, הצביעו על חיזוק לנתניהו בתחום שהוא אוהב יותר מכל - שליטה במשחק. אלא שהמטרה החשובה יותר לא תושג כאן בהכרח; לנתניהו אין תעודת ביטוח שחיבור כזה יפתור את בעיותיו לטווח הארוך. להיפך.

   

  בנט באולפן ynet בספטמבר: "למנוע בכל מחיר בחירות שלישיות"    (צילום: ירון ברנר)

  בנט באולפן ynet בספטמבר: "למנוע בכל מחיר בחירות שלישיות"    (צילום: ירון ברנר)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  הסיכון שלוקח נתניהו אם יחליט להמשיך הלאה עם המהלך, מעריכים גורמים פוליטיים, גדול מאוד. ניסיון העבר מלמד שחיבורים בימין לא מספקים את הסחורה במקרה הטוב. במקרה הרע אפילו גורמים נזק ומקטינים את הגוש.

   

  זה הוכח ב-2013 כשנתניהו וליברמן חברו ורצו תחת פלטפורמת "הליכוד ביתנו"; כשכחלון רץ עם הליכוד במועד ב' של בחירות 2019 ובוחריו לא באו אחריו לליכוד, וגם במהלך של פייגלין שלא הביא כנראה עוד מצביע מחל אחד. כוחו של הליכוד דווקא נחלש, הגוש הצטמק.

  בני גנץ בועידת ישראל ללכידות חברתית של הליגה נגד השמצה (צילום: מוטי קמחי)
  מה שנתניהו לא ייתן, הוא ייתן. בני גנץ(צילום: מוטי קמחי)

  לכן גם עולה שוב ההערכה שנתניהו נתן לבנט את התיק שלא יוכל לסרב לו לטובת מטרה אחת בלבד: לבלום מהלך עתידי של גנץ שמנסה לפורר את גוש הימין.

   

  נתניהו מבין שהימים שלפניו קריטיים. מה שהוא לא ייתן, גנץ ייתן. הוא שומע אותו חוזר שוב ושוב על המסר שיעשה הכול, אבל הכול, כדי להרכיב ממשלה, ופשוט לא סומך על בנט שבלי שיקרקע אותו למשרד הנחשק, הוא ושקד ישארו נאמנים.

   

  מלבד העניין הפוליטי, המינוי של בנט לתיק הביטחון מעלה גם לא מעט שאלות אחרות. נתניהו, ברור לכל שחקן מתחיל, לא ייתן לבנט לחולל במשרד הזה אפילו לא עשירית ממה שהצהיר ותכנן. אם בעיצומה של הקדנציה ליברמן הרגיש מסורס, בנט בממשלת מעבר ירגיש משותק.

   

  ובכלל, עד כה זעק נתניהו שמדינת ישראל מצויה באחת משעותיה המאתגרות ביותר מבחינה בטחונית. אם להאמין לו, האם זה הזמן למנות בזמן ממשלת המעבר שר ביטחון זמני משיקולים פוליטיים ולא ענייניים? עד לא מכבר כינה נתניהו את בנט ילדותי וחסר אחריות. מה אנחנו אמורים לחשוב עכשיו על השר שהופקד על ביטחוננו על-ידי אותו נתניהו?

   

  ובכל הקלחת הזאת, נותר לעקוב אחר התנהלותה של איילת שקד, שמצד אחד מתואמת עם בנט, ומצד שני אין לה שום מחויבויות. במצב שבו נמצא נתניהו, בנט יכול היה לבקש ולקבל הכול. גם תיק לשקד מאחד התיקים הפנויים. אבל הוא לקח רק את מה שנתניהו נתן בקלות והפקיר אותה לגורלה. לכן מעניין יהיה לראות בשם איזה אינטרסים היא תפעל וכיצד.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים