שתף קטע נבחר

30 לנפילת החומה, מרקל: "להגן על הדמוקרטיה"

גרמניה מציינת היום שלושה עשורים לנפילתו של סמל המלחמה הקרה, הקנצלרית הזהירה: "החופש אינו מובן מאליו". באצטדיון בברלין בנו חומה באמצע מגרש הכדורגל, בפריז ניפצו חומה משוקולד – ולקחו הביתה

גרמניה מציינת היום (שבת) 30 שנה לנפילת חומת ברלין, הסמל הגדול ביותר של המלחמה הקרה, והקנצלרית אנגלה מרקל ניצלה את ההזדמנות כדי לקרוא לאירופה להגן על הדמוקרטיה ועל החופש. היא הזהירה כי לערכים כאלה אסור להתייחס כאל מובנים מאליהם.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

גרמניה 30 שנה ל חומת ברלין טקס (צילום: AFP)
פרחים בחומת ברלין. בירת גרמניה, היום(צילום: AFP)
גרמניה 30 שנה ל חומת ברלין מיצג משחק בונדסליגה הרטה ברלין לייפציג (צילום: AFP)
מיצג "החומה" באצטדיון של הרטה ברלין לפני משחק הכדורגל נגד לייפציג(צילום: AFP)

גרמניה 30 שנה ל חומת ברלין אנגלה מרקל טקס (צילום: EPA)
אנגלה מרקל. "להגן כל פעם מחדש"(צילום: EPA)
נפילת החומה ב-1989 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
נפילת החומה ב-1989(צילום: AFP)

שער "ידיעות אחרונות" אחרי נפילת החומה (צילום: ארכיון "ידיעות אחרונות") (צילום: ארכיון
שער "ידיעות אחרונות" אחרי נפילת החומה(צילום: ארכיון "ידיעות אחרונות")
בטקס שנערך בכנסייה הניצבת היכן שניצבה פעם החומה שחילקה את אירופה, אמרה מרקל כי חומת ברלין "מזכירה לנו שעלינו לעשות את חלקנו למען החופש והדמוקרטיה". למשתתפי הטקס, שבאו מכל רחבי היבשת, אמרה שעל הערכים שעליהם מבוססת אירופה יש להגן בכל פעם מחדש.

 

היה זה ב-9 בנובמבר 1989 כשהשוטרים בצד המזרחי של הגבול בין מזרח ברלין למערבה פתחו את השערים אל מערב העיר ואפשרו להמונים שנהרו אליה לעבור לצד השני. זו הייתה הפעם הראשונה מאז הקמת החומה ב-1961 שלהמונים מהמזרח הקומוניסטי ניתן מעבר חופשי אל המערב הקפיטליסטי. הרגע ההיסטורי סימן את המפנה שהוביל לקריסת מזרח גרמניה ולאיחוד גרמניה שנה אחר כך.

 

30 לנפילת החומה – סיקור נרחב ב-ynet:

 

אלא ששלושה עשורים אחרי האירוע ההוא אפשר לומר שהאופוריה שאפפה את הנהירה לדמוקרטיה הליברלית התפוגגה מאז: בין בעלות הברית המערביות שהשיגו את הניצחון במלחמה הקרה שוררים כעת חילוקי דעות עמוקים. הם באים לידי ביטוי בין השאר במדיניותו הבדלנית של הממשל האמריקני בהנהגת טראמפ ובשברים המפלגים את האיחוד האירופי, שמתמודד כעת עם הברקזיט ועם עימותים בין מדינות המערב החברות בו לבין מדינות הגוש המזרחי לשעבר כגון הונגריה ופולין שהצטרפו אליו בעשורים האחרונים. גרמניה עצמה מתמודדת עם התחזקות של הימין הקיצוני.

גרמניה 30 שנה ל חומת ברלין מיצג משחק בונדסליגה הרטה ברלין לייפציג (צילום: AFP)
האצטדיון בברלין, אחר הצהריים(צילום: AFP)
גרמניה 30 שנה ל חומת ברלין שרידים (צילום: EPA)
מבעד לשרידי החומה(צילום: EPA)

גרמניה 30 שנה ל חומת ברלין מתאספים ל מופע שער ברנדנבורג (צילום: AFP)
מתאספים לקראת מופע חגיגי לציון 30 השנים בשער ברנדנבורג(צילום: AFP)

מרקל אמרה היום כי העבר חייב ללמד את אירופה לקח, וציינה כי קריסתה של חומת ברלין היא "אירוע שמלמד אותנו ששום חומה שמרחיקה אנשים ומגבילה את החופש אינה גבוהה מספיק או עבה מספיק כדי שיהיה בלתי אפשרי לשבור אותה. זה נוגע לכולנו במזרח ובמערב: אין לנו שום תירוץ, עלינו לעשות את המוטל עלינו למען החופש והדמוקרטיה".

 

חומת השוקולד: "לטעום את החופש"

נשיא גרמניה, פרנק-וולטר שטיינמאייר, ועמיתיו מפולין, הונגריה, צ'כיה וסלובקיה, הניחו היום פרחים על שרידי החומה. שטיינמאייר הדגיש את התפקיד שמילאו תושבי מדינות מרכז אירופה בהנהגת המהפכה הלא אלימה שהביאה לקריסת המשטר הקומוניסטי: "אלמלא האומץ והרצון בחופש של הפולנים וההונגרים, של הצ'כים והסלובקים, המהפכות הלא-אלימות במזרח אירופה ואיחוד גרמניה לא היו אפשריים לעולם", אמר שטיינמאייר.

גרמניה 30 שנה ל חומת ברלין אנגלה מרקל טקס (צילום: gettyimages)
מרקל, היום. מאבק על העתיד, אבל גם על העבר(צילום: gettyimages)

גרמניה 30 שנה ל חומת ברלין אנגלה מרקל טקס (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

עם זאת, בארוחת צהריים שערכו מאוחר יותר ציין נשיא גרמניה גם את האווירה הרצינית יותר שבה מציינים את יום השנה ה-30 לנפילת החומה בהשוואה לחגיגות שבהן צוין יום השנה לפני חמש או עשר שנים. רק ב-2014, למשל, השתתפו בחגיגות יום השנה לנפילת החומה מנהיג ברית המועצות לשעבר מיכאיל גורבצ'וב ונשיא פולין לשעבר לך ולנסה. השנה נעדרו מהטקסים מנהיגי המעצמות שהיו מעורבות במלחמה הקרה, בכלל זה טראמפ וראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון.

 

"בגרמניה אנחנו מנהלים ויכוח, וכן, גם עימות, יותר מבעבר, בנוגע לאיחוד גרמניה והשלכותיו", אמר שטיינמאייר. "גם באירופה, בארצותיכם, יש מאבק אינטנסיבי וגדול יותר לא רק על עתיד אירופה אלא גם על האופן שבו מפרשים את העבר".

פריז צרפת חומת ברלין מ שוקולד (צילום: AFP)
200 קילוגרם של שוקולד. החומה בפריז(צילום: AFP)

פריז צרפת חומת ברלין מ שוקולד (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

פריז צרפת חומת ברלין מ שוקולד (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

חגיגות ה-30 להפלת החומה מצוינות לא רק בגרמניה, אלא גם במקומות אחרים ברחבי העולם. אחד מהם הוא פריז, שם ניפץ היום פַסָּל-השוקולד פטריק רוז'ה דגם של החומה שיצר משוקולד. אחרי ששבר את החומה בפטיש אמר ש"שמדהימה התחושה של לחלוק את הטעם, את הערכים ואת רוח החופש".

 

החומה נבנתה מ-200 קילו של שוקולד, ונכתבו עליה המילה "חופש" ובגרמנית המילים "אני ברלינאי". כשספגה את מכת הפטיש על המדרכה מול חנות השוקולד של רוז'ה – התנפצה למאות חתיכות. הצופים שהתאספו שם אספו אותן בידיהם והלכו הביתה מרוצים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
"חומת" האצטדיון בברלין, היום
צילום: AFP
מומלצים