שתף קטע נבחר

עונשו של "יובל המבולבל": 300 שעות לטובת הציבור ומאסר על תנאי

בית המשפט גזר את עונשו של יובל שם טוב, שהורשע בשישה מקרים של החזקת קוקאין. השופט: "סיפור לא פשוט של התמכרות ודפוסים של הסתרה"

 

 

 

300 שעות לטובת הציבור, מאסר על-תנאי של שלושה חודשים, קנס של 2,500 שקל וצו מבחן לשנה - זה עונשו של כוכב הילדים יובל שם טוב ("יובל המבולבל") שנגזר הבוקר (יום א') בבית משפט השלום בתל אביב. הוא הורשע בשישה מקרים של החזקת קוקאין.

 

לעיון בגזר הדין - לחצו כאן

 

יובל שם טוב בבית המשפט (צילום: מוטי קמחי)
יובל שם טוב בבית המשפט(צילום: מוטי קמחי)
 

השופט שמואל מלמד אמר בפתח הדיון כי "ההרשעה נותרת על כנה. הנאשם הורשע בעבירת צריכת סם לצריכה עצמית. עובדות כתב האישום כוללות הרשעה בכמה הזדמנויות לאורך זמן. הסם נחשב לסם קשה. כלל נתוני כתב האישום מתארים סיפור לא פשוט של התמכרות ודפוסים של הסתרה. הנאשם פנה לפתרון קל למצוקתו. לא היה מזור, הנאשם התנהג התנהגות חזרתית. הנאשם אדם ידוע בציבור, הוצגו כתבות רבות על סיפורו של הנאשם והמשבר שעבר. עובדת ביצוע העבירה ידועה ברבים. אינני סבור שהרשעתו תפגע במטה לחמו של הנאשם, גם אם לא תתקבל ויזה מיוחלת לארצות הברית (שם עובד יובל שם טוב)". 

  

עורך דינו ירון ברזילי טען לאורך המשפט כי הפרסום הנרחב הסב נזק לשם טוב ולמשפחתו. בטיעונים לעונש הוזכר כי שם טוב עבר "משבר אישי ורגשי שהוביל אותו לשימוש בקוקאין. ברור שהכול נועד לשימוש עצמי וברור, כפי שעולה מהתסקיר, כי השימוש בסם היה לפני למעלה משנה ומחצה".

 

"יובל המבולבל" ביקש להימנע מהרשעה כדי לא לפגוע בוויזת העבודה לארה"ב, משום שהוא מופיע מפעם לפעם בפני הקהילות היהודיות. שם טוב, הנעדר עבר פלילי, נשלח לתסקיר שירות המבחן, שם הביע חרטה ושיתף פעולה. שירות המבחן המליץ להימנע מהרשעה, אך להטיל על שם טוב שעות לטובת הציבור וצו מבחן.

 

בתסקיר שירות המבחן נאמר כי שם טוב החל בשימוש אינטנסיבי בסמים "כאמצעי להתמודדות עם קשייו ומצוקתו כאשר נקלע למשבר רגשי וזוגי. לדבריו, רכש את הסמים לצורך שימושו העצמי בלבד. הנאשם גילה תובנה באשר לחומרת מעשיו והביע רצונו לשוב ולנהל אורח חיים תקין ויציב, ללא חזרה לשימוש בסמים או למעורבות נוספת עם החוק. כמו כן, שיתף בתחושת הכאב והבושה שחש לאחר פרסום הפרשה והמחירים הכבדים שנאלץ לשלם בגינה, ביניהם הפגיעה בילדיו, במשפחתו, גם המורחבת, ובעסקיו".

 

המשטרה טענה מנגד לאורך המשפט כי המלצת שירות המבחן אינה עולה בקנה אחד עם חומרת מעשיו של שם טוב, ולא עם האינטרס הציבורי. "נסיבות התיק אינן מצדיקות אי-הרשעה, וזאת על פי הלכת כתב, הן לאור סוג העבירה ונסיבותיה, בדגש על סוג הסמים, הכמות ומספר הפעמים, וכן לא הוצגה פגיעה קונקרטית בעתידו של הנאשם". היא ביקשה להטיל עליו כמה חודשי עבודות שירות, מאסר על-תנאי וקנס.

 

הטיעונים המקלים: קיבל אחריות, עובר הליך שיקומי

השופט קבע כי "בשנים האחרונות חלו תמורות בטיפול בצרכני הסם. המעבר מניהול תיקים בבית המשפט למדיניות אי-הפללה. ואולם, המקרה הנוכחי נוכח ריבוי המקרים, סוג הסם וסכומי הכסף שבהם נרכשו הסמים אינו תואם את מדיניות אי ההפללה". הוא ציין כי "בית המשפט מתחשב בפרסומים הרבים בעניינו, שיש גם בהם כדי לפגוע בו", וכן בעובדה שלשם טוב שבעה ילדים שייפגעו מעונשו. עוד ציין כי שם טוב קיבל אחריות על מעשיו וחזר למוטב, "שעה שהפסיק לעשות שימוש בסם ונרתם להליך שיקומי שבו הוא מצוי בראשיתו".

 

פרקליטו של "יובל המבולבל" אמר בתגובה לגזר הדין: "בית משפט הקריא גזר דין ארוך ובחר את דרך הביניים, לא קיבל לא את הבקשה שלנו שלא להרשיע ולא את הבקשה של המדינה לעבודות שירות. בסופו של דבר, בגין ההליך השיקומי שעבר בית המשפט השית עליו מאסר על-תנאי וקנס. נקרא את פסק הדין ונחליט מה עושים".

 

שם טוב הגיע לפני שבועיים לבית המשפט מלווה ברעייתו, ופרץ בבכי בפתח הדיון: "אני רוצה לנצל את הבמה הזאת ולבקש סליחה מההורים שלי, מאשתי, מהילדים שלי ומהקהל שאני מהווה דוגמה עבורו. אני לוקח אחריות מלאה על מה שעשיתי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
יובל שם טוב בבית המשפט
צילום: מוטי קמחי
מומלצים