שתף קטע נבחר

איראן גילתה שדה נפט ענק, תבנה כור נוסף בבושהר

הנשיא רוחאני הכריז שבשדה שנחשף 53 מיליארד חביות נפט גולמי – שליש מהעתודות הידועות עד כה של הרפובליקה האיסלאמית, שנחנקת תחת הסנקציות האמריקניות. שעות ספורות אח"כ הודיעה טהרן על צעד מתגרה נוסף: כור גרעין שני בבושהר, שייבנה בעזרת מוסקבה

ייצור נפט במפרץ הפרסי (צילום: רויטרס)
עתודות הנפט זינקו בשליש. שדה נפט ענק התגלה באיראן(צילום: רויטרס)

בצל הסנקציות הנושכות של ארה"ב, שקיצצו ב-80% את מכירות הנפט של איראן, הודיע הבוקר (א') הנשיא חסן רוחאני כי טהרן גילתה שדה נפט ענק ובו כ-53 מיליארד חביות של נפט גולמי. תוך זמן קצר דיווחה הטלוויזיה הממלכתית ברפובליקה האסילאמית על צעד נוסף בדרך לקריסתו המוחלטת של הסכם הגרעין: בניית כור גרעין שני באתר בבושהר.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

עד כה, היקפן של כלל עתודות הנפט של איראן הוערך על-ידיה ב-150 מיליארד חביות. לכן, אם ההכרזה של נשיא איראן הבוקר נכונה, משמעות הדבר היא שעתודות הנפט שלה זינקו בשליש עם גילוי השדה החדש.

נשיא איראן חסן רוחאני נואם בפני תומכים בעיר יזד מכריז על גילוי שדה נפט חדש (צילום: AP)
תשובה לבית הלבן. רוחאני נואם בפני תומכיו בעיר יזד(צילום: AP)

נשיא איראן חסן רוחאני נואם בפני תומכים בעיר יזד מכריז על גילוי שדה נפט חדש (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

נשיא איראן חסן רוחאני נואם בפני תומכים בעיר יזד מכריז על גילוי שדה נפט חדש (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

רוחאני ציין כי השדה התגלה במחוז חוזסטאן העשיר בנפט, במערב המדינה. השדה החדש עשוי להפוך לשני בגודלו באיראן, אחרי שדה הנפט באזור העיר אהוואז (בירת מחוז חוזסטאן), שבו לפי הערכות 65 מיליארד חביות נפט גולמי. לפי סוכנות הידיעות הרשמית-למחצה "פארס", השדה החדש מתפרש על פני 2,400 קמ"ר והנפט הגולמי בו נמצא בעומק של 80 מטר.

 

איראן היא המדינה הרביעית בגודלה בעולם מבחינת היקף עתודות הנפט הידועים שלה, והשנייה מבחינת היקף עתודות הגז הטבעי. היא חולקת שדות קידוח ענקיים עם קטאר במפרץ הפרסי. אבל הסנקציות האמריקניות, שאותן חידש בשנה שעברה ממשל טראמפ בעקבות הפרישה מהסכם הגרעין, מקשות עליה למכור את הנפט. לפי ההערכות הן גרמו לקיצוץ 80% ממכירות הנפט, שהרווחים מהן קריטיים לכלכלת איראן.

  

  

רוחאני התייחס לכך בנאום שנשא לתומכיו בעיר יזד. "אני אומר לבית הלבן – בימים שבהם אתם מטילים סנקציות על הנפט האיראני, הפועלים והמהנדסים שלנו הצליחו לגלות 53 מיליארד חביות מפט", אמר הנשיא לפי "פארס".

 

עוד התגרות: כור גרעין שני בבושהר

בתגובה לסנקציות, איראן החלה להפר את הסכם הגרעין תוך שהיא דורשת ממעצמות אירופה לפצות אותה על הפגיעה האנושה בכלכלתה. אבל שאר השותפות להסכם – שכוללות מלבד בריטניה, גרמניה וצרפת גם את רוסיה וסין – לא הצליחו עד כה להעמיד לרשותה מנגנון יעיל לעקוף את הסנקציות על הנפט.

 

כחלק מהפרותיה להסכם, צעדים שבהם היא נוקטת מאז מאי השנה, טהרן אוגרת אורניום מועשר מעבר לכמות שהותרה לה, ומעשירה אותו ברמה גבוהה מהמוסכם. בשבוע שעבר היא נקטה בצעד הפרובוקטיבי ביותר שלה עד כה, והחלה להזרים גז אורניום לצנטריפוגות באתר התת-קרקעי והסודי בפורדו, שההסכם קבע כי העשרת האורניום בו תוקפא למשך 15 שנה.

איראניות מחוץ לאתר הגרעין בבושהר (צילום: EPA) (צילום: EPA)
איראניות מחוץ לאתר הגרעין בבושהר(צילום: EPA)

גם השני ייבנה בעזרת הרוסים. הכור הראשון בבושהר (צילום: EPA) (צילום: EPA)
גם השני ייבנה בעזרת הרוסים. הכור הראשון בבושהר(צילום: EPA)

בצהריים, שעות ספורות לאחר הודעתו של רוחאני על גילוי שדה הנפט הענק, דיווחה הטלוויזיה האיראנית על צעד מתגרה נוסף בדרך לקריסתו המוחלטת של הסכם הגרעין. הרשויות במדינה החלו, כך דווח, לבנות כור גרעיני שני באתר בבושהר, ופועלים יצקו את המלט לבסיס של הכור לעיני כתבים שהוזמנו למקום.

 

פרויקט הגרעין האיראני מתעורר לחיים / פרשנות

 

בבושהר, כ-700 ק"מ מהבירה טהרן, החלה איראן להעשיר אורניום ברמה של 4.5%, הרבה מתחת לרמה הנדרשת לייצור פצצה גרעינית (90%) – אך עדיין מדובר בהפרה של ההסכם מ-2015. הכור הגרעיני הראשון בבושהר, יצוין, החל לפעול ב-2011 ונבנה בעזרת רוסיה. גם הכור החדש צפוי להיבנות בעזרתה.

 

עלי אכבר סלאחי, ראש סוכנות הגרעין האיראנית, הבהיר כי הכור החדש ייבנה כדי להפיק אנרגיה חשמלית. "גרעין מספק אנרגיה אמינה. כל כור חוסך לנו 11 מיליון חביות נפט או 660 מיליון דולר בשנה", אמר סלאחי בטקס ששודר בטלוויזיה.


פורסם לראשונה 10/11/2019 10:10

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
שדה נפט ענק נחשף באיראן
צילום: רויטרס
מומלצים