שתף קטע נבחר

שינויים בתוכנית להקמת עיר ערבית חדשה: תצטמק בחצי ל-8,000 דירות בלבד

עשור לאחר שיצאה לדרך והופקדה כבר פעמיים להתנגדויות, התוכנית להקמת העיר טנטור ממזרח לעכו חוזרת שוב לשולחן הדיונים. זאת בעקבות התנגדויות תושבי ג'דידה מכר, שטענו כי התוכנית קודמה ללא התחשבות בצרכי היישוב הסמוך

עשור לאחר שיצאה לדרך והופקדה פעמיים להתנגדויות, התוכנית להקמת עיר ערבית חדשה מזרחית לעכו שוב חוזרת לשולחן השרטוט, זאת כדי להטמיע שורת שינויים. השינוי העיקרי הוא צמצום מספר הדירות שהמדינה ביקשה לבנות - 8,000 במקום 15 אלף.

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 

התושבים ניצחו? הסכם הפעלת תחנה מרכזית בת"א קוצר ל-5 שנים

שיווק קרקעות המדינה למגורים בצניחה חופשית

בפעם השנייה השנה: ביהמ"ש ביטל תוכנית לבניית שכונה חדשה ליד נמל אשדוד

 

התכנון מחדש מבוסס על הסכמות חדשות בין יזם התוכנית למשרד הבינוי ולישוב ג'דיידה מכר ששוכן מצפון לשטח התוכנית, והן נועדו לחבר את המתחם החדש ליישוב מצפון, תוך התאמת הבינוי החדש לצורכי התושבים הוותיקים. כלומר, העיר חדשה תהפוך לשכונת ענק ביישוב שכמעט וישלש את כמות התושבים.

  הדמיה: טנטור, עיר ערבית ליד היישוב ג'דידה מכר מזרחית לעכו (הדמיה: קולקר אפשטיין אדריכלים)
הדמיה: טנטור, עיר ערבית ליד היישוב ג'דידה מכר מזרחית לעכו(הדמיה: קולקר אפשטיין אדריכלים)

אלה עיקר ההמלצות שיופיעו בדו"ח ביניים שיוצג מחר (ד') לותמ"ל, על ידי החוקרת עו"ד תלמה דוכן שדנה במאות ההתנגדויות לתוכנית, והגיע לידי "כלכליסט".

 

תכנון מחדש

המלצותיה של דוכן מבוססות על הסכמות שגיבשו משרד הבינוי, משרד האוצר וסולים מלחם, ראש המועצה ג'דיידה. אם לא יהיו הפתעות, הותמ"ל צפוי לאשרן. יו"ר הותמ"ל (הוועדה הארצית לתכנון ולבניה), אריאל יוצר, המשמש גם כסגן הממונה על התקציבים במשרד אוצר האמון על תחום הדיור, היה מעורב בשיחות עם המועצה.

 

בדו"ח שיוצג מחר, מאמצת החוקרת את ההסכמות וממליצה לותמ"ל לאפשר למשרד הבינוי ולמועצה להכין ולהגיש תוכנית חדשה ומעודכנת על בסיס שורה של עקרונות שהיא מתווה. פירוש הדבר הוא כי הליך התכנון חוזר צעד אחורה, התוכנית שוב תופקד להתנגדויות, אלא שהתקווה היא כי הפעם עוצמתן תהיה קטנה בהרבה.

 

העקרונות המרכזיים שמתווה החוקרת הם מיזוג שתי התוכניות לאחת, צמצום השטח ומספר יחידות הדיור ל-8,000; רצועת קרקע פרטית, שבמקור ייעודה היה הקמת פארק המהווה חיץ בין המועצה הוותיקה לשכונה החדשה, תשונה לבניה למגורים - באופן שיאפשר חיבור בין השכונה החדשה למועצה.

 

שטחים להקמת מוסדות ציבור יוקצו ככל האפשר על אדמות מדינה ולא על אדמות פרטיות, ותצומצם הפגיעה בבעלי הקרקעות, כך שגם המדינה תוכל להאיץ את פיתוח מוסדות הציבור.

 

בהמלצותיה דוחה החוקרת טענה מרכזית שעלתה בהתנגדויות, על פיה לא מדובר בנדבך עירוני, אלא עיר חדשה שהקמתה אינה בסמכות הותמ"ל.

 

לדברי החוקרת, "גורמים רשמיים ומתכננים שונים, לרבות בישיבות פורמליות, התייחסו למתחמי התכנון כאל עיר חדשה ויצרו את הבלבול ביחס למוקד פיתוח זה", אלא שלטענתה: "התכניות המופקדות עולות בקנה אחד עם מדיניות התכנון הארצית הנותנת העדפה לפיתוח צמוד דופן על פני הקמת יישובים חדשי,ם לכן לא מדובר ביישוב חדש והותמ"ל לא חרג מסמכותו".

 הדמיית טנטור (הדמיה: קולקר אפשטיין אדריכלים)
הדמיית טנטור(הדמיה: קולקר אפשטיין אדריכלים)
 

 

 

 

"התכנון נעשה ללא שיתוף התושבים"

ההסכמות בין המדינה למועצה גובשו במשא ומתן שהחל בתחילת השנה, לאחר שהמועצה ומאות תושבים התנגדו לתוכניות שהופקדו דצמבר 2018. בחודשיים האחרונים המשא ומתן הפך אינטנסיבי, כמעט על בסיס יומיומי.

 

המועצה גייסה את פרופ' יוסף ג'בארין מהפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים בטכניון, שהכין מסמך המפרט שורה של בעיות בתכנון הזה.

 

הטענה המרכזית הייתה כי התכנון נעשה ללא שיתוף התושבים, תוך התעלמות מצורכי הישוב. מוסדות הציבור ישרתו את השכונה או העיר החדשה, אך לא את העיר הוותיקה, הבנייה למגורים על עתודת הקרקע היחידה של היישוב תשרת תושבי חוץ ותקשה על מציאת פתרון מגורים לבני הישוב. כמו כן נטען כי ביישוב מתגוררים כ-20 אלף תושבים במעמד סוציו אקונומי נמוך, והוא יתקשה לשאת בעול הכלכלי הכרוך בקליטת עשרות אלפי תושבים חדשים

 

ההסכמות עם משרד הבינוי יתנו מענה למרבית הטענות האלה. עו"ד קייס נאסר שמייצג את המועצה מסביר כי "ההסכמות עליהן הגענו עם משרד הבינוי הם חיוביות. אם הותמ"ל יאמץ את ההמלצה לעצור את התכניות ולהכין תכנון חדשה על פי הכללים של החוקרת, אנחנו חושבים שהכיוון הנכון".

 

שרת הבינוי, יפעת שאשא ביטון, מסרה: "ההסכמות הן בשורה שמאפשרת מענה לצורכי ציבור, שלוקה בחסר ביישוב. הלוואי שנצליח לעשות את זה בעוד יישובים בחברה הערבית. אם נצליח לעשות תהליך דומה בעוד מקומות, זכינו".

 

בני דרייפוס, מנכ"ל משרד הבינוי, מסר: "החזון הוא להרים ולפתח את ג'דיידה מכר באמצעות תקציבי פיתוח והסכם גג. מדובר בהרבה כסף שיכול לשנות מקצה לקצה את היישוב. הגענו להסכמות האלה בזכות אומץ ציבורי וגמישות של ראש הרשות".

 

מהותמ"ל נמסר בתגובה: "אנו מברכים על ההסכמות אליהם הגיעו נציגי משרד השיכון ורשות מקרקעי ישראל עם נציגי היישוב. כל זאת, בכדי להביא לתכניות בעלות מכנה משותף רחב ככל האפשר שיאפשר את קידום התכניות ובהמשך אף את מימושן בפועל. ההבנות והמלצות החוקרת יוצגו בפני הוועדה בשבוע הקרוב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הדמיה: קולקר אפשטיין אדריכלים
הדמיה: טנטור
הדמיה: קולקר אפשטיין אדריכלים
מומלצים