שתף קטע נבחר

חפץ לאוחנה: תתנצל פומבית על הפרת צו איסור הפרסום - או שאתבע

עד המדינה בחקירות ראש הממשלה שיגר מכתב לשר המשפטים ודרש ממנו להתנצל על חשיפת אמצעי הלחץ שהופעל עליו במליאת הכנסת. "מסתתר מאחורי חסינותך, מטרותיך היו אישיות ומנוגדות לתפקידך"

 

 

עד המדינה בתיק 4000, ניר חפץ, פנה הערב (שני) לשר המשפטים אמיר אוחנה ודרש ממנו להתנצל באופן פומבי, עד יום שלישי בשבוע הבא, על כך שהפר את צו איסור הפרסום שהוטל על חלק מפרטי חקירתו - או שיתבע אותו.

 

"ביום רביעי עמדת על דוכן הנואמים בבית המחוקקים של מדינת ישראל, ונאמת בפני קהל הנוכחים, וכן נוכח כתבים, צלמים ומקליטים של אמצעי התקשורת השונים", כתב עורך דינו של חפץ בפתח המכתב. "בעודך מסתתר מאחורי חסינותך הלכאורית, חשפת בפני כולי עלמא פרטים האסורים בפרסום עפ"י צו שיפוטי, שקיומו היה ידוע לך - או למצער חייב היה להיות ידוע לך, ולו בחזקתך כשר המשפטים".

אמיר אוחנה (צילום:  יאיר שגיא, רויטרס)
חפץ דורש התנצלות מאוחנה(צילום: יאיר שגיא, רויטרס)

"דבריך אודות שולחנו, חקירתו וצנעת חייו, שנאמרו לכאורה 'במסגרת דיון אודות הפרקליטות', לא נדרשו כלל לצורך אותו דיון, אלא שהיו - מעבר לאספקטים המשפטיים - דברי רכילות פוגעניים, שהובאו במטרה ברורה לבזות את שולחנו ולהשפילו, תוך פגיעה קשה וחמורה בפרטיותו, ואגב ביצוע שורה של עוולות נזיקיות, לרבות הפרת חובות חקוקות, ובין היתר שיבוש הליכי משפט, הדחת עד והטרדתו", כתב.

 

עורך הדין הוסיף כי "דומה שאין צורך להרחיב, ולמצער בשלב זה, בשאלת מניעיך לעשות את מעשה הנבלה המתועב דלעיל, יחד עם זאת ברור לחלוטין כי אין דרך אפילו לטעון כי הדבר נעשה במסגרת מילוי תפקידך כחבר כנסת, או למענו. מטרותיך המובהקות היו אישיות, וזרות לחלוטין לחובותיך - ואף מנוגדות לתפקידיך.

 

"בהיותך עורך דין, חזקה עליך כי אתה מכיר היטב את הוראות החיקוקים השונים, האזרחיים והפליליים (...). אנו מעמידים בזאת לרשותך פרק זמן של שבעה ימים על מנת שתוכל לשקול היטב את צעדיך, ולמצוא פתרון מוסכם, בדרכי נעם, להטבת הנזקים שהסבת", ציין עורך הדין וקבע כי על השר להודיע שהוא נכון להתנצל באופן פומבי עד ליום שלישי הבא - ולהשיב בחיוב על נכונותו לדון על הדרך שבה יפצה את חפץ. "ככל שלא יתקבל מענה כאמור, יראה עצמו שולחנו חופשי לפעול בכל דרך שהחוק מעמיד לרשותו".

 

 

המכתב נשלח לאוחנה יום לאחר הדיון הסוער בבית משפט השלום בתל אביב, בבקשת כלי תקשורת להתיר חלק מצו איסור הפרסום, שהוטל על דמות נוספת הקשורה בענייניו בתיק 4000 (פרשת בזק-וואלה) - שבה חפץ, בעבר יועצו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, הפך לעד מרכזי.

 

חפץ זעם על כך שהשופט התיר לנהל את הדיון בדלתיים פתוחות, ואמר לו: "אדוני, זה שלא סגרת את הדלתיים, דמי יהיה על ידך. בית המשפט שופך את דמי, תוביל אותי לגרדום, הכול בסדר". הוא יצא מאולם בית המשפט והחליט לדבר לראשונה עם כלי התקשורת. "העדות שלי היא כל כולה אמת מזוקקת, ועבור האמת הזו אני משלם מחירים בלתי נתפסים", אמר חפץ בדבריו הקצרים.

 

בנאומו במליאת הכנסת בשבוע שעבר, התייחס אוחנה לאחד ה"תרגילים" שביצעו החוקרים ב-21 בפברואר 2018, שלושה ימים לאחר מעצרו של חפץ. לפי השר אוחנה, "מביאים אישה צעירה שאין לה שום קשר לחקירות ראש הממשלה, ושואלים אותה סדרה של שאלות חודרניות, פולשניות, על טיב הקשר בינה ובין העד (חפץ). לאחר שסוחטים ממנה כמו מלימון את כל המידע - ואני מזכיר, היא איננה חשודה בדבר - הם מפגישים ביניהם במקרה במסדרון ומזכירים לו: ניר, אנחנו יודעים הכול, נטיל על המשפחה שלך פצצה".

 

חפץ חתם על הסכם עד המדינה רק כשבועיים לאחר מכן, ב-5 במרץ. לפיכך, עלתה ההערכה כי אין קשר בין התרגיל עם האישה שמסרה עדות לבין החלטתו. אתמול, עם זאת, פורסמו לראשונה ב-ynet תמלילים מחקירת חפץ ב-22 בפברואר, יום לאחר מהלך הלחץ המשטרתי - שאותו הבטיח היועץ המשפטי לממשלה לבחון - ובהם אמר חפץ לחוקרים שהוא מוכן לדבר על "משהו שיקדם את החקירה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:  יאיר שגיא, רויטרס
אמיר אוחנה וניר חפץ
צילום: יאיר שגיא, רויטרס
מומלצים