שתף קטע נבחר

מפעלים רבים בדרום נשארו סגורים: "נזקים של מיליונים"

בעקבות ההסלמה הביטחונית, מפעלים שלא הוגדרו חיוניים הנחו את העובדים להישאר בבית. "הנזק המצטבר של ימי חופש בבחירות והשבתה בגלל מצב ביטחוני מקשה מאוד על המפעלים בדרום", אמר אחד הבעלים. מפעלים בתחום המזון והשבבים, המוגדרים חיוניים, המשיכו את פעילותם

 

 

מפעלים רבים בדרום הארץ, המוגדרים מפעלים חיוניים בתחום המזון, השבבים ובתי זיקוק, פועלים היום כרגיל - בהתאם להנחיות פיקוד העורף. גם חלק ממפעלים שלא הוגדרו כאלה נפתחו, אך רבים אחרים נשארו סגורים, כאשר הורים רבים לילדים ביקשו אישור להישאר בבית. זאת בעקבות ההסלמה במצב הביטחוני.

 

בצל ההסלמה: הבנקים במתכונת חירום, הקניונים יפעלו באופן חלקי

הוצאות של עשרות מיליונים לצה"ל, ההורים נשארים בבית: העלות של יום לחימה

אין לימודים ועבודה - האם תקבלו שכר?

 

"המפעל פתוח", סיפר שמואל דונרשטיין, בעלי מפעל רב בריח באשקלון המעסיק 800 עובדים. "חלק מהעובדים, בעיקר אמהות לילדים, לא הגיעו היום, כך שהמפעל לא עובד בתפוקה מלאה. עם זאת, לעובדים רבים שמתגוררים בשכונות הדרומיות של אשקלון אין ממ"ד בבית - ואצלנו בטוח להם יותר. פיקוד העורף נתן הנחיה שמפעלים לא חיונים לא יפתחו, אבל יש בלבול בנושא מה חיוני ומה לא".

 

דונרשטיין הוסיף: "אני מעריך את הנזק שנגרם לנו בגלל התפוקה החלקית בכמיליון שקל, אבל הנזק האמיתי הוא גם הנזק העקיף - את הלקוח בגרמניה או בלגיה לא מעניין הבעיות בעוטף עזה. אזור התעשייה הדרומי של אשקלון נראה כמעט כמו יום כיפור, הנזק המצטבר של ימי חופש בבחירות והשבתה בגלל מצב ביטחוני מקשה מאוד על המפעלים בדרום".

מפעל סוגת בקריית גת (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
מפעל סוגת בקריית גת(צילום: הרצל יוסף)

 

"יום השבתה פירושו נזק של כחצי מיליון שקל"

גם מפעל יפאורה ליצור משקאות קלים ליד רחובות נפתח כרגיל. "נתתי הוראה שעובדי משרד כמו הנהלת חשבונות ישארו בבית", אמר הבעלים, רוני גת. "פועלי הייצור עובדים, ההפצה לא תיכנס היום לתל אביב, באזור נתיבות ושדרות במילא אין תנועה, בדרום הם מחלקים היום באזור ערד ודימונה".

 

ממפעל סוגת בקריית גת נמסר שמאחר שמדובר במפעל מזון חיוני - הוא פועל והעובדים הגיעו כרגיל, מלבד הורים לילדים שביקשו להישאר בבית. המפעל מעסיק כ-200 עובדים מהאזור והוא וממשיך להפיץ מוצרי מזון ברחבי הארץ.

 

גם מפעל אינטל בקריית גת, המעסיק אלפי עובדים, ממשיך לעבוד כרגיל למרות המצב הביטחוני. המפעל, שמייצר שבבים בטכנולוגיה מתקדמת, עובד 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע. עובדי המפעל, החיוניים להמשך הפעלתו של מפעל השבבים, הגיעו לעבודה כרגיל. חלק מהעובדים אשר קשורים לתחומים שאינם חיוניים לעבודה נשארו לעבוד מהבית.

 

לעומת זאת, רועי רגרמן, מנכ"ל קבוצת חמת לייצור ברזים באזור תעשייה הצפוני באשדוד, ציין כי "בהתאם להנחיות פיקוד העורף, שחררנו את כל העובדים, כ-150 במספר, והמפעל מושבת. לידי באזור התעשייה מושבתים מפעלים נוספים, כמו אדמה ויהודה פלדות. יום השבתה פירושו נזק של כחצי מיליון שקל. אבל לפני אובדן מכירות אנחנו דואגים לעובדים".

 

בתוך כך, התאחדות התעשיינים פתחה הבוקר חמ"ל מיוחד ביישוב עומר, שייתן מענה 24 שעות ביממה לתעשיינים, לרבות מפעלים חיוניים, כגון יעוץ וסיוע לפי ההנחיות הביטחוניות של פיקוד העורף. החמ"ל יעניק מענה לצרכי ובעיות המפעלים בעקבות הלחימה, כגון פגיעה של טילים במבני המפעלים, היערכות לעבודה במתכונת חירום, מחסור בעובדים, פגמים במיגון מפעלים, הפסקות חשמל, מחסור בחומרי גלם, חוסר יכולת לעמוד בהזמנות בעקבות פגיעה בתהליך ייצור, שיבוש בדרכי תחבורה, קבלת פיצויים בשל הלחימה ועוד. בראש חדר המצב עומד מנהל מרחב דרום בהתאחדות התעשיינים, אביב חצבני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הרצל יוסף
מפעל סוגת בקריית גת
צילום: הרצל יוסף
מומלצים