שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  המייסד, הרמטכ"ל, החלפן: החיסולים המשמעותיים בעזה

  יאסין תכנן פיגועים רצחניים מכיסא גלגלים, ג'עברי חוסל במהלך הפתיחה של עמוד ענן, בעקבות סיכול ממוקד של שחאדה בעזרת פצצה במשקל טון אמר דן חלוץ כי חש "רעד קל בכנף" ומ-2014 עד הלילה חוסל בעזה מחבל אחד, איש כספים. רשימת המחוסלים, שאליה הצטרף בהא אבו אל-עטא

   

  ליד מקום חיסולו של אבו אל-עטא בעזה    (צילום: רויטרס)

  ליד מקום חיסולו של אבו אל-עטא בעזה    (צילום: רויטרס)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  מייסד חמאס, ראשי הזרוע הצבאית בחמאס ובג'יהאד האיסלאמי, מפקדים בכירים: אלו רק חלק ממאות מחבלים פלסטינים שחוסלו בסיכולים ממוקדים בעזה וביהודה ושומרון בעשרים השנים האחרונות.

   

  ב-2012 חיסולו של רמטכ"ל חמאס אחמד ג'עברי היה יריית הפתיחה למבצע "עמוד ענן", ואתמול לפנות בוקר (ג') חיסולו של בכיר הג'יהאד האיסלאמי בהא אבו אל-עטא נתן את האות לתחילת סבב ההסלמה הנוכחי. אלו כמה מהחיסולים המשמעותיים שביצע צה"ל ברצועת עזה.

   (צילום: צביקה טישלר, AFP, AP)
  שישה מהמחוסלים: מימין למעלה בכיוון השעון - שחאדה, רול, אבו אל-עטא, אל-עטאר, ג'עברי ויאסין (צילום: צביקה טישלר, AFP, AP)

  22 ביולי 2002: ראש הזרוע הצבאית

  חיסול מרכזי ראשון ברצועת עזה, לאחר שנתיים של סיכולים ממוקדים ביהודה ושומרון, במהלך האינתיפאדה השנייה. בין היתר חוסלו באותה תקופה מזכ"ל החזית העממית לשחרור פלסטין אבו עלי מוסטפא, שבתגובה לחיסולו ברמאללה אירעה ההתנקשות בשר רחבעם זאבי, ובכיר התנזים בטול כרם ראאד כרמי, שלאחר חיסולו החלה הידרדרות ביטחונית שהובילה למבצע חומת מגן.

  סלאח שחאדה שחוסל ב-2004 (צילום: gettyimages umagebank)
  שחאדה. חוסל מפצצה שהוטלה על ביתו מ-F-16(צילום: gettyimages umagebank)

  עזה (צילום: רויטרס)
  פצצה במשקל טון. זירת חיסול סלאח שחאדה(צילום: רויטרס)

  בקיץ 2002 היה על כוונת ה-F-16 סלאח שחאדה, ראש הזרוע הצבאית של החמאס בעזה. פצצה במשקל טון שהוטלה ממטוס הקרב על מחנה הפליטים שבו שהה הובילה למותו. יחד איתו נהרגו גם עוזרו ועוד 14 אנשים, בהם אחת מנשותיו שעמה שהה בקביעות במטרה שתשמש עבורו "מגן אנושי", וכן אחת מבנותיו. גם נשים וילדים נוספים נהרגו, ועשרות נפצעו.

   

  הרג אותם "בלתי מעורבים" הוביל למחאות רבות, כולל "מכתב טייסים" ותלונות בבריטניה על פשעי מלחמה נגד מפקדי צה"ל באותה עת. מפקד חיל האוויר דאז דן חלוץ אמר בתגובה לביקורת כי "כשאני משחרר פצצה, אני מרגיש רעד קל בכנף. וזה הכול". ב-2007 הקימה הממשלה ועדה לבדיקת תפקוד צה"ל בחיסול שחאדה, והיא קבעה ארבע שנים אחר כך כי אין חשד לביצוע עבירה פלילית על ידי צה"ל והגורמים שאישרו וביצעו את החיסול.

   

  22 במרץ 2004: המנהיג הרוחני

  עליית מדרגה במדיניות הסיכולים. שייח אחמד יאסין, מייסד חמאס, היה נכה המרותק לכיסא גלגלים – ומנהיג ארגון קיצוני שהורה על חטיפות, רציחות וביצוע פיגועי התאבדות. ב-1989, שנתיים אחרי שייסד את חמאס ביחד עם עבד אל-עזיז רנטיסי (שחוסל חודשיים אחריו), הוא נעצר ונשלח למאסר עולם בכלא הישראלי.

  אחמד יאסין. חוסל מטילים ממסוקי קרב (צילום: איי פי) (צילום: איי פי)
  אחמד יאסין. חוסל מטילים ממסוקי קרב(צילום: איי פי)

  מצבו הבריאותי של יאסין הידרדר בכלא, והוא שוחרר ממאסר ב-1997, לאחר ניסיון ההתנקשות הכושל בחאלד משעל, יו"ר הלשכה המדינית של חמאס. לאחר חזרתו לעזה הוא שב להטיף לטרור, ובספטמבר 2003, לאחר קריסת ההודנה מול חמאס נעשה ניסיון ראשון לחסלו מהאוויר. פצצה במשקל רבע טון הוטלה על בניין שבו היה עם איסמעיל הנייה, מנהיג חמאס כיום, אבל השניים שרדו.

   

  חצי שנה אחר כך הגיע סופו של מי שכונה "המנהיג הרוחני של חמאס". שלושה טילי הלפייר נורו ממסוקי קרב של חיל האוויר לעבר יאסין, בעת שיצא ממסגד. הוא, שניים משומריו ושישה נוספים נהרגו במקום. למועצת הביטחון הוגשה הצעה לגנות את ישראל בעקבות פעולה זו, אבל למרות ש-11 מ-15 חברות המועצה תמכו, ההצעה לא אושרה עקב וטו אמריקני.

   

  21 באוקטובר 2004: אבי הקסאם

  "המהנדס" יחיא עיאש חוסל ב-1996 באמצעות טלפון סלולרי ממולכד, לא ברור אם מי שהיה ליורשו כטרוריסט מספר 1 מוחמד דף עדיין בחיים - ובכל מקרה את יד ימינם של השניים ישראל חיסלה מהאוויר, לפני 15 שנה. עדנאן אל-רול, מבכירי הזרוע הצבאית של חמאס, עלה על המכ"ם הישראלי לאחר שהתברר כי הכין את מטעני החבלה לפיגועים הרצחניים בצומת בית ליד ובצומת דיזנגוף סנטר בפורים, ב-1996.

  עדנאן אל-ע'ול (צילום: AP)
  עדנאן אל-רול(צילום: AP)

  למרות זאת, הוא המשיך לפעול ולרצוח עוד ישראלים רבים בשנים שלאחר מכן. אל-רול, שכונה "אבי התעשייה הצבאית הפלסטינית", נחשב כמי שפיקח על ייצור רקטות הקסאם הראשונות, ועל הגדלת טווח הירי, וכן פיתח טילים נגד טנקים. באוקטובר 2004 הוא חוסל משיגור טיל ממסוק קרב לעבר הרכב שבו נסע עם בכיר אחר בזרוע הצבאית של חמאס.

   

  14 בדצמבר 2012: רמטכ"ל חמאס

  אחמד ג'עברי נחשב רשמית לסגנו של מוחמד דף, אבל לאחר פציעתו של דף בניסיון חיסול שימש ג'עברי בפועל כראש הזרוע הצבאית של חמאס, גדודי עז א-דין אל-קסאם. הוא הגה, יזם ותכנן את חטיפת גלעד שליט, וחתם גם על העסקה לשחרור שליט ב-2011.

  אחמד ג'עברי וראאד אל-עטאר. אחד חוסל בפתיחת עמוד ענן, השני חוסל בצוק איתן ()
  אחמד ג'עברי וראאד אל-עטאר. אחד חוסל בפתיחת עמוד ענן, השני חוסל בצוק איתן

  זירת חיסול ג'עברי ()
  זירת חיסול ג'עברי

  שנה אחר כך ישראל סגרה איתו חשבון. במבצע שעליו פיקדו ראש השב"כ וסגנו דאז נדב ארגמן (ראש השב"כ כיום) חוסל ג'עברי מירי מכלי טיס של חיל האוויר, בעת שנהג ברכבו. לצדו ישב ברכב ראאד אל-עטאר, מפקד החטיבה הדרומית של הזרוע הצבאית, שחוסל בעצמו שנתיים אחר כך. הסיכול הממוקד הזה היה מהלך הפתיחה של מבצע עמוד ענן, שנמשך שבוע ובמהלכו שוגרו כ-1,500 רקטות מהרצועה. זו הייתה גם הפעם הראשונה שבה נורו מעזה רקטות לגוש דן.

   

  21 באוגוסט 2014: מפקדי דרום הרצועה

  במהלך מבצע צוק איתן, שארך 50 יום, הוטחה לא פעם ביקורת בצה"ל על חוסר ההצלחה לחסל מהאוויר בכירים בחמאס ובג'יהאד האיסלאמי. אבל מתקפה אחת שינתה את השיח. יותר מחודש לאחר פתיחת המערכה חוסלו שלושה בכירים בחמאס - ראאד אל-עטאר, מוחמד אבו שמאלה ומוחמד ברהום.

   

  תיעוד חיסול בכירי חמאס בצוק איתן    (צילום: דובר צה"ל )

  תיעוד חיסול בכירי חמאס בצוק איתן    (צילום: דובר צה"ל )

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   
  הבכירים שחוסלו בצוק איתן ()
  הבכירים שחוסלו בצוק איתן

  אל-עטאר, מפקד חטיבת רפיח, היה מהאחראים לחטיפתו של גלעד שליט, ואבו שמאלה היה מפקד החטיבה הדרומית של חמאס. חמאס פרסם הודעה שבה הודה כי הבכירים חוסלו. שלושה ימים לאחר מכן חוסל גם מוחמד אל-רול, האחראי על העברות כספים בחמאס.

   

  5 במאי 2019: החלפן מאיראן

  כמעט חמש שנים חלפו ללא חיסולים בגזרה הדרומית, עד שבסבב ההסלמה במאי חוסל מהאוויר חאמד חדרי, בעת שהיה ברכבו. חדרי היה האחראי על העברות כספים במזומן ובהיקפים גדולים מאיראן לארגוני הטרור ברצועת עזה, באמצעות חברת החלפנות שלו. אותו חיסול היה האחרון עד לפנות בוקר, עד לחיסולו של בהא אבו אל-עטא.

   

  תיעוד חיסול איש הכספים של חמאס בלב עזה

  תיעוד חיסול איש הכספים של חמאס בלב עזה

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   
  חאמד חדרי ()
  חאמד חדרי

  הרוג בסיכול ממוקד (צילום: EPA)
  זירת חיסול החלפן(צילום: EPA)

  אבו אל-עטא לא היה כמובן ראשון המחוסלים מבין בכירי הג'יהאד האיסלאמי. בדצמבר

  2013 חוסל מקלד חמיד, מראשי הארגון ברצועה, שנה לאחר מכן בוצע סיכול ממוקד בבשיר דבש, ראש הזרוע הצבאית של הג'יהאד בעזה וב-2006 חוסל מוחמד חליל, מתכנן רצח טלי חתואל וארבע בנותיה. ב-2007 חוסלו ארבעה מבכירי מערך הרקטות של הארגון ובתחילת צוק איתן, ב-2014, חוסל דאניאל מנסור, מפקד החטיבה הצפונית של הג'יהאד ברצועה. סגנו החליף אותו. קראו לו בהא אבו אל-עטא.


  פורסם לראשונה 12/11/2019 23:13

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים