שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הכי מטוקבקות

   העסק שלי נפגע בהסלמה - מגיע לי פיצוי? שאלות ותשובות

   בעלי עסק שנפגעו ונוסעים שפספסו את הטיסה בגלל הנחיות פיקוד העורף: מי יכול לתבוע פיצויים, כיצד ניתן לעשות זאת ומה משך הטיפול בתביעה?

    

   יום לחימה בדרום - צפו בריאיון עם ראש עיריית שדרות באולפן ynet    (צילום: חגי דקל)

   יום לחימה בדרום - צפו בריאיון עם ראש עיריית שדרות באולפן ynet    (צילום: חגי דקל)

   סגורסגור

   שליחה לחבר

    הקלידו את הקוד המוצג
   תמונה חדשה

   שלח
   הסרטון נשלח לחברך

   סגורסגור

   הטמעת הסרטון באתר שלך

    קוד להטמעה:

    

   לא הלכתי לעבודה כי הגן של בתי התבטל, מגיע לי פיצוי? אם גם אתם נפגעתם מההסלמה במצב הביטחוני, כדאי לבדוק האם מגיע לכם פיצוי בגין הנזק שנגרם לכם. מי יקבל שכר על אף שלא הגיע לעבודה ומה לעשות אם נגרם נזק לרכוש? בדקנו. 

    

   >> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו  

    

   בצל ההסלמה: דיזנגוף סנטר נסגר בבוקר ונפתח

   מפעלים רבים בדרום נשארו סגורים: "נזקים של מיליונים"

   בגלל המצב: אין לימודים ועבודה - האם תקבלו שכר?

    

   מי זכאי לקבל פיצויים על נזק עקיף?

   עסק המצוי עד 40 ק"מ מרצועת עזה רשאי לתבוע פיצוי על שכר ששולם לעובדים שנעדרו, הן בשל הוראה על סגירת ארגון לא חיוני, והן כדי להשגיח על ילדיהם מתחת לגיל 14, בשל סגירת מוסדות החינוך. התקנות לפיצוי על היעדרות מעבודה יהיו בתוקף רק עד 31 בדצמבר השנה. על נזקים עקיפים לעסק ניתן יהיה להגיש תביעות עד לסוף חודש אפריל 2020.

   בעקבות ההסלמה וירי הרקטות מעזה: פגיעה בבית שדרות (צילום: AP)
   בעקבות ההסלמה וירי הרקטות מעזה: פגיעה בבית שדרות(צילום: AP)

   ואם העסק שלי נמצא יותר מ-40 ק"מ מעזה?

   בתקנות אין מענה, והנושא ייבחן בממשלה. ייתכן שיחוקק תיקון שיתיר פיצוי גם ביישובים כמו ראשל"צ ובת ים, בהם נעדרו הורים מהעבודה בשל סגירת בתי ספר בהנחיית פיקוד העורף.

    

   שר הביטחון החדש, נפתלי בנט, הכריז על "מצב מיוחד" באזור עד 80 ק"מ מרצועת עזה. הפיצוי יינתן גם בטווח הזה?

   לא. כדי שיינתן פיצוי כזה צריך החלטת ממשלה וחקיקה בכנסת, ולפי שעה אין כאלו. אם הלחימה תימשך ובמרחק גדול מהרצועה יושבתו לימודים ומקומות עבודה, הממשלה תחליט אם לכלול בחוק פיצויים מס רכוש אזור נרחב יותר. כיוון שאז ייכנסו לטווח הפיצוי כ־2.5 מיליון תושבים והעלות תהיה עצומה, זה ייעשה רק במקרה חריג מאוד. בעבר, כשנורו טילים על גוש דן, זה לא קרה.

    

   איך יפוצה עסק עד 7 ק"מ מהרצועה שנפגע ישירות?

   ביישוב ספר מדובר בפיצוי על הנזק מהפגיעה, לכל התקופה עד להחזרת הנכס לפעילות מלאה. למשל, במסעדה שלא היה בה פדיון כמו בימים רגילים.

   בעקבות ההסלמה וירי הרקטות מעזה: פגיעה במפעל בשדרות (צילום: AFP)
   פגיעת רקטה במפעל בשדרות(צילום: AFP)

   עד מתי ניתן להגיש תביעה?

   פיצוי בגין נזק עקיף שנגרם ביולי־דצמבר השנה ניתן לתבוע עד 30.4.20. ייתכן שהחוק יתוקן והתקופה תוארך.

    

   מהם מסלולי הפיצוי?

   מסלול שכר לענפי המסחר, תעשייה, שירותים, חקלאות, תיירות ודבורים, מסלולי מחזורים לתיירות ולדבורים.

    

   מה משך הטיפול בתביעה?

   אם לא התקבלה החלטת קרן הפיצויים של מס רכוש תוך 45 יום מהגשת התביעה במלואה, תשולם לתובע מקדמה של חצי מהפיצוי לו הוא זכאי, בכפוף לתנאים שבתקנות. לעיתים בדיקת תביעה נמשכת זמן רב. עד היום יש תביעות מסבבי לחימה קודמים בהן טרם הוכח שאכן נגרם בהן הנזק הנתבע.

    

   ואם נפגע רכוש שבבעלותי?

   צריך להתקשר למס רכוש ולבקש ששמאים יגיעו לבית/מכונית/שטח חקלאי שנפגע מירי טיל, שריפה עקב פעילות מלחמתית ונזקים מפעולת טרור. הם מגיעים ביום הפגיעה או למחרת. רצוי לא לגעת ברכוש עד הגעת השמאי ולצלם את הנזק. רכב שניזוק אין להסיע. אין להשתמש ברכוש שניזוק, כמו מכונת כביסה. אם לא ניתן לגור בבית שניזוק רשות המסים והרשות המקומית יסדרו מקום מגורים חלופי לדייריו, אחרי שייצרו איתן קשר.

    

   ניתן לתבוע גם את הביטוח?

   סוכן הביטוח ישראל גרטי ציין כי חברות הביטוח מחריגות נזקי טרור בביטוח מבנה ותכולה וביטוח רכב, לכן פונים למס רכוש. הפיצוי ממס רכוש אינו עבור כל הנזק, ומשולם לפי דרגות שמוצגות באתר האינטרנט שלו. בחלק מחברות הביטוח ניתן להרחיב כיסוי כך שהן ישלמו את הפרש הנזק.

    

   אם הפגיעה מערבת את מס רכוש, עדיין כדאי לפנות לסוכן הביטוח שלי?

   בכל מקרה של נזק, פנו לחברת/סוכן הביטוח, שיעניקו לכם ליווי וייעוץ.

    

   מה עם פיצוי באשר לתכולת הדירה שלי?

   לכך יש תקרות שמופיעות באתר מס רכוש. הפיצוי נמדד לפי מספר הנפשות בבית. הפיצוי על התכולה חלקי ביותר, ומי שרוצה לקבל פיצוי אמיתי צריך לגשת למשרדי מס רכוש לפני המלחמה ולהרחיב את הכיסוי תמורת פרמיה.

    

   מה קורה אם בגלל המצב הביטחוני לא הגעתי לטיסה?

   בעיקרון, אין לך זכאות לפיצוי. נוסע שנשאר אתמול בבית בהוראת פיקוד העורף והחמיץ את טיסתו, לא יהיה זכאי לפיצוי מחברות התעופה, אם הטיסות המריאו כרגיל. לדברי עו"ד אהוד פאי, מומחה לדיני תעופה, "החברה יכולה לתת לו החזר לפנים משורת הדין, לנוכח המצב הביטחוני, אך כל עוד הטיסה יצאה כרגיל נוסע כזה נחשב Non Show ואינו זכאי לפיצוי".

    

   מנגד, אם היה עיכוב או ביטול של טיסה, החברות צריכות לפצות את הנוסעים. אם זה קרה בגלל סיבות שאינן בשליטתן, כמו סגירת המרחב האווירי, הן לא מחויבות בפיצוי לנוסעים, אבל צריכות לתת להם החזר על הכרטיס, או לדאוג לטיסה חלופית.

    

   אתמול פעל נתב"ג כרגיל למרות הירי - ללא עיכובים בטיסות. עם זאת, מסלול ההמראה שונה, בהתאם לצורכי הביטחון. במקביל, חברת אל הודיעה שתאפשר לנוסעיה לבצע שינויים וביטולים בכרטיסי טיסה ללא דמי שינוי וביטול וללא דמי טיפול, לטיסות החברה שימריאו עד שבת.

    

   גם מי שבידיו כרטיס לטיסה שמועד המראתה עד 27 בנובמבר, ורוצה להקדימה, יוכל לעשות זאת ללא תשלום דמי שינוי וטיפול, וללא הפרשי מחיר. גם קבוצת לופטהנזה הודיעה שתאפשר שינויים ללא עלות, בטיסות מישראל של לופטהנזה, אוסטריאן איירליינס, סוויס או בריסל איירליינס, שתוכננו להמריא מאתמול ועד שבת.

    

   לפנייה לכתב/ת
    תגובה חדשה
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
   מומלצים