שתף קטע נבחר

מועצת מקרקעי ישראל: התוקף של מחיר למשתכן הוארך בשנה נוספת

עד כה הוקצו קרקעות לבניית יותר מ-90 אלף יחידות דיור במחיר למשתכן. שר האוצר משה כחלון: "מברך את חברי מועצת מקרקעי ישראל שאישרו את ההחלטה החשובה הזו ולא נתנו לפלונטר הפוליטי למנוע את ההחלטה לטובת הזוגות הצעירים"

 

 

למרות הטענות לגסיסתה של תוכנית מחיר למשתכן , מועצת מקרקעי ישראל בראשות שר האוצר משה כחלון החליטה לפני מספר דקות להאריך את תוקפה של התוכנית בשנה נוספת עד ל-31.12.20. זאת במטרה להגביר את הוודאות בשוק הדיור, ולהיענות לצרכי הדיור של הציבור. מועצת רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) נדרשת לאשר את המשך התוכנית בשל מתן ההנחות בקרקע.

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 

מחיר למשתכן: רק 2% מהדירות המוזלות משווקות במגזר הערבי

זוכי מחיר למשתכן חוששים: "יכול להיות שנישאר בלי דירה"

מחיר למשתכן: לראשונה נסגרה הגרלה הכוללת בתים צמודי קרקע

  

מנתונים שהציג מנהל רמ"י עדיאל שמרון בפני המועצה, עולה כי מאז הופעלה תוכנית מחיר למשתכן בשנת 2015 בוצעו עסקאות להקמת 90,542 יחידות דיור (מתוך 116 אלף יחידות דיור שפורסמו לשיווק). כ-80% מסך יחידות הדיור שרמ"י שיווקה, הוקצו לתוכנית מחיר למשתכן (71,489) לעומת כ-20% לשוק החופשי (19,053). גובה ההנחה ברכישת הדירות נע בין 19%-25% משווי הדירה, ומשקף מאות אלפי שקלים לכל דירה.

מחיר למשתכן בשכונת גליל ים הרצליה (צילום: עמית שעל)
מחיר למשתכן בשכונת גליל ים הרצליה(צילום: עמית שעל)
 

בהנחה שקצב שיווקי מחיר למשתכן ב-2020 יהיה דומה לקצב השיווק ב-2019, צפויה הנחת קרקע לציבור במסגרת מחיר למשתכן, בשווי 1.1 מיליארד שקל. הכנסות המדינה כתוצאה משיווקי מחיר למשתכן מאז החלה התוכנית ב2015, הן למעלה מ-10.5 מיליארד שקל. עוד נמסר כי מאז הופעלה מחיר למשתכן נרשמו אליה 133,526 משקי בית ו-8,153 משקי בית משפרי דיור. 65,633 בתי אב מהנרשמים, זכו בדירה. זאת מתוך 72 אלף דירות שהוגרלו. 26,712 משקי בית מהזוכים בהגרלות, בחרו בדירה.

 

יו"ר מועצת מקרקעי ישראל, שר האוצר משה כחלון, אמר כי "תוכנית מחיר למשתכן הביאה למהפכה בשוק הדיור בכך שהעלתה סוף סוף את הזוגות הצעירים לראש סדר העדיפויות הלאומי. לראשונה מזה שנים, לזוגות הצעירים יש הזדמנות אמיתית לרכוש דירה במחיר הוגן, והם קופצים על ההזדמנות הזו. אנחנו רואים זאת בנתוני ההרשמה לתוכנית ובנתוני המשכנתאות. אישור הארכת התוכנית פה אחד על ידי כלל גורמי המקצוע, מוכיחה את ההצלחה שלה ואת החיוניות בכך שתימשך. אני מברך את חברי מועצת מקרקעי ישראל שאישרו את ההחלטה החשובה הזו ולא נתנו לפלונטר הפוליטי למנוע את ההחלטה לטובת הזוגות הצעירים".

משה כחלון בישיבת הנהלה במשרד האוצר (צילום: רפי קוץ)
שר האוצר משה כחלון(צילום: רפי קוץ)
 

מנהל רשות מקרקעי ישראל, עדיאל שמרון, מסר כי: "תוכנית מחיר למשתכן בשילוב שיווקי קרקע לדיור על ידי רמ"י, בהיקפים שלא היו מעולם, חסלו למעשה את המחסור שנוצר בשנים הקודמות בקרקע לדיור ויצרו הזדמנות טובה לדיור עבור אזרחי ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שעל
מחיר למשתכן בהרצליה
צילום: עמית שעל
מומלצים