שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מה הסוד להצלחת הטיפול בהשמנת יתר?

  מהם הפרמטרים שיובילו להצלחת הטיפול בהשמנה, הן מצד המטופל והן מצד הצוות המטפל, וכיצד מסייע הטיפול התרופתי לירידה במשקל? ד"ר רק שאלה – המומחה מסביר

  בשיתוף עם המרכז הרפואי לטיפול בהשמנה - ד"ר רז ואינפומד

   

  נכשלתם באינספור דיאטות נוקשות ובכל זאת החלטתם לחזור עליהן שוב ושוב? אתם לא לבד. כחלק מההחלטות וההתחייבויות לשנה החדשה, רבים מכריזים על משטר דיאטה קפדני ומאמינים כי השיטה הנבחרת תהיה זו שתוביל למשקל היעד. עם זאת, דיאטות רבות מסתכמות בכישלון נחרץ. ייתכן ומדובר בבעיה בשיטה עצמה?

   

  צפו ברופא מסביר:

   

   

  דיאטות מתבססות פעמים רבות על הגבלה קלורית או על הימנעות ממזונות מסוימים. למעשה, איסורים אלה "נוגדים" את מנגנון השובע והרעב של הגוף, אשר ממלא אחר הרצון הפיזיולוגי הבסיסי לשימור אנרגיה. מעבר לכך, לגוף שלנו יש מעין "זיכרון מטבולי" וככל שהדיאטה קיצונית יותר, כך צמצום הצריכה הקלורית הופך למורכב יותר. על כן, כדי להתמיד בירידה במשקל יש לשמור על אכילה מאוזנת ומבוקרת המלווה באורח חיים בריא.

   

  כיצד מסייע הטיפול התרופתי לירידה במשקל?

  השמנה היא תוצאה של גורמים רבים- גנטיקה, מחלות רקע, נטילת תרופות כרוניות, אוכל מתועש ומעובד, סטרס, שעות שינה מועטות, מחלות רקע ועוד. כל אלה מובילים לשיבוש במנגנוני הרעב והשובע.

   

  הבנת המנגנונים הפיזיולוגיים הובילה לפיתוחן של תרופות מרשם יעילות לטיפול בהשמנה, הפועלות לאיזון מנגנוני השובע במוח ובקיבה על ידי דיכוי תחושת הרעב או העלאת תחושת השובע לאורך זמן. הטיפול התרופתי מסייע בירידה במשקל בצורה מבוקרת והדרגתית, תוך הרגלת הגוף בהמשך למינונים נמוכים יותר של התרופה. שיטת טיפול זו עוזרת לשמירה על המשקל גם לאחר ההרזיה ולמניעת השמנה נגדית.

   

  מצד המטופל, מהם הפרמטרים שיובילו להצלחת הטיפול בהשמנה?

  מידת הצלחת הטיפול, כמו גם קצב הירידה במשקל הם אינדיבידואליים ותלויי משתנים רבים.

   

  ראשית, חשוב להבין כי אין מדובר בדיאטה, אלא בשינוי באורחות החיים. הטיפול בהשמנה אינו מבוסס על שיטת תזונה קפדנית, הגבלה תזונתית ו/או זמני ארוחות נוקשים, אלא מטרתו היא להרגיל את הגוף להקשיב למנגנון הרעב והשובע ולאכול רק כאשר מנגנון הרעב מאותת. מעבר לכך, יש לדעת שלא מדובר בפתרון קסם:

   

  הטיפול בהשמנה הוא תהליך הדרגתי שנוגע במגוון מישורים בחיי המטופל, בהם גם המישור הרגשי וההתנהגותי. בדומה לכל מסע בדרך להשגת מטרות שונות, הצלחת הטיפול תלויה במידה רבה במחויבות המטופל לתהליך. על מנת להשיג תוצאות מקסימליות, המטופל צריך להיות בשל, מוכן לשינוי, קשוב לצוות וכמובן, אין מנוס מלהקפיד על מילוי הנחיות רפואיות ותזונתיות כדי לשמור על הרצף הטיפולי.

   

  מצד הצוות המטפל, כיצד ניתן לנהל טיפול אפקטיבי בהשמנה על מנת למקסם את תוצאותיו?

  בראש ובראשונה, גישה חיובית בין הרופא למטופל היא קריטית להצלחת הטיפול. חשוב להתייחס למטופל, להכיל אותו ולבצע בקרה אישית קבועה על התהליך, הכוללת הדרכות, הנחיות רפואיות ותזונתיות, עזרה בהסתגלות לתרופה, טיפול בתופעות לוואי, התאמת התרופה לשגרת חייו של המטופל, מעקב אחר מינונים נכונים, החלפת טיפול תרופתי או שילוב בין תרופות מרשם, ניטור בעיות שונות תוך כדי התהליך ופתירתן בזמן אמת.

   

  אסטרטגיית הטיפול בהשמנה היא אינדיבידואלית ומתייחסת לפרמטרים שונים שעלולים להוביל לכישלון הטיפול, לרבות אתגרים נפשיים, תופעות לוואי כתוצאה מהטיפול, מחלות רקע קיימות ועוד. מטרת הטיפול היא לספק מינימום תרופות ולקבל מקסימום תוצאות כדי לסייע למטופל לרדת למשקל באופן משמעותי. לצד הטיפול התרופתי, חשוב לשלב גם טיפול מקצועי רב תחומי הכולל התאמה תזונתית ושינוי הרגלי תזונה לאורח חיים בריא יותר, ולעיתים אף נדרש טיפול פסיכולוגי לטיפול בהיבטים האישיים והרגשיים של בעיית ההשמנה.

   

  באמצעות ליווי תזונתי אישי המתבצע על ידי צוות של דיאטנים קליניים מוסמכים ומקצועיים, המטופל מקבל מסגרת תזונה נכונה ומותאמת אישית וכלים שיעזרו לו להסתגל לטיפול התרופתי והקניית הרגלי תזונה בריאים יותר. כל אלה יאפשרו ירידה מאוזנת ובריאה במשקל.

  גישת הטיפול התזונתי במרכז הרפואי משלימה ונתמכת באמצעות הטיפול התרופתי. היא מבוססת על מתן כלים וסיוע למטופל כך שיוכל להיות קשוב לצרכיו, רצונותיו והעדפותיו, ולחזור להתנהלות על פי מנגנון הרעב והשובע הפנימי שלו.

   

  הלכה למעשה, סוד הצלחת הטיפול בהשמנה נעוץ בשינוי תפיסתי. כלומר, מעבר משינוי התנהגותי בלבד, לניהול מחלה על ידי צוות מקצועי רחב שיסייע למטופל לשנות את אורח חייו ולאמץ שגרת חיים בריאה, כל זאת לשם השגת תוצאה מספקת ולשמרה לטווח הרחוק.

   

  בשיתוף עם המרכז הרפואי לטיפול בהשמנה - ד"ר רז ואינפומד

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים