שתף קטע נבחר

לפני הירי לב"ש: הנייה ומנהיג הג'יהאד האיסלאמי שוחחו

ברקע המתיחות בין ארגוני הטרור בעקבות הימנעות חמאס מהשתתפות בסבב הלחימה האחרון, שוחח מנהיג הארגון ששולט ברצועה עם מקבילו מהג'יהאד זיאד נחאלה. גם מנהיגי הזרועות הצבאיות נפגשו. דיווח: גורמים מעריכים שהרגיעה תקרוס בקרוב

מנהיג חמאס איסמעיל הנייה נפגש עם עיתונאים זרים בעזה (צילום: AP)
שוחח עם נחאלה לפני הירי לב"ש. הנייה(צילום: AP)

מנהיג חמאס, איסמעיל הנייה, שוחח אמש (שישי) בטלפון עם מנהיג הג'יהאד האיסלאמי, זיאד נחאלה, על רקע המתיחות הגוברת בין שני ארגוני הטרור. השיחה נערכה ביוזמתו של הנייה, ובמהלכה הוא הביע את תנחומיו על חיסולו של מפקד החטיבה הצפונית של הג'יהאד האיסלאמי, בהא אבו אל-עטא.

 

 

מנהיג ארגון ב עזה הגא״פ הג'יהאד האסלאמי זיאד נחאלה  ()
לא מרבה לשוחח עם הנייה. נחאלה

לאחר השיחה, מסר חמאס בהודעה רשמית כי השניים הסכימו להגביר ולחזק את התיאום בין שני הארגונים. שיחת הטלפון נערכה לפני ירי הרקטות הלילה לבאר שבע, שהוביל את צה"ל לתקוף לראשונה מאז סבב הלחימה האחרון גם יעדים של חמאס ברצועת עזה.

 

יש לציין, כי נחאלה והנייה לא מרבים לשוחח אחד עם השני, והדבר מעיד על מאמץ גדול של חמאס לטפל בקרע שנוצר בין שני הארגונים בעקבות הסבב האחרון. חמאס נמנע מלהשתתף בלחימה בימים האחרונים ולא ירה לעבר ישראל, ומנגד צה"ל תקף יעדי טרור של הג'יהאד האיסלאמי בלבד.

 

בעיתון הלבנוני "אל-אחבאר" דווח כי הנהגות הזרועות הצבאיות של חמאס והג'יהאד האיסלאמי ערכו אתמול מפגש התייעצות בעקבות ההסלמה האחרונה ואופי התגובה במהלכה. לפי הדיווח, בפגישה היו חילופי האשמות בין הצדדים, אך בסופו של דבר הם הצליחו לסכם את הסבב ולהפיק ממנו לקחים בכמה מישורים. עוד סוכם, כי ייערכו פגישות נוספות, שיתמקדו בתיאום בשטח ובמנגנוני הפעלת החמ"ל המשותף. בעיתון צויין גם שגורמים רבים מעריכים שהרגיעה תקרוס בקרוב.

בהא אבו אל-עטא בכיר הג'יהד האיסלאמי שחוסל עם זיאד נחאלה ()
נחאלה עם אל-עטא. מתיחות בארגון בעקבות הפסקת האש

 

בכירי חמאס גורשו מסוכת האבלים

המתיחות בין חמאס לג'יהאד האיסלאמי הובילה לתקרית חריגה אתמול ברצועת עזה, כשבכירי חמאס, מחמוד א-זהאר ואחמד בחר, גורשו באלימות מביקור התנחומים שערכו בבית המשפחה של אל-עטא בשכונת סג'אעיה. גורמים המזוהים עם הג'יהאד האיסלאמי תקפו אותם מילולית - וייתכן שגם פיזית.

 

בחלק מהדיווחים נכתבים שאנשי הג'יהאד צעקו לעבר פמליית הבכירים "החוצה, חמאס החוצה" - ועדי ראייה טענו כי הנוכחים במקום ירו באוויר במהלך המהומה שהתפתחה. לפי העדויות, בכירי חמאס הוברחו מהמקום במהירות. מקור פלסטיני בעזה מסר כי מנגנוני הביטחון של חאמס הגיעו מאוחר יותר לאזור והתעמתו עם פעילי הג'יהאד האיסלאמי, בזמן שניסו לבצע כמה מעצרים של חשודים שהשתתפו בתקרית.

  

הג'יהאד האיסלאמי ג'יהאד איסלאמי חאן יונס רצועת עזה הלוויות מחבלים (צליום: AFP)
פעילי הג'יהאד האיסלאמי(צליום: AFP)

השגי צה
תכנית "חגורה שחורה". הובילה לקרע בין ארגוני הטרור(באדיבות דובר צה"ל)

  הג'יהאד האיסלאמי ניסה להרגיע את הרוחות מול חמאס לאחר התקרית. משלחת בכירי הארגון, שכוללת את בני משפחתו של אל-עטא, ביקרה בביתו של א-זהאר. במקביל הוציאה משפחתו של אל-עטא הודעה שבה היא מביעה צער על התקרית והסתייגות ממנה.

 

מקורות פלסטינים מסרו אתמול ל-ynet שבעקבות האירועים האחרונים התגלעו חילוקי דעות קשים הזרוע הצבאית לבין הזרוע המדינית של הג'יהאד האיסלאמי. אותם מקורות אמרו כי הזרוע הצבאית דורשת לצאת מהחמ"ל המשותף של הזרועות הצבאיות ברצועת עזה בעקבות החלטת חמאס להימנע מהשתתפות בלחימה.

 

יציאת הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי מהחמ"ל תפטור אותה מכל מחויבות למשמעת הכללית שאוכף חמאס על שאר הפלגים בנוגע להחלטות על ירי, הפעלת קצב אש והפסקת אש. הזרוע הצבאית דורשת גם שאנשי הארגון יפסיקו להשתתף בצעדות השיבה במחאה על ההחלטה שקיבל חמאס.

מוחמד אל-הינדי, חאלד אל-בטש (צילום: רויטרס)
אל-הינדי ואל-בטש. מתיחות גם בזרוע המדינית(צילום: רויטרס)

המקורות אמרו גם כי ראשי הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי ברצועת עזה התנגדו בתוקף להפסקת האש עם ישראל, ואילו הנהגת הזרוע המדינית בחו"ל צידדה בהחלטה. בזרוע הצבאית סברו כי לא רק שלא צריך לעצור את הסבב - אלא שצריך להחריפו באמצעות ירי מסיבי יותר ולטווחים גדולים יותר.

 

גם בהנהגה המדינית של הארגון ברצועת עזה חלוקים באשר לדרכי הפעולה. חילוקי הדעות מתגלעים בין שני מחנות של בכירי הארגון בעזה: מוחמד אל-הינדי שמצדד בקו נצי ולעומתי יותר, וחאלד אל-בטש, שדוחף שלא לצאת מהחמ"ל המשותף של הזרועות הצבאיות. אל-בטש נחשב למקורס לחמאס, ובין היתר נכח גם במשלחת לביתו של א-זהאר. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מאמצים להרגיע את המתיחות. הנייה ונחאלה
מומלצים