שתף קטע נבחר

עלות סבב הלחימה והנזקים למשק: 1.5 מיליארד שקל

מחישוב ראשוני של התאחדות התעשיינים עולה כי כל יום של לחימה בדרום מביא לאובדן תוצר ישיר של 220 מיליון שקל. היעדרות ההורים מהעבודה, וסגירת עסקים בהם קניונים ומסעדות - מוערכים בעשרות מיליוני שקלים

 

 

מלחמה יקרה: העלות למשק של הלחימה בדרום והנזקים מימי המבצע שהחל ביום שלישי האחרון מגיעים כבר לכ-1.5 מיליארד שקל - וכל יום של לחימה בדרום מביא לאובדן תוצר ישיר של 220 מיליון שקל למגזר הפרטי והציבורי.

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו 

 

בצל ההסלמה: דיזנגוף סנטר נסגר, הבנקים במתכונת חירום

מפעלים רבים בדרום נשארו סגורים: "נזקים של מיליונים"

בגלל המצב: אין לימודים ועבודה - האם תקבלו שכר?

 

היעדרות הורים לילדים מעבודתם וסגירת עסקים, בהם קניונים, חנויות ומסעדות, בעיקר בדרום הארץ, גרמו לנזקים ועלות למדינה, בתשלום פיצויים, המוערכים בעשרות מיליוני שקלים.

יירוטים מעל אשקלון (צילום: רויטרס)
יירוטים מעל אשקלון(צילום: רויטרס)

מחישוב ראשוני של התאחדות התעשיינים עולה שסך הנזק הכלכלי למשק בדרום ומרכז הארץ נאמד כבר בכ-1.1 מיליארד שקל. בהתאחדות מדגישים שאומדן הנזק לא כולל בינתיים פגיעות ישירות בחברות, פגיעות ברווחיות ונזקים עקיפים, כמו פגיעה במוניטין מול לקוחות בחו"ל וביטול עסקאות. יצוין שבין השאר נגרם נזק משמעותי מפגיעה ישירה במפעל מזון חיוני בשער הנגב.

 

שמאי רשות המיסים טיפלו עד כה בכ-70 אירועי נזק, שכוללים פגיעה במספר מפעלים ובתי עסק, בעשרות דירות ובבתים, בעשרות מכוניות, במספר חלקות חקלאיות וברכוש ציבורי. עדיין אין הערכות מדויקות של הנזקים, מה עוד שירי הטילים עלול להימשך, אולם מדובר בנזקים בעשרות מיליוני שקלים.

 

עלות הפעילות הצבאית מגיעה, על פי אומדנים ראשונים, ליותר מ-100 מיליון שקל, בעיקר כתוצאה מירי כיפת ברזל, הורדת כוחות לעבר אזור עוטף עזה והוצאות מבצעיות נוספות. אם תימשך הלחימה, יהיה צורך כבר בקרוב להעביר כספים למערכת הביטחון, שיחייבו קיצוץ בתקציבי המשרדים האזרחיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
יירוטים מעל אשקלון
צילום: רויטרס
מומלצים