שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  קשיש מהמוסד הגריאטרי שייסגר: "לא מתפנה, אני אתאבד"

  80 קשישים סיעודיים עומדים בפני פינוי ממוסד גריאטרי בראשון-לציון עקב סכסוך בין העירייה למשרד הבריאות. משפחות הקשישים: "המעבר יהרוג אותם"

  סכסוך כלכלי בין משרד הבריאות לעיריית ראשון לציון גורר סגירה של מוסד גריאטרי לקשישים. המשפחות של 80 הקשישים נתבשרו על הגזירה המרה והוכו בהלם ובחוסר אונים.

   

  קיראו עוד:

  עוקץ הקשישים: כך הפכה ישראל לגן עדן לנוכלים

  הטיפול בקשישים נמצא בשפל בריאותי ומוסרי

  איך המחשב יכול להקל על דיכאון ובדידות בקרב קשישים

   

  בהמשך לפרסום הבוקר בידיעות אחרונות וב-ynet התראיין הבוקר (א') באולפן ynet אפי רוזנברג, שאמו בת ה-99 מתגוררת במוסד כעשר שנים וסיפר כי המשפחות לא ערוכות להתמודד עם החדשות. "ברגע שלוקחים את הקשישים ומעבירים אותם למקום אחר 50% מהם ילכו לעולמם. המעבר יהרוג אותם. גם העובדים הולכים לסבול, הם יזרקו לרחוב".

   

  "עוד לא נתנו לנו הודעה רשמית. אף אחד לא רוצה לקחת אחריות ואנחנו לא יודעים מה לעשות", סיפרה יפעת כהן, שאמה מתגוררת במוסד. "בשנה שעברה אמא שלי איבדה גם את אבא שלי וגם את אחותי, היא משתקמת במוסד הזה ומטפלים בה מאוד יפה. עוד זעזוע כזה והיא לא תחזיק מעמד".

   

  באולפן התראיין גם אליהו תירוש בן ה-87, המתגורר במוסד מזה שנתיים וחצי. "אני לא מתפנה", הוא אמר, "אני איש אצ"ל ותיק, אני בלי רגל עכשיו, לאן אני אלך? קשה לי. אני אתאבד".

   

  צפו: משפחות הקשישים מהמוסד הגריאטרי בריאיון לאולפן ynet

   

   

  כוונת המדינה להפריט את המוסד הגריאטרי בכדי לחסוך את מחיר השטח היקר עליו יושב המקום נתקלה במאבק, והוחלט שלא להפריטו. יתרה מכך, נמסר ממשרד הבריאות כי בכוונתם לשפץ את המרכז ולפתוח בתוכו מחלקות חדשות. בפועל, לא נקלטו מטופלים חדשים ונראה כי משרד הבריאות חזרו בהם מהחלטתם.

   

  מירב כהן (צילום: ינאי יחיאל)
  ח"כ מירב כהן(צילום: ינאי יחיאל)

   

  ח"כ מירב כהן אמרה: "הסיפור של המוסד הגריאטרי בראשון לציון מייצג את העיוות במערכת כולה. מדובר במוסד שמנוהל ומתוקצב ע"י משרד הבריאות ומעניק שירותים חיוניים ביותר לחולים סיעודיים מבוגרים. במקרה הזה, משרד הבריאות הוא המפעיל ושם בעצם גילו אנשי משרד הבריאות כי להפעיל מוסד גריאטרי שמעניק שירותים ברמה טובה עולה לממשלה כ-800 שקלים בחודש פר חולה, לכל הפחות.

   

  "לעומת זאת המוסדות הגריאטרים המנוהלים ע"י חברות ועמותות פרטיות זוכים מהמדינה לתקצוב של רק כ-450 שקלים ביום תוך שהם זועקים מזה שנים שסכום זה לא מספיק להם על מנת לספק שירות נאות. לראיה, 10 מוסדות כאלו נסגרו רק בשנתיים האחרונות כיוון שהם קרסו כלכלית.

   

  "המסקנה המתבקשת הייתה שיש לעלות את התקציב המוקצה למוסדות הגריאטרים על מנת שכל המוסדות יוכלו לספק שירותים סיעודיים ברמה טובה לסבים ולסבתות שלנו.

  במקום לתקן את המערכת ואת העיוותים התקציביים המובנים בה הם החליטו שוב להעמיס על המערכת שמתוקצבת בחסר וניצבת בפני קריסה.

   

  "יש אחת ולתמיד למנות צוות חיצוני, מקצועי ובלתי תלוי, שינתח את מבנה העלויות של המוסדות ויקבע איך נכון לתקצב את המוסדות הגריאטרים בצורה סבירה. אסור לתת למוסדות גריאטרים כמו זה שקיים בראשון לציון להיסגר. להיפך, יש להיערך לפתיחה של מוסדות נוספים כיוון שהאוכלוסייה בישראל מזדקנת בקצב מסחרר וכבר יש צורך במיטות אשפוז נוספות.

   

  "המשפחות שהיקירים שלהן מאושפזים במוסד בראשון לציון ניצבים בפני שוקת שבורה. עבור אדם מבוגר וחולה שהורגל לחיות במקום מסויים מעבר דירה הינה גזרה קשה מנשוא. על אחת כמה וכמה כשאין כל הצדקה והגיון מאחורי מהלך זה. בכוונתי לפעול בכל כוחי למניעת גזרה זו".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים