שתף קטע נבחר

עיריית קריית ביאליק נגד רשות מקרקעי ישראל: "לא ניתן היתרי בנייה"

במכתב ששלח ראש העיר אלי דוקורסקי לרמ"י, נטען: "הרשות משווקת רק יחידות דיור, ולא קרקעות לתעסוקה כפי שהתחייבה". רמ"י: "מכבדים סיכומים"

"אני קורא לקבלנים לא לגשת למכרז כי לא אתן היתרי בנייה ולא אחתום על הסכמי פיתוח. חבל על הזמן שלהם ועל הכסף שיוציאו בהגשת ההצעה. שרמ"י תעמוד קודם כל בהתחייבות שלה". כך אמר אתמול (א') ראש עיריית קריית ביאליק אלי דוקורסקי. במכתב ששלח למנהל רשות מקרקעי ישראל (רמ"י), עדיאל שמרון, טוען דוקורסקי כי רמ"י "שכחה" את התחייבותה לשיווק קרקעות לתעסוקה בקריית ביאליק, ופירסמה לשיווק רק את יחידות הדיור.

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 

קק"ל נגד מחיר למשתכן במרכז הארץ: "ראויה רק בנגב ובגליל"

"לא רוצים פה את ת"א": תוכנית הבנייה שתשנה את פניה של ירוחם

לראשונה: תוכנית פינוי בינוי בעיר לוד ל-724 דירות קיבלה תוקף

 

היום ייסגר מכרז "לב העיר" שפורסם בספטמבר האחרון, לשיווק 450 יחידות דיור בקריית ביאליק, מחציתן במסלול "מחיר למשתכן", אלא שלטענת העירייה רמ"י הפרה את התחייבותה לשווק במקביל ליחידות הדיור גם 11 אלף מ"ר שטחי מסחר ו-74 אלף מ"ר שטחי תעסוקה ומלונאות. מדובר בקרקע סמוך לקריון, על כביש 79, המשמשת כפארק שבו מתקיימים אירועי יום העצמאות ואזור פיקניק. התוכנית כוללת גם הקמה של בית עירייה חדש והיכל תרבות.

קריית ביאליק (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
קריית ביאליק(צילום: עידו ארז)
 

במכתב לרמ"י מציין דוקורסקי כי במאי 2014 נחתם הסכם גג בין רמ"י לעירייה להקמה ופיתוח של תוכניות למגורים במזרח העיר. מאז התריע דוקורסקי כי הסכמי הגג במתכונתם המקורית הם "בכייה לדורות", מאחר שהם כוללים אלפי יחידות דיור, ללא שטחי תעסוקה ומסחר שיאזנו את קופת העירייה. על רקע הביקורת נחתמה לפני שנה תוספת להסכם הגג, שמתייחסת בין היתר לתוכנית "לב העיר". אלא שלטענת העירייה, רמ"י פירסמה את חוברת המכרז לשיווק הקרקעות בניגוד להבנות בין הצדדים, שקובעות כי רמ"י תיתן משקל שווה למגורים, מסחר, תעסוקה ומלונאות.

אלי דוקורסקי ועדיאל שמרון (צילום: נחום סגל ועמית שאבי)
ראש עיריית קריית ביאליק, אלי דוקורסקי, ועדיאל שמרון, מנהל רשות מקרקעי ישראל (צילום: נחום סגל ועמית שאבי)
 

 

במכתב מציין ראש העירייה כי "הצדדים הסכימו כי השיווק יהיה של 11,000 מ"ר שטחי מסחר, 74 אלף מ"ר שטחי תעסוקה, ו-450 יחידות דיור, כאשר ההיתר ל-450 יחידות הדיור ייעשה רק לאחר ש-50% משטחי בניית התעסוקה יושלמו. כפועל יוצא, הקבלנים שייגשו למכרז לא יידעו מה מבוקש מהם, לא יוכלו להיערך כנדרש ולשקלל את הוצאותיהם ואף ייתכן שהשיווק בדרך הזו ירחיק קבלנים אשר יש להם התמחות או התמקצעות יתרה בבנייה רוויית מסחר ותעסוקה. העירייה מתנגדת לאופן השיווק הנוכחי. הרינו לדרוש כי רמ"י תחזור בה משינוי ההסכם באופן חד־צדדי ותיישם את ההסכמות. במידה שתוכנית השיווק לא תשקף את הבנות הצדדים באופן מלא, העירייה תיאלץ לבחון את צעדיה המשפטיים".

 

"רמ"י עושה לעצמה חיים קלים ומשווקת מה שמעניין אותה, שזה מגורים", אומר דוקורסקי, "במקום את מה שצריך לעשות כדי להבטיח את האיתנות הכלכלית של העיר שזה תעסוקה".

 

רשות מקרקעי ישראל בתגובה: "המכרז נוסח ואושר על ידי רשות מקרקעי ישראל בעצה אחת עם הרשות המקומית. רמ"י מכבדת את כל הסיכומים וההתחייבויות שנטלה על עצמה, ולא תנהל שיג ושיח על ראשי רשויות מעל דפי העיתון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
קריית ביאליק
צילום: עידו ארז
מומלצים