שתף קטע נבחר

אני שולמן: "זו תחילתה של מהפכת העצמאים"

אחרי שצברה יותר מ-140 אלף חברים תוך שבועות ספורים, מייסד קבוצת הפייסבוק מספר באולפן ynet על הצעדים הבאים וקורא לבעלי עסקים קטנים להצטרף: "נקים בית לעצמאים בסדר גודל של ההסתדרות - אבל וולנטרי"

 

 

"אנחנו רוצים להקים בית לעצמאים במדינת ישראל", אומר אביר קארה, מייסד קבוצת הפייסבוק "אני שולמן", בריאיון לאולפן ynet. "הרעיון קיים הרבה מאוד זמן. התחלתי את המהלך הזה יחד עם חבר בשם איציק בנין, מסעדן בירושלים, ואני בעצמי מאמן סוסים. קיבלנו החלטה שצריך לעשות שינוי, צריך לצאת למחות, ואנחנו צריכים לאסוף את כל בעלי העסקים כדי לצאת החוצה עם איזשהו מסר".

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 

איפה הממ"דים? זה מה שלמדנו מהסבב האחרון

תשכחו מהמשרד הממוזג: האנשים שעובדים באסדת גז או על עמוד חשמל

חרדיות, צנועות אבל לא פראייריות: הכירו את מפתחות התוכנה הבאות של גוגל

 

קצת יותר מחודש אחרי שנפתחה, קבוצת "אני שולמן" כבר מונה יותר מ-140 אלף חברים שהתאחדו במה שמוגדר "הבית וארגון הגג של העצמאים בישראל". מטרת הקבוצה, לפי עמוד הפייסבוק, היא להציף ולהעלות את הנושאים הבוערים של שולמן היזם, ולשנות את מדיניות הממשלה כלפי העסקים הקטנים והבינוניים. 

"אני שולמן"
 

"העצמאים במדינת ישראל, מישהו דואג לשים להם רגל על הצוואר, שהם לא יוכלו להתקדם, וכל הזמן מטילים עליהם עוד ועוד גזרות כי פשוט אפשר", מסביר קארה. "אנחנו משלמים לביטוח לאומי 19% יותר מהשכירים שלנו. אנחנו גם משלמים את החלק של השכיר, שזה 52%, כאשר שכיר משלם 48% מתוך החלק הזה. וכשחס ושלום יש איזושהי פגיעה בעבודה, שכיר יהיה זכאי מהיום הראשון להכנסה מהכיס של שולמן, ושולמן לא מקבל כסף מאף אחד".

אביר קארה, מייסד קבוצת הפייסבוק
אביר קארה, מייסד קבוצת הפייסבוק "אני שולמן"

"הרגולציה לא מאפשרת לנו להתפתח"

כבר שנים שאנחנו שומעים על יותר ויותר עסקים שנסגרים, על הביורוקרטיה שמקשה על העצמאים, ועל האינטרנט שמשנה את הצריכה - באופן שפוגע בחלק מהעסקים שמחוץ לרשת. אם כך, נשאלת השאלה האם עדיין כדאי בכלל להיות עצמאי בארץ? "האתגר הוא מאוד מאוד גדול", אומר קארה. "אנחנו בעצמנו חסר לנו ידע, אבל הרגולציה מאוד קשה במדינת ישראל, בצורה כזאת שלא מאפשרים לנו להתפתח. בביורוקרטיה מול הרשות המקומית, פנינו ליו"ר השלטון המקומי חיים ביבס, ואנחנו מבקשים שבשלטון המקומי, כאשר שולמן מגיע כדי לקבל רישיון עסק, דברים שהם פשוטים, שפשוט נוכל לקבל שם שירות".

 

אחרי שהצליחו לפרוץ לתודעה ולאחד עשרות אלפי עצמאים תחת קבוצת הפייסבוק, כעת הציפייה היא להבין מה הלאה. "הצעד האופרטיבי המרכזי שאנחנו מתכננים הוא הקמת בית לעצמאים במדינת ישראל, בסדר גודל של ההסתדרות", מסביר קארה. "ההסתדרות זאת לא מילה טובה לעצמאים כי זה כאילו בית סטטוטורי, אנחנו מקימים בית וולונטרי, שאנשים יוכלו להיות חלק. העצמאים צריכים להתאחד תחת גג אחד.

 

"המצב כיום הוא מאוד מאתגר, בעלי עסקים נאלצים לקום להיות סופרמן, בטמן, שולמן, לדעת לטפל בעסק שלהם, לטפל בבירוקרטיות, להעסיק עורך דין, רק בשביל לתת שירות ללקוחות שלהם".

 

ומי האויב שלכם, המדינה?

"אין אויב, קשה לי עם המילה הזאת, המדינה שלי חשובה לי יותר מהכל. כולנו מוכנים למות למען המדינה אבל גם רוצים לחיות בכבוד".

 

אם אני רוצה לפתוח עסק קטן, בתנאים של היום, היית ממליץ?

"אני ממליץ לכל בן אדם שיש לו חלום ללכת ולעשות אותו, אבל צריך לקחת בחשבון שיש המון ידע שצריך לצבור, להתייעץ עם אנשי מקצוע. התפקיד שלנו, של שולמן, זה לדאוג שהרגולציה תוריד הילוך. זו תחילתה של מהפכה מאוד גדולה, אם נשכיל כולם להיכנס לתוך בית אחד ולהיות חלק ממשהו שמאחד מכולם זה יהיה מוצלח.

 

"אני יכול להגיד לכם שאין בן אדם שהוא מספיק מוכשר בשביל לנהל את המהלך הזה", מוסיף קארה. "זה יכול לקרות רק על ידי שיתוף פעולה, ושוב כוחנו באחדות שלנו, אם נצליח להיות מספיק מאוחדים ולצאת עם מסר אחיד, נוכל לעשות פה שינוי מאוד גדול".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים