שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  יו"ר ההסתדרות הרפואית: "סכנה ממשית למטופלים ב'טרם'"

  יו"ר ההסתדרות הרפואית, פרופ' ציון חגי, הזהיר את משרד הבריאות ואת קופות החולים לגבי השירות ברשת מרפאות "טרם" לרפואה דחופה. "טרם": "כל מטופל עובר אצל רופא ומקבל טיפול מקצועי"

  במכתב חריף שהעביר למנכ"ל משרד הבריאות ולמנכ"לי קופות החולים מזהיר יו"ר ההסתדרות הרפואית, פרופ' ציון חגי, מפני חשש לסכנה ממשית לציבור המטופלים במוקדי הרפואה של "טרם".

    

  סניפי "טרם" משמשים מוקדי רפואת חירום עבור קופות החולים כאשר המרפאות סגורות, וכן כחדרי מיון קדמיים לפני הגעה לבית החולים.

    

  לפני כשלושה שבועות, לאחר שב"טרם" סירבו להכיר בהסתדרות העובדים, הגיע מנכ"ל "טרם", נתן אפלבאום, לדיון בנושא בבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב.

    

  עוד תלונות על מוקדי טרם

  "במוקדי טרם מעניקים למטופלים טיפול החורג מסמכותם"

  באה עם שטף דם מוחי ל"טרם" - הרופא שלח אותה לישון

   

  סניפי "טרם" משמשים כמוקדי רפואת חירום עבור קופות החולים ( ) ( )
  סניפי "טרם" משמשים כמוקדי רפואת חירום עבור קופות החולים

   

  במהלך הדיון השמיע אפלבאום אמירות חריגות ומטרידות ביותר, בייחוד כשהן מגיעות ממי שעומד בראש ארגון של מוקדי רפואה דחופה שבידיו האחריות לחיי אדם. כך, למשל, נשאל אפלבאום במהלך הדיון על דו"חות הביקורת הקשים שכתב בשנים האחרונות משרד הבריאות על סניפי "טרם". בין השאר תואר בדו"חות מצב של אנשי צוות שעובדים ללא תעודות ורישיונות, פרמדיקים שחורגים מסמכויותיהם בחוק, תרופות שמוגדרות כסמים מסוכנים שלא נשמרות בכספת, ועוד.

    

  "זה לא אומר שזה נכון", הגיב אפלבאום בבית הדין. "המסמך חתום על ידי פקידה במשרד הבריאות שרודפת אותנו שנים רבות. יש הרבה דו"חות, והם לא מעניינים אותנו".

   

  כשאפלבאום נשאל אם במוקדי "טרם" קיימת אפשרות שפרמדיק יבצע פעולות שהן בסמכות רופאים בלבד, ענה: "למה שלא יעשה את זה?", ובהמשך ציין: "אנחנו לא צריכים שכל אחד יהיה רופא שיידע את הכול. לא תמיד לרופא יש ניסיון רב יותר מאחות או פרמדיק".

    

  כשנשאל מי חותם על הפרוטוקולים הרפואיים כאשר ההליך אינו מבוצע על ידי רופא, השיב: "יכול להיות שהיינו נותנים למישהו אחר לחתום, אבל לא רצינו עוד הערה ממשרד הבריאות, לכן רופא חתם".

    

  בעקבות הדיון שיגר יו"ר ההסתדרות הרפואית, פרופ' ציון חגי, מכתב התרעה למשרד הבריאות ולקופות החולים: "תמונת מצב מדאיגה התגלתה לנו לאחרונה, שבה ב'טרם' מטפלים בחולים תוך הפרה וחריגה בוטה לכאורה של העובדים מסמכויותיהם על פי חוק. זאת, עד כדי חשש לכאורה לסכנה ממשית לציבור המטופלים, תוך הטעיה בוטה של המטופלים והפרת זכויותיהם על פי חוק".

    

  מרשת "טרם" נמסר בתגובה: "בימים שבהם בתי החולים קורסים תחת העומסים, מצופה לשבח את רשת 'טרם' אשר מונעת מדי שנה מאות אלפי ביקורים מיותרים בבתי החולים, וזאת באמצעות טיפול מקצועי ויעיל שהוכיח את עצמו זה 30 שנה. חבל שאינטרסים צרים מובילים את הר"י לפנייה זו, לאחר שנכשלה בניסיון לאגד את הרופאים ב'טרם'.

   

  "חמור שקולה של הר"י לא נשמע בגאון כאשר התפוסה במיון גואה, ואלמלא פעילות 'טרם' התפוסה במיון הייתה כפולה! ואולם, כאשר פרמדיק מודד חום או נותן עירוי נוזלים במרפאה, הרי שהיא נזעקת.

   

  "אנו מציעים להר"י להתרכז בהפחתת העומסים במערכת הבריאות באמצעות מתן גיבוי להוספת סמכויות לאחיות ופרמדיקים - פעולה שתוכיח שהר"י מגלה אחריות כלפי מערכת הבריאות בכלל, ולא מקדשת מלחמות למען העשרת קופתה מדמי חבר על גב החולים ופוגעת בבריאותם. אנו גאים בעבודה המשותפת ב'טרם' בין הצוות הפרה-רפואי לרופאים - המביאה מדי יום להצלת חיי אדם. אנו נמשיך להעניק לכמיליון המטופלים מדי שנה שירות רפואי חיוני במקצועיות ובאדיבות".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים