שתף קטע נבחר

פשעי המלחמה: הודח מזכיר הצי שלא ציית לטראמפ

שר ההגנה אספר פיטר את ריצ'רד ספנסר מאחר שלטענתו העביר מאחורי גבו הצעה לבית הלבן בנוגע ללוחם אריות הים אדי גלאגר, שהואשם בפשעי מלחמה וזוכה מרוב האישומים נגדו. הלוחם אמור היה לעמוד בפני ועדה שתקבע אם יודח. בשבוע שעבר הורה טראמפ בטוויטר: "הצי לא ידיח אותו"

שר ההגנה האמריקני, מארק אספר, פיטר הלילה (בין ראשון לשני) את מזכיר הצי האמריקני, ריצ'רד ספנסר, בעקבות הצעה שהעביר לכאורה לבית הלבן מאחורי גבו. ההצעה נגעה לפרשת לוחם אריות הים אדוארד (אדי) גלאגר, שהואשם בעבר בפשעי מלחמה בעיראק וזוכה מרוב האישומים נגדו. דובר הפנטגון, ג'ונתן הופמן, ציין כי ספנסר התפטר לבקשתו של אספר.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

ריצ'רד ספנסר, מזכיר הצי האמריקני המפוטר (צילום: AP)
טראמפ לא היה מרוצה מניהול משפט לוחם אריות הים. המזכיר המפוטר ספנסר(צילום: AP)

פיטוריו של ספנסר מהווים מפנה דרמטי בפרשה. ביום רביעי האחרון הודיע הצי האמריקני לגלאגר כי הוא צפוי לעמוד בפני ועדה שתקבע אם הוא רשאי להמשיך לשרת בכוח העלית. מנגד, הנשיא טראמפ התרעם על ההחלטה לאחר שניקה אותו מכל אשמה והשיב לו את דרגתו שנשללה ממנו בעקבות הרשעתו בכך שהצטלם עם גופה של מחבל דאעש בעיראק ב-2017.

 

בציוץ בחשבון הטוויטר שלו פקד טראמפ בשבוע שעבר: "הצי לא ייקח מהלוחם אדי גלאגר את סיכת הקלשון. המקרה הזה נוהל רע מאוד מההתחלה. חזרו לעסקים!". סיכת הקלשון היא הסיכה שמוענקת ללוחמי אריות הים שסיימו את חלקה הבסיסי של ההכשרה, והיא מסמלת למעשה את השתייכות הלוחם לאריות הים.

נשיא ארה
מזכיר הצי לא ציית - ופוטר. טראמפ(צילום: AP)

זמן קצר לאחר ההודעה על פיטוריו של ספנסר, הודיע טראמפ כי ימנה את קנת' ברייתווייט, השגריר האמריקני בנורבגיה, למזכיר הצי החדש. בסדרת ציוצים בטוויטר, נימק טראמפ מה עמד מאחורי פיטוריו של ספנסר.

 

"אני לא מרוצה מהדרך שבה התנהל משפטו של לוחם אריות הים אדי גלאגר. התייחסו אליו רע מאוד", כתב הנשיא האמריקני. "למרות זאת, הוא זוכה לחלוטין מכל האישומים החמורים. על כן, החזרתי לו את דרגתו. בנוסף, חריגות תקציביות גדולות של הממשל הקודם לא טופלו לשביעות רצוני, ולכן שירותיו של מזכיר הצי ריצ'רד ספנסר הסתיימו בהוראת שר ההגנה מארק אספר. אני מודה לו על שירותו ועל מחויבותו".

ארה
"יפרוש בשלווה". גלאגר לצד רעייתו(צילום: רויטרס)
 

טראמפ הוסיף: "אדי יפרוש בשלווה עם כל הכבוד שמגיע לו, כולל סיכת הקלשון. השגריר בנורבגיה, קנת' ברייתווייט, ימונה למזכיר הצי החדש. אדם עם הישגים נפלאים והצלחה. אני יודע שהוא יכול לעשות עבודה יוצאת מן הכלל!".

 

גלאגר, מפקד מעוטר באריות הים, הואשם בביצוע פשעי מלחמה רבים בשירותו בעיראק ב-2017. בחודש יולי חבר מושבעים בבית דין צבאי זיכה אותו מרצח מחבל פצוע של דאעש שנתפס על ידי החיילים, אך הרשיע אותו בכך שצילם את עצמו עם גופתו בעיראק בשנת 2017. בעקבות הרשעתו, הורד בדרגה. החודש כאמור החליט טראמפ לבטל את הורדתו של גלאגר בדרגה, וחנן שני חיילים שהואשמו ברצח אזרחים באפגניסטן.

 

דובר הפנטגון ציין כי אספר איבד את אמונו בספנסר לאחר שהבין כי הוא הציע לבית הלבן מאחורי גבו לאפשר לגלאגר לפרוש בדרגתו הנוכחית, מבלי לאבד את הגדרתו כלוחם אריות הים. אספר הדגיש כי בשיחות קודמות בין השניים בנושא, ספנסר מעולם לא ציין שפנה לבית הלבן.

 

בפנטגון ציינו כי אספר הורה לאפשר לגלאגר לפרוש מתפקידו בסוף החודש, והורה לבטל את הוועדה שנקבעה בעניינו. עוד ציינו כי אספר הגיע למסקנה שתחת הנסיבות הנוכחיות, גלאגר לא יוכל לזכות להתייחסות הוגנת מטעם הצי, ולכן צריך לאפשר לו לפרוש. "אני מוטרד מאוד מההתנהגות של בכיר משרד ההגנה", אמר אספר על ספנסר. "לצערי, כתוצאה מכך הבנתי שאין לי עוד אמון במזכיר ספנסר. אני מאחל לו הצלחה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
העביר הצעה לבית הלבן? ספנסר
צילום: AP
מומלצים