שתף קטע נבחר

משפטים יקרים: מה חשוב לדעת על הוצאות בבית משפט

על מי מוטלות הוצאות משפט? איך מחשבים אותן? כמה תשלמו על תביעות סרק? ומה בין הוצאות משפט לשכר טרחת עורכי דין? מדריך

לעיתים אנו נאלצים להגיש תביעה על עוול שלדעתנו אירע לנו, ולא פעם אנו נאלצים להיות הנתבעים. בסיום ההליך המשפטי פוסק בית המשפט הוצאות משפט שעלולות להיות גבוהות. לפניכם מדריך הוצאות משפט למתדיינים שגובש בסיוע עורכי דין המתמחים בליטיגציה ומייצגים לקוחות בבתי המשפט.

 

יחסים מסוכנים: מותר לנהל קשר זוגי במקום העבודה?

נאלצים לסגור את העסק? כך תעשו זאת נכון

נפגעתם בתאונת עבודה? כך תקבלו פיצויים

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו 

 

מה ההבדל בין הוצאות משפט לשכ"ט עו"ד?

הוצאות משפט כוללות את שכר טרחת עוה"ד ואת ההוצאות על ניהול המשפט. עו"ד ישי קרובי ממשרד פרגן-פלס ושות', המייצג לקוחות בתיקים מסחריים ואזרחיים, מציין כי בעוד ששכר טרחת עו"ד חייב בתשלום מע"מ על השכר המשולם לו, הרי שהוצאות משפט (אגרות, הוצאות נסיעה וכו') אינן חייבות בתשלום מע"מ. "הוצאות ושכ"ט עו"ד הם של הלקוח. אבל זה תנאי מסחרי שאפשר להתנות עליו בהסכמת הצדדים בהסכם שכר הטרחה. אפשר לקבוע כי עו"ד יהיה זכאי הן להוצאות והן לשכ"ט פסוק ולהפך", מציין עו"ד קרובי.

הפסדתם במשפט? כנראה שתצטרכו לשלם גם את ההוצאות (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
הפסדתם במשפט? כנראה שתצטרכו לשלם גם את ההוצאות(צילום: shutterstock)

 

על מי מוטלות הוצאות משפט ואיך שופטים מחשבים אותן?

הוצאות לרוב יוטלו על הצד המפסיד. יש הוצאות הנפסקות בהליך על אחד הצדדים כחלק מבקשות שונות ו/או לאור התנהלות הצדדים, ללא קשר לתוצאות ההליך.

 

עו"ד קרובי: "לרוב אין נוסחה או חישוב ברור. לא חייב להיות קשר בין סכום ההוצאות הריאליות שדורש ניהול הליך משפטי, הכולל שכר טרחת עו"ד, מומחים, הוצאות שליחים וכו', לסכום שנפסק בפועל. לרוב מדובר בסכום נמוך מההוצאות.

 

"לא אחת נתקלים בשופטים שמשתמשים ב'שוט' ההוצאות ומציינים בפני אחד הצדדים כי הם מחייבים בהוצאות באחוז מסוים מסכום התביעה כדי לקדם הליכי פשרה. מנגד, הניסיון מלמד כי יש קשר בין הערכאה השיפוטית שבפניה מתנהל הדיון ובין סכום התביעה לפסיקת הוצאות המשפט. למשל, בבימה"ש השלום, הערכאה שבה מתנהלות תביעות בסכומים של עד 2.5 מיליון שקל, נהוג לפסוק הוצאות נמוכות שנעות בין אלפים מעטים לכ-20 אלף שקל. בבתי המשפט המחוזי והעליון נקבעים סכומים גבוהים יותר ותכופים יותר, בין עשרות אלפי שקלים למאות אלפי שקלים במקרים נדירים".

 

מהן ההוצאות המקובלות בביה"ד לעבודה?

עו"ד אייל שטרנברג המתמחה בדיני עבודה, ממשרד שרקון, בן עמי, אשר & נאמן, קינן ושות': "סכומי ההוצאות בבתי הדין לעבודה נמוכים באופן בולט מהוצאות בהליכים אזרחיים מקבילים. אם עובד הפסיד, יקפידו בתי הדין לפסוק הוצאות נמוכות יחסית, אבל פעמים רבות מדובר בפסיקת הוצאות נמוכה, מכיוון שחלק מרכיבי התביעה נדחים על ידי בתי הדין או שהוא קובע שחישובי העובד שתבע היו גבוהים מדי.

 

"ממוצע שכ"ט לטובת העובדים עלה מעט בשנים האחרונות, אבל הוא עדיין נחשב נמוך. כך, למשל, עובד שהגיש תביעה וניצח, בית הדין יפסוק לטובתו הוצאות ממוצעות של כ-2,000 שקל, ולטובת מעסיק שניצח כ-7,000 שקל".

 

איך נקבעות הוצאות בתיקי נזיקין ורשלנות?

עו"ד כרמי בוסתנאי, המתמחה בתביעות נזיקין, ביטוח ורשלנות רפואית: "תובע שזכה זכאי גם לשכר טרחת עו"ד ולהוצאות. בפסקי דין בנזיקין וברשלנות רפואית יקבל התובע גם שכ"ט עו"ד של כ-20% בתוספת מע"מ לפי תעריף נהוג, ללא קשר להסכם שכר הטרחה עם העו"ד. בתביעות של תאונות דרכים השיעור הוא 13%.

 

"נדיר שבית משפט מפחית משיעורים אלה, אלא אם כן ירצה להעניש את התובע על התנהגות חריגה, וגם אז השופט חייב לציין זאת במפורש בפסק דינו. בנוסף, יקבל התובע שזכה גם את הוצאות האגרה ששילם, שכר מומחים ועדים, איסוף מסמכים, נסיעות וכל הוצאה רלוונטית שהוא יוכיח כי להוציא טובת ניהול המשפט. שלילת פסיקת שכ"ט והוצאות במתכוון היא עילה מוצדקת לערעור".

 

מהן ההוצאות המקובלות שנפסקות בביהמ"ש למשפחה ובביה"ד הרבני?

עו"ד ד"ר שרון פרילינג, מומחית בדיני משפחה: "ההוצאות המקובלות בביהמ"ש למשפחה נעות לרוב בין אפס ל-100 אלף שקל במקרים חריגים. זה תלוי בין היתר בסוג ההליך, התמשכות ההליכים והאופן שבו התנהל כל צד. אם צד מסוים הכביד בבקשות סרק או בטענות שנדרש להשקיע בהן זמן שיפוטי ומשאבים רבים כדי להפריך אותן - ההוצאות גבוהות יותר. בבית הדין הרבני הנטייה לפסיקת הוצאות נמוכה אף יותר".

 

במקרים של שימוש לרעה בהליכים המשפטיים ייפסקו הוצאות. כך, למשל, סירב אב לבטל צו עיכוב יציאה מהארץ לצורך הוצאת בנו לטיול בחו"ל בחג, והשופט שדן בעניין בערב החג פסק לחובתו הוצאות, משמצא כי סירובו נעוץ בטעמים זרים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים