שתף קטע נבחר

חייל שמר המבורגר במקרר בבסיס – ונענש

מפקד טייסת בחיל האוויר גזר 28 ימי ריתוק על חייל שאחסן במקרר שבחדרו בבסיס חבילת המבורגרים אטומה. הטענה: המקרר בחזקה "חלבית". קרוביו זעמו על העונש: "חמור ומוגזם; אין פקודה שמתייחסת למקררים פרטיים"

חייל המשרת בבסיס חיל האוויר בדרום נשפט השבוע על-ידי מפקד הטייסת אליה הוא משתייך, ונידון ל-28 ימי ריתוק בפועל. הסיבה: במקרר שבחדרו בבסיס נמצאה חבילת המבורגרים קפואים שהביא מביתו, לפי צה"ל - בניגוד להוראות מפקדיו.

 

חבילת ההמבורגרים האטומה התגלתה במהלך ביקורת חיצונית שנערכה בתחילת השבוע בבסיס, שכללה גם חיפוש בחפצים האישיים של החיילים, ובהם המקרר הפרטי שהחייל הביא באישור מביתו, כנהוג בבסיסים רבים בצבא.

חבילת ההמבורגרים ()
חבילת ההמבורגרים שנמצאה במקרר
 

קרובי החייל, המשרת בשירות חובה, טוענים כי בחדרו אין חיילים דתיים שהדבר הפריע להם, ולכן העונש שניתן הוא מוגזם וחמור מדי, בטח ביחס לעברו המשמעתי התקין של החייל ובשירותו המשמעותי. לטענתם, בניגוד לקצינים בבסיס, ה"חיילים הפשוטים" זוכים למזון ברמה נמוכה ולכן נאלצים להביא אוכל מהבית.

 

"בפקודות הצבא אין כלל התייחסות לשימוש במקררים פרטיים בתוך חדרי המגורים של החיילים, אלא רק למקררים ציבוריים, במטבחים, שם החובה בפקודה היא להפריד בין חלב לבשר", טענה קרובת משפחתו של החייל. "רק בשבתות החיילים בבסיס אוכלים עם הקצינים, ולכן חלקם נאלצים להביא אוכל מהבית", הוסיפה. 

 

מדובר צה"ל נמסר כי "החייל קיבל תדריך מפורט ממפקדיו בנוגע לאופן השימוש במקרר שבחדרו כאשר נאסר עליו בפרט להחזיק במקרר בשר. למרות זאת, במהלך ביקורת שנערכה ביחידה, עלה כי החייל הפר את הוראת מפקדיו בעניין. על כן, הוא הועמד לדין משמעתי ביחידה על אי קיום הוראות ונידון ל- 28 ימי ריתוק".

 

גורמים צבאיים הוסיפו: "המקרר מוגדר כמקרר חלבי על פי פקודות שגרת מחנה ולא על-פי פקודות רבנות". יש לציין כי למרות טענה זו, רס"ר המחנה הדביק על המקרר מדבקה שבה צוין כי המקרר בחזקת "חלבי".

 

 

 

ד"ר רם פרומן, יו"ר הפורום החילוני, מסר בתגובה: "לא יכול להיות שבישראל בשנת 2019 ירותק חייל לחודש שלם רק בגלל שנמצאו המבורגרים במקרר האישי שלו בניגוד להוראות הדתיות ההזויות של הרבנות, על אחת כמה וכמה כאשר ברור שלרבנים אין סמכות בפקודות מטכ"ל להתערב בכשרות מקררים אישיים של חיילים. תדע כל אם עברייה שבניה החיילים יכולים לחטוף ריתוק של חודש בגלל החמרות בלתי סבירות של דיני הכשרות בצה"ל".

 

זו לא הפעם הראשונה בה חיילים נענשים בגלל שעברו על פקודות דיני הכשרות בצבא. לפני כשנה וחצי טבח נענש ב-14 ימי ריתוק רק כי הכין ארוחה בשבת ללוחם טבעוני בחטיבת הנח"ל, במהלך תעסוקה מבצעית בגבול לבנון. לפני כחצי שנה נענש חייל אחר על כך ששמר נקניק ליד גבינה במקרר צבאי בבסיס שריון בדרום. ביחידות רבות בצה"ל נמנעים מלהעניש ישירות חיילים שעוברים על חוקי הכשרות, ומסתפקים בהסברה חיובית או בענישה על תנאי.

 


 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חבילת ההמבורגרים שנמצאה במקרר
מומלצים