שתף קטע נבחר

הלבנוני שקנה את חפצי היטלר: "קראו לי 'ערבי מסריח' ורציתי לשים סוף לגזענות"

אחרי שרכש ב-600 אלף אירו את פריטי הצורר הנאצי שהועמדו למכירה פומבית, הפתיע עבדאללה שתילה את ראשי ועידת רבני אירופה כשהגיע לכינוס המועצה העליונה של הארגון בז'נבה והפך לאורח הכבוד. הוא סיפר על המניע לרכישה ועל ההחלטה לתרום הכול ל"יד ושם": "רציתי לשרוף את החפצים, אבל הבנתי שאין לי זכות להחליט מה לעשות בהם"

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>      

 

איש העסקים הלבנוני שריגש את העולם היהודי זוכה להוקרה מבכירי הרבנים: עבדאללה שתילה, שרכש את חפציו של אדולף היטלר כדי שלא יגיעו לידיים ניאו-נאציות, הפתיע אמש (יום ג') את חברי ועידת רבני אירופה, כשהגיע לערב הגאלה שקיים הארגון בז'נבה, והפך לאורח הכבוד של האירוע. הוא קיבל אות מנשיא הוועידה, הרב פנחס גולדשמידט, ושיחזר בפני המשתתפים את השתלשלות האירועים שהביאה אותו לשים יד על הפריטים ההיסטוריים.

 

קיראו עוד בערוץ היהדות : 

 

שתילה, שחי בשווייץ ופועל במדינות אירופה, רכש בראשית השבוע בכ-600 אלף אירו את מרבית חפציו של הצורר הגרמני שהועמדו למכירה פומבית, לדבריו, על מנת לתרום אותם למוזיאון "יד ושם". אתמול בצהריים שמע שהרבנים הבכירים ביבשת, חברי המועצה העליונה של ועידת רבני אירופה, מכונסים בעיר שבה הוא שוהה - ולבקשת ראש מטה נשיא הוועידה, גדי גרוניך, הגיע לאירוע הנועל את הכינוס, על מנת שהרבנים יוכלו לחלוק לו כבוד והערכה.

 

עבדאללה שתילה הגיע בהפתעה לכנס - ונאם (צילום: אלי איטקין)
עבדאללה שתילה הגיע בהפתעה לכנס - ונאם(צילום: אלי איטקין)

 

"לא רציתי שאשתי תראה שאני הרבה בטלפון שלי, אז התחבאתי בשירותים", סיפר שתילה בבדיחות הדעת כיצד נחשף לנושא. "העמדתי פנים שלוקח לי הרבה זמן לקרוא הודעות ששלחו לי, אבל למעשה קראתי שם מאמר בעיתון על כך שהרב מרגולין מבלגיה התלונן שבית מכירה בגרמניה מוכר רכוש של היטלר וניאו-נאציים, והוא לא יכול היה להפסיק את המכירה".

 

"שלחתי הודעה לעוזרת שלי ואמרתי לה: 'בבקשה, תכנסי לאתר ותרשמי. אני רוצה לקנות מחר'. חשבתי שבגלל שאני רגיל למכירות פומביות, זה יהיה קל, אבל זה היה יותר מורכב ממה שחשבתי. לקח להם 24 שעות לרשום אותי... אמרתי לעצמי שאני הולך עד הסוף, בלי מגבלת תקציב. אשתי הייתה מאוד מסויגת מהרעיון, ודחקה בי לא לעשות את זה. כרגיל לא הקשבתי לה. זה נגמר בכך שקניתי את הכול חוץ משני פריטים, בגלל איזו טעות".

 

"מהשם שלי אפשר להיות חשדניים"

איש העסקים הלבנוני סיפר כי בתחילה התלבט מה לעשות בפריטים אם יצליח לרכוש אותם: "המחשבה הראשונה שלי הייתה כדי לקנות ולשרוף, כי בלב שלי הדברים האלה לא צריכים להיות קיימים, אבל אז אמרתי לעצמי – מי אתה שתחליט מה לעשות עם הפריטים האלה? אני נוצרי, אני לבנוני, אין לי משפחה שהייתה בשואה, זו תהיה טעות מצדי לשרוף אותם או בכלל להחליט מה לעשות איתם".

 

לפני ששתילה קיבל את האישור הרשמי על זכייתו, ביקשו בבית המכירות לוודא שהוא לא ניאו-נאצי המבקש להנציח את מורשתו של הצורר: "הם וידאו שאני לא ניאו-נאצי. תודה לאל, הם צדקו. התקשרתי לאיש מהמכירה הפומבית ואמרתי לו שאני רוצה לקנות רק פריטים ששייכים להיטלר. הוא שאל 'למה היטלר? אתה אוהב את היטלר? אתה לא אוהב את היטלר?' כשהסברתי לו שאני רוצה לשרוף אותם, הוא אמר: 'אתה יכול להגיד את זה בבקשה? כי כולם בגרמניה שונאים אותנו בגלל המכירה'".

 

השלב הבא היה להודיע למכריו היהודים עוד לפני הפרסום הפומבי על הרכישה, ולעדכן אותם בכוונתו לתרום את הפריטים ל"יד ושם". "התקשרתי מיד לחבר של מקרן היסוד ואמרתי: 'בבקשה אל תהיו מופתעים אם תשמעו בחדשות שקניתי פריטים מהיטלר, כי אני הולך לתרום לכם אותם. אני לא יודע אם אזכה, אבל אם כן - תדע שהסיבה שאני קונה אותם היא כדי לתת אותם לכם, לא מסיבה אחרת'. לפי השם שלי אפשר להיות מאוד חשדנים..."

 

"באופן מיידי שלחתי הודעה לעיתונות שאומרת מה עשיתי. פחדתי, כי השם שלי הוא עבדאללה, אני בא מלבנון ואנשים צריכים להבין למה מישהו יבזבז כסף על משהו שהוא לא צריך. אז שלחתי את ההודעה... לפני יומיים קיבלתי אלפי הודעות מהקהילה היהודית, אלפי מילים נחמדות שאומרות שמה שעשיתי אצילי. אבל אני לא עשיתי משהו אצילי. פשוט הייתי שם בזמן הנכון אז עשיתי את זה. מישהו היה חייב לעשות את זה. לכסף אין פה משמעות".

 

מוזמן לפגישה עם הנשיא בשבוע הבא

שתילה הוסיף והדגיש כי אינו מחזיק טובה לעצמו, ואמר לרבנים: "אני לא תכננתי להגיע לכאן היום. אני נתתי פרסים לתלמידים מהתיכון לכלכלה בז'נבה, ופתאום חבר שלי התקשר ואמר 'בבקשה תבוא, כל הרבנים של אירופה כאן'. אני עומד כאן מולכם אבל לא מרגיש ראוי לכבוד הזה... כל צעד קטן שאנחנו עושים, לעזור לאישה זקנה ברחוב, לעזור למשפחה – נחשב בחיים. הדבר שהיחיד שאמרתי לחבריי היהודים, ויש לי הרבה חברים יהודים, זה 'אל תסגרו את עצמכם רק ליהודים'. אני נותן לכל אדם שצריך משהו".  

 

"הוזמנתי בשבוע הבא לפגישה עם הנשיא וכמובן שאלך, כי כשרוצים לחלוק לך כבוד אני הולך, וגם הזמינו אותי לאושוויץ לתת לי מתנה", חתם איש העסקים השוויצרי-לבנוני את נאומו, "אבל הסיבה היחידה שאני הולך היא לא כי אני רוצה להרגיש גיבור או בשביל להעביר חופשה נחמדה בישראל, אלא כדי להעביר מסר. גם לי קראו כל החיים 'ערבי מסריח'. החיים קצרים מדי וכולנו צריכים להיאבק באנטישמיות ובגזענות ולעשות שינוי".

 

"יד ושם": חפצים שממחישים את הרוע

ב"יד ושם" נערכים להגעתם של הפריטים ששייכים לצורר הנאצי ונרכשו ב-600 אלף אירו על ידי איש העסקים הלבנוני. בין השאר מדובר בכובע הנשפים של היטלר, קופסת הסיגרים של היטלר, עותק של "מיין קאמפ" מהודר שהיטלר הקדיש לגרינג; מכתבים שנשלחו להיטלר ב-13 אלף אירו; ומכונת כתיבה של המזכירה של היטלר שעליה הודפסו נאומים שלו.

 

A Nazi jacket for sale in the auction (Photo: Ynet)
"הפריטים האלה לא צריכים להתקיים". מתוך החפצים שנמכרו במכירה(Photo: Ynet)

 

ב"יד ושם" מוסרים כי "רוב הפריטים הנאספים כאן הינם של היהודים שהיו הקורבנות, במטרה להביא את קולם ולהציג את הסיפור היהודי בתקופת השואה. הרוצחים היו חלק מסיפור השואה, ועל מנת למנוע שימוש מעוות בפריטים שלהם כמו סחר ופולחן אישיות, נכון שיישמרו ב'יד ושם' שאמון על זיכרון המאורעות ועל איסוף של פריטים מהתקופה.

 

"בשונה מאיסוף והצגה של פריטים של קורבנות שואה, שהינם בעלי ערך מוסרי חשוב ומטרתם להציג ולהנציח את סיפורים של יהודים שייתכן וזה הדבר האחרון שנשאר מהם - הרי שמטרת האיסוף של פריטים נאציים היא להראות כלל התופעה ואת מי שעמדו מאחורי הרצח. שמירתם והצגתם נעשית במסגרת ובהקשר ישיר לאירועי השואה, והם מהווים אמצעי הממחיש כיצד חברה אנושית יצרה אידיאולוגיה שהובילה לרצח שיטתי של עם אחר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי איטקין
הרב גולדשמידט ועבדאללה שתילה
צילום: אלי איטקין
מומלצים