שתף קטע נבחר

כרבע מהמתייצבים בשירות התעסוקה: אנשים עם מוגבלויות

על פי נתוני שירות התעסוקה, 80% מתובעי הבטחת הכנסה בקרב אנשים עם מוגבלויות היו בני 45-64, לעומת פחות מ-70% בכלל האוכלוסייה

 

 

מתחילת 2019 התייצבו בחודש ממוצע בלשכות שירות התעסוקה 33,434 דורשי עבודה עם מוגבלויות, שהם כ-22% מכלל דורשי העבודה המתייצבים מדי חודש ממוצע בלשכות, כ-160 אלף. כך עולה מנתוני שירות התעסוקה, המתפרסמים כאן לראשונה לקראת היום הבינלאומי לזכויות אנשים עם מוגבלויות בשבוע הבא. נתון נוסף ופחות מפתיע הוא שמבוגרים עם מוגבלויות מתקשים יותר במציאת עבודה בהשוואה לבני גילם באוכלוסייה הכללית בישראל.

 

האבטלה בשפל של 40 שנה: עמדה על 3.4% באוקטובר

תוכנית מעגלי תעסוקה תיעצר בעקבות קיצוץ של 17 מיליון שקל

למ"ס: חודש שלישי ברציפות של ירידה במספר המשרות הפנויות

 

מתוך סך תובעי הבטחת ההכנסה (הנסמכים על קצבאות) של אנשים עם מוגבלויות, 79% היו בגילאי 45-64. מסך המתייצבים תובעי דמי אבטלה של אנשים עם מוגבלויות, 63% היו בגילאי 45-64. מדובר בשיעורים גדולים יותר בהשוואה לאוכלוסייה הכללית בקבוצת גיל זו, שעומדים על 69% בקרב תובעי הבטחת הכנסה באוכלוסייה הכללית, ו-35% בקרב תובעי דמי אבטלה.

שירות התעסוקה. למצולמים אין קשר לכתבה (צילום: יהונתן צור) (צילום: יהונתן צור)
שירות התעסוקה. למצולמים אין קשר לכתבה(צילום: יהונתן צור)

  ()

בהשוואה לאוקטובר 2013, מדובר בירידה של 36% במספר האנשים עם המוגבלויות שפוקדים את הלשכות. הירידה נובעת בעיקר מצניחה של 47% במספר תובעי הבטחת הכנסה עם מוגבלויות בלשכות, מ-45,098 באוקטובר 2013 ל-23,997 באוקטובר האחרון. עם זאת, במספרם של תובעי דמי אבטלה בקרב אנשים עם מוגבלויות נרשמה עלייה של 19% בשש השנים האחרונות, ל-7,998 אנשים באוקטובר 2019.

 

כ-4,500 ישראלים עם מוגבלויות החלו לעבוד השנה

55% מהמתייצבים עם מוגבלויות תובעי דמי אבטלה מדי חודש הם גברים לעומת 45% נשים, ביחס הפוך לאוכלוסייה הכללית. בקרב אנשים עם מוגבלויות תובעי הבטחת הכנסה יש התאמה לשאר האוכלוסייה: 45% גברים ו-55% נשים.

 

בשנה האחרונה יצאו 4,596 ישראלים עם מוגבלויות ממעגל הקצבאות של הבטחת הכנסה והחלו את דרכם בשוק העבודה. ממעגל האבטלה יצאו 2,040 ישראלים עם מוגבלויות, כך שבסך הכל הושמו השנה 6,636 דורשי עבודה עם מוגבלויות.

 

לדברי רמי גראור, מנכ"ל שירות התעסוקה, "כמעט רבע מהמתייצבים בלשכות התעסוקה הם אנשים עם מוגבלויות. הנתון מצביע על קושי של אנשים עם מוגבלויות, בעיקר הדור המבוגר, להשתלב בשוק העבודה. למרות השיפור הכללי, מדובר בנתון מדאיג, והוא צריך להיות קריאת השכמה לחברה ולמעסיקים בפרט. שילוב של אנשים עם מוגבלויות בחברה יגיע רק דרך שילוב בעבודה. המטרה המרכזית היא להתמקד בשילובם של אנשים עם מוגבלויות בחברה ובעבודה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: בילי פרנקל
שירות התעסוקה. למצולמים אין קשר לכתבה
צילום: בילי פרנקל
מומלצים