שתף קטע נבחר

צפו בילדים שיוצרים שינוי בעולם

תפריט מונגש לכבדי ראיה ותנועת נוער מוזיקלית לילדים עם ובלי צרכים מיוחדים, הן שתי היוזמות שיצגו את ישראל בכנס השיתוף הבינלאומי של תכנית "יוצרים שינוי", שהתקיים בימים האחרונים ברומא. צפו ברגעים מהכנס, במעמד האפיפיור, ובהשתתפות 4,000 ילדים מרחבי העולם

תנועת נוער מוזיקלית לילדים עם ובלי צרכים מיוחדים ותפריט מונגש לכבדי ראיה, הן שתי היוזמות שייצגו את ישראל בכנס השיתוף הבינלאומי של תכנית "יוצרים שינוי", שהתקיים בסוף השבוע שבוע שעבר ברומא, במעמד האפיפיור, ובהשתתפות 4,000 ילדים מרחבי העולם

 

ילדים מישראל, צי'לה, ארה"ב, ירדן, הודו, לבנון, ומדינות רבות אחרות נפגשו ברומא בכנס הבינלאומי של תכנית "יוצרים שינוי". הכנס היווה מפגש פסגה בינלאומי של ילדים ובני נוער מרחבי העולם שהשמיעו את קולם והציגו את הפתרונות שלהם לאתגרים מקומיים, וליעדים הגלובליים שהוגדרו על ידי האו"ם.

 

צפו בריקוד המוני של משתתפי כנס יוצרים שינוי ברומא:

 

במסגרת הכנס, הציגו הקבוצות הישראליות - את היוזמות שלהם, עליהן שקדו במהלך השנה החולפת, ואת השינוי שיצרו בפני ילדים ובני נוער יזמים ממדינות נוספות, ועברו יחד סדנאות ולמידה.

 

"לראות את הקול"- תפריטים מוקלטים לכבדי ראיה, שיזמו תלמידים מבי"ס היסודי "יד מרדכי" בבת ים, ו"צליל מיוחד"- תנועת הנוער מוזיקלית ראשונה בארץ לילדים ונוער עם ובלי צרכים מיוחדים, שיזמו יובל סיני ואלה ויזל, תלמידים מהתיכון העירוני ע"ש בליך ברמת גן, הן היוזמות שנבחרו לייצג את ישראל ע"י צוות שיפוט מקצועי.

 

"לראות את הקול", ולדמוע

"הרעיון הוא ליצור תנועת נוער מוזיקלית שמושתתת על ערכי המוזיקה, האהבה, האמונה שבה נוער מוזיקאי חונך נוער מיוחד דרך המוזיקה", הסביר סיני את הרציונל מאחורי התנועה שהקים.  

 

צוות השיפוט בחר ביוזמות הזוכות  מתוך כ-15,000 תלמידים מ-260 בתי ספר מכל רחבי הארץ שהגישו השנה יוזמות חברתיות במסגרת "יוצרים שינוי"- תכנית חינוכית בינלאומית, הפועלת בכ- 75 מדינות ומופעלת בישראל ע"י עמותת רוח טובה, משרד החינוך, ורותי סובל לוטנברג, מייסדת ומנהלת פדגוגית של התכנית בישראל.

 

הנבחרת הישראלית של בני נוער וילדים לכנס
הנבחרת הישראלית לצד הנבחרת המלזית, בכנס "יוצרים שינוי" ברומא

 

"יוצרים שינוי" היא תכנית חינוכית בינלאומית, המיועדת לאנשי חינוך ומקנה כלים לטיפוח יזמות ומעורבות חברתית בקרב ילדים ונוער. התוכנית מלווה ומומלצת על ידי משרד החינוך ומתאימה לילדים ובני נוער בכל גיל ובכל מסגרת חינוכית. התוכנית הבינלאומית מיושמת בישראל הודות לתמיכת הקרן המשפחתית על שם תד אריסון.

 

"זו בעצם תנועה בין לאומית שמורכבת מ-70 מדינות שמאמינה שילדים ונוער אשכרה יכולים לשנות את העולם ולפעמים גם לעשות את זה בצורה עוד יותר חזקה ממה שמבוגרים יכולים לעשות", מוסיף סיני.

 

צפו באפיפיור פרנציסקוס מגיע לכנס ברומא: 

 

רגע מרגש במיוחד בכנס נרשם כשאלכס וולף, תלמיד מביה"ס מבוסטון ארה"ב ביקש לעלות לבמה ולהודות לילדים מישראל מיוזמת "לראות את הקול". וולף  סובל מבעיית ראייה שבגללה הוא לא רצה לבוא לכנס. לאחר ששמע על יוזמת "לראות את הקול" הוא התרגש עד דמעות והודה על הבמה לילדים על היוזמה המופלאה. לא נותרה בקהל עין יבשה. מנהלת בית הספר של אלכס אף ביקשה לשכפל את היוזמה הישראלית לארה"ב.

 

ספסל החברות הישראלי - בהודו

"הילדים והנוער היזמי בישראל מקבלים באמצעות הפלטפורמה הבינלאומית של 'יוצרים שינוי', הזדמנות לחשוף את היוזמה שלהם לעולם, ובכך להרחיב את מעגלי ההשפעה והעשייה". מסבירה גלית יונתן, מנהלת תכנית "יוצרים שינוי", עמותת רוח טובה.

 

הנבחרת הישראלית של בני נוער וילדים לכנס
"זה מראה שגם ילדים יכולים לעשות שינוי ולא רק מבוגרים"

 

אלין טחן, תלמידת ביה"ס יד-מרדכי משתפת: "פגשנו ילדים מארה"ב, צ'ילה, ספרד, מלזיה והיה מרגש לראות את כל היוזמות של כולם. זה מראה שגם ילדים יכולים לעשות שינוי ולא רק מבוגרים". נויה שער נעים, חברתה לכיתה מוסיפה: "היה מקסים והתחברנו עם ילדים אחרים, למדנו מילים באנגלית וייצגנו את ישראל בצורה ממש יפה".

 

בני נוער שרים לאפיפיור על במת כנס יוצרים שינוי:

 

אך מעבר לריקודים, לשירים ולמצגות, ניצבת פעילות אמיתית, בשטח. עידו שפינדלר, שייצג יחד עם חבריו בשנה שעברה את היוזמה "ספסל החברות" בכנס הבינלאומי של "יוצרים שינוי" בטאיוון. שפינדלר  נבחר לכהן כנציג ישראל במועצת הילדים הגלובלית של יוצרים שינוי (המורכבת מנציגים של 15 מדינות מתוך 70 מדינות שותפות) והגיע להגיש את הכנס יחד עם כ-10 חברי מועצת נוספים.

 

האפיפיור פרנציסקוס בכנס
האפיפיור פרנציסקוס בכנס "יוצרים שינוי" ברומא

 

את היוזמה פיתח עידו עם חבריו מבית ספר מרחבים בראשון לציון שרצו לפתור את בעיית התלמידים הבודדים בהפסקות. עידו וחבריו הגו את הרעיון של ספסל חברות שאליו יכולים להגיע ילדים שרוצים לפגוש ילדים אחרים בהפסקות. (צפו בכתבה "תחנת מוצא: לבד, תחנה סופית: יחד" המתארת את היוזמה של עידו וחבריו).

 

היוזמה של "ספסל החברות" יצאה מתחומי ה"מצגות", נבחרה על ידי ארגון Yuva Unstoppableשוכפלה והיא פועלת כבר ב-50 בתי ספר ברחבי הודו, ומסייעת שם לילדים ליצור חברויות ולהתקבל בחברה:

 

צפו בילדים הודים מספרים על היוזמה שהישראלית שהועתקה אליהם:

 

"מרגש לראות את השינוי המדהים שכל ילד עושה במדינה שלו", מסכם קינן רבינו, סמנכ"ל מיזמי החזון בקרן אריסון. "בסופו של דבר כולנו רוצים לראות עולם טוב יותר".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האפיפיור פרנציסקוס בכנס "יוצרים שינוי" ברומא
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים