שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  יתרונותיה הקוגניטיביים של פעילות גופנית

  ידוע כי פעילות גופנית תורמת רבות לגוף אך מחקרים חדשים מוכיחים שהיא גם בעלת יתרונות קוגניטיביים שאסור להמעיט מערכם. למי היא עוזרת ומה הסוג המומלץ ביותר לשמירה על גוף בריא ומוח חד

  המדור בשיתוף "מגדלי הים התיכון"

   

  פעילות גופנית למען המוח. חשיבותה של פעילות גופנית והשפעתה על הבריאות בכל גיל, בדגש על הגיל המבוגר, ידועה ומוכרת מזה שנים. החל מחיזוק השרירים, דרך הימנעות משברים ופציעות אחרות ועד להתמודדות עם קשיים בניידות.

   

  עם זאת, בשעה שיתרונותיה הפיזיים כבר נבחנו לעומק, מחקרים מהשנים האחרונות מעניקים מקום נרחב גם ליתרונות הקוגניטיביים שלה. או במילים אחרות, תועלותיה לתפקוד המוח.

   

  עוד על היתרונות שבפעילות גופנית:

  אלו 30 היתרונות הבריאותיים להליכה יומיומית

  5 הסיבות לכך שאימון עם חבר יעיל הרבה יותר

  חורף: התזונה והתרגילים שימנעו מחלות וכאבים 

   

  פעילות גופנית מחזקת את הפעילות של המוח - במיוחד במבוגרים (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  פעילות גופנית מחזקת את הפעילות של המוח - במיוחד במבוגרים(צילום: shutterstock)
   

  מחקר: בפעילות מאמנים את הזיכרון

  למרות שמדובר בתחום מחקר חדש יחסית, הממצאים שנאספו עד כה מעלים הוכחות שמעידות על קשר חיובי בין פעילות גופנית ממושכת לבין תפקודים קוגניטיביים בקרב אנשים מבוגרים.

   

  מחקר שנערך באוניברסיטת המבורג שבגרמניה בחן את ההשפעות הקוגניטיביות המצטברות של אימוני מתיחות לעומת אלה של רכיבה על אופניים בקרב מבוגרים בגיל 56-40.

   

  המשתתפים במחקר חולקו למספר קבוצות, והממצאים הראו כי בשתי הקבוצות הפעילות נמצא שיפור משמעותי בתפקודי הזיכרון ביחס לקבוצת הביקורת שלא הייתה פעילה.נראה שלפעילות גופנית השפעה חיובית גם בקרב אלה שכבר סובלים מפגיעה בזיכרון.

   

  קבוצת חוקרים מאוניברסיטת קונטיקט בחנה נתונים מרוכזים מתוך 19 מחקרים שונים שנערכו לאורך 17 שנים, על מנת לבדוק את הקשר בין פעילות אירובית לבין יכולתם הקוגניטיבית של חולי אלצהיימר בשלבים שונים, שגילם הממוצע נע סביב 77 שנים.

   

  החולים הפעילים השתתפו במגוון פעילויות, החל משחייה ועד לרכיבה על אופניים, והממצאים שפורסמו העידו כי קיים קשר חיובי בין הפעילויות לבין מצבם הקוגניטיבי.

   

  שחייה: הפעילות הגופנית הטובה ביותר 

  כל פעילות גופנית היא חיונית לשמירה על אורח חיים בריא, וכפי שגילו החוקרים – חלקן אף תורמות בשיפור תפקודי המוח. אבל אם צריך להתמקד, במה כדאי לבחור? בהליכה, רכיבה על אופניים, ריצה קלה או אולי בשחייה? לצורך בחירת ענף הספורט המועיל ביותר, בחנה קבוצת חוקרים מאוסטרליה את ההשפעה של פעילות גופנית על בעיה נוספת שנפוצה למרבה הצער בגיל השלישי – נפילות.

   

  פציעות שנגרמות בעקבות נפילות מתרחשות לעתים קרובות בגיל זה, וההנחה היא שפעילות גופנית עשויה להפחית את הסיכוי לנפילות ביומיום. עם זאת, ממצאי המחקר העלו שרק סוג אחד של פעילות אכן מנמיך משמעותית את הסיכוי הזה.

   

  במסגרת המחקר נבחרה קבוצת של כ-1,700 גברים בגיל 70 מעלה. החוקרים השוו בין הפעילות הגופנית בה עסקו הגברים לבין כמות הנפילות שחוו על פני תקופה של 14 חודשים.

   

  המשתתפים במחקר נשאלו אילו סוגי פעילות גופנית ביצעו בשבוע האחרון, האם הם נפלו ואם כן, כמה פעמים. כמות הנפילות הכללית של המשתתפים לאורך המחקר הסתכמה בקרוב ל-2,700.

   

  הממצאים העלו כי הסיכוי של גברים שעסקו בשחייה ליפול היה נמוך ב-33% מסיכוייהם של כל יתר הגברים במחקר. שאר הגברים הפעילים, גם אלה שעסקו בפעילות באמצעות מכשירים בחדר כושר, הליכה או גולף, לא היו חסינים יותר מפני נפילות.

   

  ביצוע כל סוג של פעילות דורש איזון, מה שתורם במקרה של סיכון לנפילה. עם זאת, בניגוד לספורט יבשתי, שחיינים נדרשים ליצור במים בסיס תמיכה משלהם ולשמור על תנועה מתואמת של הגפיים העליונות והתחתונות.

   

  בנוסף, השחיינים במחקר גם עברו מבחנים שבחנו את יכולתם לשמור על איזון בציונים גבוהים יותר מיתר הקבוצות. למרות שהמחקר כלל רק גברים, החוקרים מניחים כי שחייה מפחיתה סיכון לנפילה גם בקרב נשים.

   

   

  המאמר השלם מופיע בבלוג "מעניין פה" של מגדלי הים התיכון שעוסק באיכות החיים של בני הגיל השלישי

   

   

  צפו בהשפעה הטובה של הפעילות הגופנית בקרב מבוגרים כשהם לוקחים חלק ב"אליפות הזהב"  

   

   

  בשיתוף "מגדלי הים התיכון"

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מגדלי הים התיכון
  צילום: shutterstock
  פעילות גופנית למען איכות חיים טובה בגיל מבוגר
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים