שתף קטע נבחר

גורמים פוליטיים לאחר פגישת כחול לבן והליכוד: "שועטים לבחירות"

הפסימיות שקדמה לפגישת המו"מ של שתי המפלגות הגדולות נותרה גם בסיומה. בכחול לבן טענו כי לא הייתה שום התקדמות ושום הצעה חדשה שאפשר לדון עליה. קודם לכן תקף דרעי את ליברמן: "דרשת יותר משני מיליארד שקלים לעולי חבר העמים שלא עובדים ולא משלמים מיסים". ליברמן הגיב: "יש לך בעיה בהבנת הנקרא, תוצאה של היעדר לימודי ליב"ה?"

ישיבת סיעה כחול לבן (צילום: אלכס קולומויסקי)
אין פריצת דרך. בני גנץ ובנימין נתניהו(צילום: אלכס קולומויסקי)

צוותי המשא ומתן של הליכוד וכחול לבן נפגשו היום אחר הצהריים (ראשון) בכנסת. בתום הפגישה, אמרו גורמים פוליטיים: "שועטים לבחירות". בשני הצדדים הביעו כבר אתמול פסימיות בנוגע למאמצים למצוא פתרון לסבך הפוליטי. בכחול לבן מסרו כי הפגישה "התקיימה ברוח טובה, אך הפערים בין שני הצדדים נותרו משמעותיים. תיתכן פגישה נוספת בהמשך השבוע".

 

המו"מ התחדש בעקבות ניסיון של יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין לתווך בין שתי המפלגות, אבל בכחול לבן טענו כי לא הייתה שום התקדמות ושום הצעה חדשה שאפשר לדון עליה. אדלשטיין הגדיר את מאמצי התיווך שלו "ניסיון אחרון" להקמת ממשלת אחדות. כשהכריז ביום רביעי שעבר על ניסיון התיווך, אמר אז יו"ר הכנסת: "זו אזעקת אמת. זה רגע האמת של הפולטיקה הישראלית. זהו הרגע לבחור בין מנהיגות לפחדנות".

 

 

המערכת הפוליטית נמצאת בשלב זה בעיצומה של תקופת 21 הימים שבהם המנדט להרכבת הממשלה נמצא בידיהם של כלל חברי הכנסת. אם בעוד 11 ימים לא תישלח לנשיא בקשה להמליץ על מועמד כלשהו להרכיב ממשלה - בקשה שעליה יחתמו 61 ח"כים לפחות - ישראל תצא למערכת בחירות שלישית בתוך פחות משנה.

 

אמש והבוקר התפתח מה שנראה כמו מרוץ בין כחול לבן לליכוד להשגת 61 החתימות, אחרי שיו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן - לשון המאזניים במערכת הפוליטית - אמר כי יסכים לחתום גם על הבקשות להמלצה על בנימין נתניהו וגם על ההמלצה לבני גנץ. בליכוד ביקשו מחברי בלוק הימין לאסוף את החתימות, וגם בכחול לבן פתחו במאמצים דומים.

 

איסוף 61 חתימות יעניק ארכה של 14 ימים לצורך הרכבת ממשלה, בתום 11 הימים שנותרו לכך. אלא שגם אם אחד המועמדים יקבל 61 חתימות, הדבר לא מבטיח שתקום ממשלה לפני פיזור הכנסת והליכה נוספת לבחירות.

יורם טורבוביץ' צוות משא ומתן כחול לבן ו יולי אדלשטיין (צילום: רפי קוץ)
מנסה לתווך. אדלשטיין עם יורם טורבוביץ', ראש צוות המו"מ של כחול לבן(צילום: רפי קוץ)
 

בסיעות הימין לא ששו לחתום על מכתבי ההמלצה לנשיא, ויו"ר ש"ס אריה דרעי האשים את ליברמן בניסיון "להתל במערכת הפוליטית". "לחתום כעת אין טעם, כי נותרו 11 ימים. לשחק במשחק של ליברמן זה מיותר לחלוטין. הוא לא יצטרף לגוש הימין, סביר יותר שהוא יתמוך בממשלת שמאל-ערבים", צייץ דרעי.

 

דרעי וליברמן במתקפות הדדיות

בהמשך היום תקף דרעי שוב את ליברמן, והאשים אותו ב"סחטנות פוליטית": "דרשת וסחטת אחרי בחירות אפריל, עם חמישה מנדטים, את תפקיד שר הביטחון, שר קליטה ועוד שר. בנוסף, ביקשת את תיק ירושלים והתפוצות ותיק המודיעין. דרשת גם יותר משני מיליארד שקלים לעולי חבר העמים שלא עובדים ולא משלמים מיסים".

 

דרעי הוסיף: "דרשת לפתוח במשרד הקליטה 17 נציגויות במדינות חבר העמים, מדינות שספק אם יש בהן יהודים בכלל. ועוד ועוד. אז איך יש לך עזות מצח להאשים את החרדים כסחטנים?".

  (צילום: אלכס קולומויסקי)
מתקפות הדדיות. ליברמן ודרעי(צילום: אלכס קולומויסקי)

דרעי הגיב לדבריו של ליברמן מוקדם יותר, ולפיהם יו"ר כחול לבן בני גנץ הבטיח לש"ס ארבעה תיקים בממשלה, שני סגני שרים, טיפול יסודי בענייני דת ומדינה ואת תפקיד מ"מ ראש הממשלה: "ליברמן, די עם הספינים והשקרים. בני גנץ לא הציע לנו ארבעה שרים וכלל לא ישבנו איתו למו"מ", הבהיר דרעי.

 

ליברמן עצמו הגיב מוקדם יותר לטענות של דרעי ולפיהן ניסה "להתל" במערכת הפוליטית. "הבוקר שוב זכיתי למנה גדושה של 'מחמאות ופרגונים' מהשר דרעי ומח"כ יעקב אשר. אבל הבעיה האמיתית היא לא הם, אלא בנימין נתניהו, שמכר את הציבור החילוני ויוצאי חבר העמים לטובת הברית האסטרטגית שלו עם החרדים. בכל הסוגיות החשובות לציבור זה, קרי תחבורה ציבורית בשבת, נישואים אזרחיים, גיוס בחורי ישיבות, גיור על ידי רבני ערים, מתווה הכותל וכו', נתניהו התייצב באופן חד וברור לצד החרדים. מסוגיות בהן נתניהו בעצמו תמך ואפילו העביר בממשלה, הוא נסוג לחלוטין בעקבות הלחץ של המפלגות החרדיות".

 

ליברמן הוסיף: "גם ראשי כחול לבן התנהלו באופן דומה. זכורה היטב פנייתו של בני גנץ לחרדים לאחר הבחירות לכנסת ה-21: 'תביאו לי דף לבן שני שליש שלכם ושליש שלי ואני חותם למטה', וההבטחה שניתנה לש"ס בחודש האחרון ל-4 תיקים בממשלה, שני סגני שרים, טיפול יסודי בענייני דת ומדינה ומ"מ ראש הממשלה. ושלא יספרו לכם סיפורים, כל ערוצי התקשורת בין כחול לבן לחרדים באמצעות ישראל בכר ואחרים, לא פסקו לרגע.

 

"לכן, כששואלים פעם אחרי פעם מה רוצה ליברמן? התשובה שלי תמיד היתה ברורה ושקופה: ממשלת אחדות המתבססת על שלוש המפלגות כחול לבן, הליכוד וישראל ביתנו. רק בממשלה כזאת אפשר להעביר מהלכים אמיתיים ולנטרל את השפעתן של במפלגות החרדיות".

 

בהמשך הגיב ליברמן לדברי דרעי: "כנראה שיש לך בעיה בהבנת הנקרא. אולי זו תוצאה של העדר לימודי ליב"ה בחינוך החרדי. בפוסט שכתבתי אין מילה אחת על סחטנות חרדית. ההיפך, הטענות שלי הן לנתניהו והליכוד שנכנעים פעם אחר פעם ללחץ של המפלגות הלא ציוניות, כמו ש"ס ויהדות התורה. בלי קשר, בכל דברי ההבל שכתבת לא מצאתי מילה אחת של אמת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
גנץ ונתניהו
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים