שתף קטע נבחר

לפיד והליכוד במשחק האשמות בדרך לבחירות: "תגידו, לא נמאס לכם לשקר?"

אף שבאופן רשמי נמשכים המגעים לאחדות, המפלגות עסוקות בהפניית אצבע מאשימה. בליכוד טוענים: "לפיד עושה כל מאמץ לסכל ממשלה". לפיד ענה: "אם ביבי יסכים להיות שני - יש ממשלה". בליכוד מתחמם העימות מול תומכי גדעון סער. גם יואב קיש הצהיר: "סער ואדלשטיין מנהיגים ראויים"

בנימין נתניהו ויאיר לפיד. "לא הפנים שהוא הפסיד" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
בנימין נתניהו ויאיר לפיד. "לא הפנים שהוא הפסיד"(צילום: מוטי קמחי)

המרוץ לאיסוף החתימות לצורך ארכה של 14 יום נוספים מהנשיא הוקפא בינתיים אולם הניסיון לחדש את המו"מ הקואליציוני בין הליכוד וכחול לבן נמשך, לפחות למראית עין. היום (א') נפגשו הצדדים בנוכחות יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין בניסיון לגבש הסכמות על קווי יסוד כשברקע המחלקות הקשות: מי יכהן ראשון במסגרת הרוטציה, בנימין נתניהו או בני גנץ, ואם הליכוד יגיע עם כל גוש הימין.

 

בידיעה שאם לא תתרחש דרמה של הרגע האחרון, פניה של המערכת הפוליטית ממילא לבחירות, בשתי המפלגות הגדולות כבר מנהלים את הקרב על הנרטיב. הערב נרשמו חילופי דברים חריפים בין הליכוד לכחול לבן. "הליכוד הסכים לוויתורים מפליגים, אבל יאיר לפיד עדיין עושה כל מאמץ כדי לסכל ממשלת אחדות", תקפו בליכוד. "אם לפיד יפסיק לחבל במאמצים, עדיין יש אפשרות אמיתית למנוע בחירות ולהקים ממשלת אחדות".

 

בכחול לבן ותקפו בחזרה: "מי שמסכל ממשלת אחדות הוא יו"׳ר הליכוד נתניהו, שעדיין לא הפנים שהוא הפסיד בבחירות. הליכוד כבר לא המפלגה הגדולה ביותר וכחול לבן לא תאפשר לאדם עם שלושה כתבי אישום לנהל את המדינה".

 

לפיד עצמו הגיב להאשמות וכתב: "תגידו, לא נמאס לכם לשקר? נכנסתם לחדר, אמרתם 'ביבי ראשון ברוטציה, ליצמן וסמוטריץ' נעולים בפנים, לא מוותרים על כלום', ואז אתם יוצאים ומקשקשים על 'ויתורים'? אם ביבי יסכים להיות שני ברוטציה מחר יש ממשלה. הגיע הזמן שיפול האסימון לכל חברי הכנסת של הליכוד: נתניהו מונע כל סיכוי להקמת ממשלת אחדות. שיידעו כל אלה שלא ייכנסו לכנסת הבאה - ביבי לא סופר אתכם ממטר".

 

 

המערכת הפוליטית נמצאת בשלב זה בעיצומה של תקופת 21 הימים שבהם המנדט להרכבת הממשלה נמצא בידיהם של כלל חברי הכנסת. אם בעשרת הימים הקרובים לא תישלח לנשיא בקשה להמליץ על מועמד כלשהו להרכיב ממשלה - בקשה שעליה יחתמו 61 ח"כים לפחות - ישראל תצא למערכת בחירות שלישית בתוך פחות משנה.

 

אף שבליכוד ביקשו מחברי בלוק הימין לחתום הבוקר על מכתבי ההמלצה על בנימין נתניהו לנשיא, הם לא עשו זאת. בסיעות הבלוק, כך נראה, לא ששו להתנהל לפי לוחות הזמנים של נתניהו. שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' ואיילת שקד אמרו בשיחות סגורות לגורמים בבלוק הימין כי אין בהילות בחתימתם - כל עוד יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן לא חתם בעצמו.

 

גם יו"ר ש"ס אריה דרעי הביע התנגדות לחתימה על מכתבי ההמלצה בשלב זה. "סיפור ההחתמות שהציע ליברמן הוא פייק, זיוף, ניסיון נוסף שלו להתל במערכת הפוליטית", טען.

 

תומכי סער טוענים: "דיקטטורה בליכוד"

גם בתוך בליכוד לא שקט מאז יצא גדעון סער בפומבי נגד נתניהו, הכריז על כוונתו להתמודד על ראשות המפלגה וספג מתקפה מבכירי הליכוד שהאשימו אותו בחתרנות. בינתיים מסמס נתניהו את הצעתו של סער לקיום פריירמיז בשבועיים הקרובים, ודחה אותם למועד לא ידוע אחרי פיזור הכנסת, אבל הרוחות עדיין סוערות.

גדעון סער (צילום: מוטי קמחי )
גדעון סער(צילום: מוטי קמחי )

יואב קיש בועדת הפנים (צילום: ערוץ הכנסת)
יואב קיש. "חונכתי על דמוקרטיה בליכוד"(צילום: ערוץ הכנסת)

בראיון לתכנית "פרלמנט צהריים" בערוץ כנסת אמר ח"כ יואב קיש: "בעיני גדעון סער הוא מנהיג ראוי. גם יולי אדלשטיין הוא מנהיג ראוי. ההתייחסות אליהם והקריאות 'פוטש, בוגד וסכין' זה פשוט ביזיון. חונכתי על כך שתנועת הליכוד היא דמוקרטית, שאנשים בה משמיעים את דעותיהם ומתמודדים בפריירמיז. לכן הניסיון להכפיש את האנשים שהם הבסיס של הליכוד לא ראוי בעיניי. זה הירי בנגמ"ש. מותר להביע עמדות. כל אחד חייב וצריך לומר את עמדתו. מי שינצח בפריירמיז - כולנו נהיה אחריו כאיש אחד".

 

הערב נרשמה תסיסה של ממש בחלק מהקבוצות הסגורות בליכוד לאחר שפעילים המזוהים כתומכי סער יצאו נגד ארגון ישיבת המרכז המתכוננת ליום חמישי הקרוב וטענו כי ההתנהלות תואמת לדיקטטורה. ככל הידוע, למרות שמדובר בתומכי סער, הוא עצמו לא ביקש את המהלכים הללו.

 

"ישיבת המרכז ביום חמישי וסדר היום שנשלח היום אינם חוקיים", כתב אחד הפעילים. "סדר היום נקבע ללא ישיבת ועדת חוקה והוא לא עונה על דרישות חוקת הליכוד. אני מציע לחברים לא להגיע לישיבת המרכז. עתירה שהגשנו בעניין נדחתה ללא דיון. ביום א' נעתור לביטול ה'החלטה'. אין שום צורך להעניק ל'החלטה' תוקף חוקי באמצעות התייצבות לכינוס המרכז".

 

אותו פעיל הוסיף: "לא נעניק קוורום להחלטות דיקטטוריות באמצעות התייצבות לישיבות תפורות. עדיף שנשאיר את מי שרוצה לבטל את החוקה לבד בגני התערוכה. עדיף שנבחן החל מיום א' את 'החלטות' המרכז בערכאות משפטיות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
בנימין נתניהו ויאיר לפיד
צילום: מוטי קמחי
מומלצים