שתף קטע נבחר

הרומן עם אמריקה: גם הונדורס צפויה להעביר את השגרירות לירושלים

גורם מדיני בכיר סיפר כי הונדורוס צפויה להעביר תוך שבועות את השגרירות לירושלים. תוך שבועיים תפתח גם ברזיל משרד סחר בבירה. ישראל תהיה אחת משלוש המדינות שבהן יבקר גם נשיא גוואטמלה הנבחר - עוד לפני השבעתו

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו נשיא הונדורס חואן אורלנדו הרננדס ברזיליה (צילום: רויטרס)
נתניהו ונשיא הונדורס (צילום: רויטרס)

 

הונדורס צפויה להעביר בשבועות הקרובים את השגרירות שלה לירושלים וישראל תפתח במקביל שגרירות בטגוסיגלפה בירת הונדורס - שגרירות שנסגרה ב-1995 בשל קיצוצים בתקציב משרד החוץ. כך גילה הערב (ב') גורם מדיני בכיר.

 

הצעד הוא רק חלק קטן מהפריחה ביחסים בין ירושלים למדינות דרום ומרכז אמריקה. רק לאחרונה הודיעה בוליביה על חידוש היחסים עם ישראל, והשבוע צפויים לבקר אצלנו משלחת מברזיל בהובלת בנו של הנשיא בולסונרו וגם נשיאה הנבחר של גוואטמלה, לה כבר יש שגרירות בירושלים. גם הנשיא החדש בארגנטינה מעורר אצלנו תקוות להגברת היחסים.

 

בחזרה לבוליביה: איך ישפיע חידוש היחסים עם ישראל על התרמילאים?

 

הונדורס פתחה באוגוסט השנה משרד סחר בירושלים. הגורם המדיני הבכיר אמר שנתניהו ונשיא הונדורס סיכמו על מפת דרכים מדורגת שתחל בפתיחת משרד סחר ותמשיך בהעברת השגרירות של הונדורס לירושלים ופתיחת שגרירות ישראלית בהונדורס. יש פעילות רבה של ישראל בהונדורס בתחומי המים, החקלאות וביטחון הפנים. שתי המדינות סיכמו כי המהלך החדש יאפשר את הגברת שיתופי הפעולה בין המדינות. במשרד החוץ כבר הגדירו תקציב ייעודי לטובת פתיחת השגרירות בטגוסיגלפה.  

 

 

עוד סיפר הגורם המדיני, כי מתקיימים מגעים עם פרגוואי לשיפור היחסים שנפגעו קשות לאחר שפרגוואי החזירה את השגרירות שלה מירושלים לתל אביב וישראל סגרה בתגובה את השגרירות שלה בפרגוואי. הגורם ציין כי פרגוואי שוקלת לפתוח בירושלים משרד סחר.

 

ב-15 בדצמבר יפתח יו"ר ועדת חוץ וביטחון של ברזיל, אדוארדו בולסונרו, בנו של נשיא ברזיל ז'איר בולסונרו, את משרד הסחר של ברזיל בירושלים. המשרד הברזילאי יהיה שייך למכון הייצוא הברזילאי ויהיה ללא מעמד דיפלומטי. 40% מהסחר של ישראל עם אמריקה הלטינית הוא עם ברזיל וישראל מייחסת חשיבות רבה לקשרים שלה עם המדינה הענקית.

 

ביום רביעי בערב תגיע לישראל משלחת של ועדת חוץ וביטחון של ברזיל בראשותו של בולסונרו הבן. היא תיפגש עם היו"ר הזמני של ועדת חוץ וביטחון של הכנסת גבי אשכנזי, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין וראש הממשלה נתניהו. המשלחת תעזוב את ישראל לסיור במדינות המפרץ ובולסונרו יחזור באמצע החודש לטובת פתיחת משרד הסחר.

בנימין נתניהו ונשיא ברזיל ז'איר בולסונרו בהצהרות לתקשורת  (צילום: יואב דודקביץ')
הבן יגיע לבקר. נתניהו עם נשיא ברזיל (צילום: יואב דודקביץ')

 

  

  ()
 

נשיאה הנבחר של גוואטמלה אלחנדרו ג'יאמטי יגיע לביקור בישראל ביום חמישי הקרוב. ישראל היא אחת משלוש המדינות היחידות שג'יאמטי יבקר בהן לפני שייכנס לתפקידו ב-14 בינואר. תכנית הביקור של ג'יאמטי נועדה להגברת שיתופי הפעולה של גוואטמלה עם ישראל בתחומי הכלכלה, המים, החקלאות והחדשנות. הוא יבקר בחברות ישראליות וייפגש עם שר החוץ ישראל כץ ועם נשיא המדינה ראובן ריבלין.

 

 גורם מדיני אמר שמבחינת ישראל יש חשיבות להמשכיות היחסים הטובים עם גוואטמלה, שצברו תאוצה בתקופת הנשיא היוצא ג'ימי מוראלס, שגם החליט על פתיחת שגרירות גוואטמלה בירושלים - השגרירות היחידה בבירה מלבד שגרירות ארה"ב.  

ארגנטינה אלברטו פרננדס מועמד בחירות נשיאות (צילום: רויטרס)
נשיא ארגנטינה הנבחר פרננדס(צילום: רויטרס)

 

כיום מחזיקות עוד כמה מדינות משרדים בירושלים - צ'כיה הקימה את בית צ'כיה לקידום קשרי תרבות ותיירות, הונגריה הקימה משרד סחר בעל מעמד דיפלומטי, אוסטרליה פתחה משרד לקידום קשרי הכלכלה והייצוא הבטחוני, ללא מעמד דיפלומטי, הונדורס פתחה משרד סחר ללא מעמד דיפלומטי; ברזיל תפתח משרד סחר ללא מעמד דיפלומטי.

 

לגבי בוליביה, הגורם המדיני עדכן כי הפטור מוויזה לאזרחים ישראלים שעליו הודיעה שרת החוץ של בוליביה לאחר שהחליטה לחדש את הקשרים עם ישראל שנותקו ב-2009 - נכנס לתוקף מיידי. עד היום נדרשו ישראלים להצטייד בוויזה מראש כדי לבקר במדינה.

 

במשרד החוץ מעריכים שעם מתן הפטור, מספר הישראלים שיבקרו בה עשוי להכפיל את עצמו שכן בוליביה מדינה מאוד אטרקטיבית לתרמילאים ישראלים ונמצאת במיקום אידיאלי למטיילים ביבשת. ישראל גם מקווה להגעתם לישראל של משלחות אוונגליסטיות גדולות מהמדינה.

 

לגבי ארגנטינה, שר המדע אופיר אקוניס ייצג את ישראל בטקס חילופי השלטון וכניסתו לתפקיד של נשיא ארגנטינה החדש אלברטו פרננדס. הגורם ציין כי הציפייה של ישראל היא שהיחסים בין המדינות, שצברו תאוצה בתקופת הממשל הקודם, יישמרו ואף ישופרו. לגבי ההצהרה של פרננדס שהוא שוקל להוציא את הזרוע הפוליטית של החיזבאללה מרשימת ארגוני הטרור של ארגנטינה, הבהיר הגורם הבכיר כי ישראל ומדינות נוספות פועלות מול ארגנטינה להניאה מצעד זה.

 

השרה לביטחון פנים של ארגנטינה אמרה השבוע שחיזבאללה הוא לא ארגון טרור, אמירה בעייתית שמעידה כנראה על הכיוון שאליו הולכת המדינה בעניין זה. הציפייה של ישראל שלא יהיה שינוי בהגדרת חיזבאללה. פרננדס הבטיח ללמוד את הנושא, ומשום שהוא התנגד בעבר להסכם של הנשיאה הקודמת קירשנר עם איראן והוא בקשרים טובים עם הקהילה היהודית, גורם ישראלי הביע תקווה לשינוי המדיניות בנושא זה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב דודקביץ', רויטרס, shutterstock
נתניהו עם נשיאי ברזיל והונדורס, ודגלי ארגנטינה ובוליביה
צילום: יואב דודקביץ', רויטרס, shutterstock
מומלצים