שתף קטע נבחר

עימות על מינוי מחליף לשי ניצן: מנדלבליט עשוי לבלום את אוחנה

מקורבי היועץ המשפטי לממשלה הזהירו כי אם יתעקש שר המשפטים למנות מ"מ שאינו המשנה לפרקליט המדינה, יכריז היועץ שהשר מנוע לעשות זאת

מתעצם העימות בצמרת המשפטית בסוגיית מינוי ממלא מקום לפרקליט המדינה הפורש שי ניצן. מקורבי היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט אמרו הערב (יום ב') כי אם שר המשפטים אמיר אוחנה יעמוד על כוונתו לבחור ממלא מקום ולא את המשנה לפרקליט המדינה עו"ד שלמה למברגר, כפי שהציע היועץ מנדלבליט, יכריז היועץ שהשר מנוע משפטית מלעשות זאת.

  

 

"למרות ששר המשפטים אמיר אוחנה הוא בעל הסמכות למנות ממלא מקום לפרקליט המדינה, הוא לא יוכל לעשות זאת ללא הסכמת היועץ המשפטי לממשלה", אמרו מקורבי מנדלבליט, והתריעו מפני "בחירת שומר סף שאמור להיות מקצועי ובלתי תלוי בידי גורם פוליטי".

אמיר אוחנה שי ניצן אביחי מנדלבליט (צילום: מוטי קמחי, יאיר שגיא, רויטרס)
מנדלבליט ואוחנה בקרב על מינוי מחליף לשי ניצן (צילום: מוטי קמחי, יאיר שגיא, רויטרס)
 

כדי להבהיר ציבורית שתפקידו של פרקליט המדינה הוא מקצועי בלבד, הוחלט בשעתו שוועדת האיתור לבחירת פרקליט מדינה קבוע, תורכב רק מאנשי מקצוע בראשות היועץ. המטרה הייתה לסמן חיץ מופגן בין הדרג הפוליטי לבין הדרג המקצועי. "לא ייתכן שבעוד שמינוי קבוע של פרקליט מדינה יהיה מקצועי, מינוי זמני יהיה פוליטי - של שר. לכל הפחות נדרש מהשר שיתייעץ עם היועץ המשפטי לממשלה. השר יכול להיפגש ולראיין כל אדם, אבל להקשיב ליועץ המשפטי לממשלה שהוא 'הבוס' הישיר של פרקליט המדינה".

 

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה עו"ד רז נזרי הודיע לשר אוחנה שהוא מוותר על תפקיד ממלא מקום פרקליט המדינה הפורש. הוא המליץ למנות את המשנה לפרקליט המדינה עו"ד שלמה למברגר. "שלום השר, ראשית, תודה על הבעת האמון והכללתי ברשימת המועמדים לתפקיד מ"מ פרקליט המדינה, משרה שלא ניתן להפריז בחשיבותה", כתב עו"ד נזרי. "עם זאת, כפי שאמרתי לך בשיחת ההיכרות הראשונה שלנו לפני כמה חודשים, בסמוך לכניסתך לתפקיד, כששאלת בסוף השיחה על תוכניותיי לעתיד ועל תפקידים כמו היועמ"ש ופרקליט המדינה - איני רואה עצמי מועמד לתפקיד פרקליט המדינה, והערך המוסף של יכולותיי וניסיוני הוא לאו דווקא בתפקיד זה. כך גם מסרתי זה מכבר ליועמ"ש בשיחות שלנו במהלך החודשים האחרונים כי איני רוצה ואיני מעוניין בתפקיד זה. 

 

"מהיכרותי את פרקליטות המדינה, דומני שעו"ד שלמה למברגר, המשנה לפרקליט המדינה, הוא המועמד המתאים מבין המועמדים שציינת לשמש בעת הזו כמ"מ פרקליט המדינה. שוב תודה על הבעת האמון ועל הצעת מועמדותי", הוסיף נזרי.

עו
מוותר על התפקיד. נזרי(צילום: דנה קופל)

השר אוחנה התייחס מוקדם יותר לסוגיית בחירת מחליפו של שי ניצן: "בתקופה הזו אי אפשר להקים ועדת איתור שזו הנורמה, זה ההליך על פי החוק. אני חושב שיש בזה טעם והיגיון משום שהתפקיד הוא לשש שנים ולכן לא הייתי רוצה לכבול את ידיו של שר המשפטים הבא, מי שזה לא יהיה. או שלממשלה הבאה, אני לא יודע איזה הרכב יהיה בממשלה הבאה. אבל בעוד שבועיים כך או כך פרקליט המדינה הנוכחי מסיים את תפקידו. ולכן בכוונתי, על פי החוק, למנות ממלא מקום.

 

"היום פרסמתי רשימה של חמישה מועמדים, כולם מתוך הפרקליטות ומשרד המשפטים, אחד הוא המשנה ליועמ"ש רז ניזרי ואני מתכוון לפגוש את המועמדים הללו לשוחח איתם, להתרשם, ולבסוף לקבל החלטה. אני מבין שיש אנשים אחרים שרוצים לקבל את ההחלטה, אני מציע למי שרוצה להציע את עצמו לבחירת הציבור. אם יבחר, אולי יבחר כשר משפטים, ואז יקבל את ההחלטה. אבל על פי חוק, שר המשפטים הוא זה שיחליט". השר אוחנה דיבר בכנס השנתי של פורום הסגנים וממלאי המקום ברשויות המקומיות שהתקיים באילת.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי, יאיר שגיא, רויטרס
מנדלבליט ואוחנה בקרב על מינוי מחליף לשי ניצן
צילום: מוטי קמחי, יאיר שגיא, רויטרס
מומלצים