שתף קטע נבחר

"כמו צונאמי אחרי רעידת אדמה": איך ישפיע הקיפאון הפוליטי על מחירי הדירות?

מערכת בחירות שלישית לא מבשרת טובות לשוק הדיור. לדברי יו"ר לשכת השמאים לשעבר ומ"מ יו"ר לשכת המקרקעין, היעדר התכנון ואי ודאות ישפיעו לטווח הרחוק: "הקיפאון רע מאוד - זה יבוא אחר כך בבום". צפו באולפן ynet

 

 

נראה שמערכת בחירות שלישית בתוך שנה תצא לדרך ממש בקרוב. רבים מאלה המתכננים לקנות דירה מנסים להעריך איך, אם בכלל, היא תשפיע על מחירי הדירות ומה יקרה לשוק הנדל"ן אם תקום ממשלה חדשה. אוהד דנוס, לשעבר יו"ר לשכת השמאים, סבור כי אנו עלולים להיכנס לתקופה של אי ודאות שתוביל לעליית מחירים: "בסופו של דבר, הקיפאון הזה, הבחירות האלה, הן רעות מאוד לשוק".

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 

בתוך שנה: השכירות התייקרה ב-3%

במקום לקנות: משכירים את הדירות הקטנות ושוכרים דירות גדולות

בקרוב בישראל? מהפכת השכירות ההוגנת בניו יורק וברלין יוצאת לדרך

 

לדבריו, הדבר המרכזי שישפיע על המחירים בשנים הקרובות הוא תוצאות הבחירות הבאות: "אנחנו לפני מערכת בחירות שלישית. אבל צריך לקחת בחשבון ששתי מערכות הבחירות הראשונות השאירו את אותה ממשלה, אמנם כממשלת מעבר אבל את אותה ממשלה, אותם שרים ממנים", מסביר דנוס. "אז התוכניות ממשיכות, הפקידות עובדת, הכל דווקא באיזושהי רמה של ודאות, ואנחנו שומעים גם על גאות בכמות העסקאות, גאות במשכנתאות כי פרויקטים של מחיר למשתכן התחילו להבשיל. זאת אומרת, כרגע המצב הוא טוב.

פרויקט מחיר למשתכן של חברת שבירו ביבנה. התוכניות לא תאמו את היתר הבנייה (צילום: עמית שעל)
פרויקט מחיר למשתכן בגליל ים(צילום: עמית שעל)
 

"השאלה היא מה יולדו הבחירות הבאות. האם אנחנו חוזרים לאותו קיפאון ואותה ממשלה, כי הקיפאון רע מאוד לשוק הדיור. הוא רע מאוד אבל זה לא משהו שאנחנו נרגיש אותו בשנה וחצי הקרובות. זה יבוא אחר כך בבום. כמו צונאמי שמגיע אחרי רעידת אדמה".

 

לכן, לדבריו, ייתכן שהמצב כעת טוב יותר מזה שיהיה בעתיד: "אנחנו רואים שיפור עצום בתוצאות הכספיות ובהיקף המכירות של חברות הנדל"ן. הציבור כבר ירד מהגדר, חלקו כבר חזר למשרדי המכירות, אנשים מבצעים עסקאות, בין אם של מחיר למשתכן או לא של מחיר למשתכן. אנחנו נמצאים במצב של אי ודאות ובמצב של אי ודאות איש הישר בעיניו יעשה".

 

זמן טוב לקנות דירה  

אומיד סולימני, ממלא מקום יו"ר לשכת המקרקעין, מסכים עם דנוס, ואומר כי "העובדה שבשתי מערכות הבחירות האחרונות לא הצליחו להרכיב ממשלה, וזה שאנחנו דוהרים כרגע למערכת בחירות שלישית, מובילה לאיזשהו ואקום מסויים ומצב של אי ודאות. כשאין ממשלה אין בעל בית. וכשאין בעל בית לוואקום הזה נכנסים פקידי ממשלה. הפקידים האלה בדרך כלל לא רוצים ולא יכולים לקחת החלטות ולא רוצים ליישם מדיניות שקיימת כרגע כי הם לא יודעים מה תהיה המדיניות בעתיד. אז כל הדבר הזה, שהמדינה מנוהלת על ידי הפקידות, מובילה למצב של הקפאה, הקפאה בתכנון".

 

ועם זאת, גם סולימני מסביר כי מדובר בהשפעה על העתיד הרחוק: "כמו שאוהד אמר, ההקפאה הזאת ההשפעה שלה תהיה יותר לטווח הארוך, לא לטווח הקצר. אנחנו רואים שברגע שיש הקפאה שכמעט עוד מעט שנה, יש הקפאה בתוכניות ארוכות טווח, יש הקפאה בהפשרת קרקעות, יש הקפאה במוסדות התכנון".

  ()
יו"ר לשכת השמאים, אוהד דנוס וממלא מקום יו"ר לשכת המקרקעין, אומיד סולימני

ומה מערכת בחירות שלישית תעשה למחירי הדיור בטווח הקצר?

 

"אם אנחנו נמשיך עם הממשלה הזו ועם השרים הללו אז העסק יימשך", מסביר דנוס, "ואז מה שצפוי לנו זה אולי סגירה של תוכניות ממשלתיות כתוצאה מאילוצים אחרים, אילוצי תקציב ודברים נוספים. אבל אם תתחלף ממשלה, או מספיק שיתחלפו זהות השרים, אז אנחנו נמצאים בבעיה. תהיה לנו תקופה של אי ודאות מאוד גדולה, תוכניות חדשות, כסף שהיום כבר אין אותו כל כך על מנת להשקיע, כי תמיד אמרנו שהממשלה צריכה להוציא כספים מהכיס. אני לא רואה, בסופו של יום, איזשהו פתרון למחירים בטווח של השנה-שנתיים הקרובות".

 

לכן, לדברי דנוס, נראה כי בטווח הקצר המחירים עומדים לעלות, אבל לא זאת ההשפעה המרכזית של הקיפאון הפוליטי על שוק הדיור: "כאזרח אני מוטרד ממשהו אחר שהוא הרבה יותר גדול. יש הרבה מאוד אנשים שהם לא רק שלא מתקרבים לקורת גג, הם מתרחקים מקורת גג בעוד הפוליטיקאים שלנו עסוקים באיכות הכורסא שהם יישבו עליה בכנסת ישראל. זה משהו שהוא נשגב מבינתי, ואנחנו עושים את זה פעם שלישית כבר".

 

אם כך, למי שמחפש לקנות דירה - כדאי לקנות או לחכות?

 

דנוס: "בוודאי שלקנות".

 

סולימני: "אני גם חושב שזה זמן טוב לקנות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שעל
מחיר למשתכן
צילום: עמית שעל
מומלצים