שתף קטע נבחר

איומים, בדיחות ונשיקות: פסגת נאט"ו בלונדון

טראמפ מאיים במכסים על היין הצרפתי, מקרון מאשים שטורקיה עובדת עם שלוחות של דאעש, וארדואן דורש שיכריזו על הכורדים בסוריה כטרוריסטים. הפסגה לציון 70 שנה לברית הצבאית נפתחה ביום סוער, שהסתיים בחיוכים ונשיקות עם המלכה בארמון בקינגהאם

 

 

מנהיגי המדינות החברות בברית נאט"ו התאספו אמש (ג') למפגש קבלת פנים עם המלכה אליזבת השנייה בארמון בקינגהאם בלונדון, בסיומו של יום סוער שפתח את פסגת הברית הצפון-אטלנטית, פסגה שנערכת לציון 70 שנה להקמתה.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

הפסגה עצמה תתחיל אמנם באופן רשמי רק היום, אך כבר אתמול נערכו פגישות שונות בין מנהיגי המדינות שהגיעו ללונדון, מסיבות עיתונאים וכן מפגשים בדאונינג 10 עם המארח, ראש הממשלה בוריס ג'ונסון.

מלכת בריטניה אליזבת השנייה ו מנהיגי ברית נאט
חיוכים ונשיקות בארמון בקינגהאם. מנהיגי נאט"ו בצילום משותף עם המלכה אליזבת(צילום: gettyimages)

מלכת בריטניה אליזבת השנייה ו מנהיגי ברית נאט
(צילום: gettyimages)

מלניה ו דונלד טראמפ ו מלכת בריטניה אליזבת השנייה פסגת נאט
טראמפ ורעייתו מלניה משוחחים עם המלכה אליזבת, בנה הנסיך צ'ארלס ורעייתו הדוכסית קמילה(צילום: רויטרס)

מלניה ו דונלד טראמפ ו מלכת בריטניה אליזבת השנייה פסגת נאט
(צילום: gettyimages)

מלניה ו דונלד טראמפ ו מלכת בריטניה אליזבת השנייה פסגת נאט
(צילום: EPA)
 

במפגש אמש בארמון בקינגהאם לא נרשמה עדות לעימותים שקדמו לקבלת הפנים, וכל המנהיגים ישבו לצילום משותף עם המלכה. הנשיא דונלד טראמפ ורעייתו מלניה לחצו לה ידיים ולחברים נוספים במשפחת המלוכה, כמו יורש העצר הנסיך צ'ארלס; ג'ונסון צולם מנשק את לחייה של קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל; ונשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן ורעייתו גם הם נצפו באירוע.

 

בכיכר טרפלגר שבמרכז לונדון התאספו מאות מפגינים, שקראו קריאות נגד טראמפ. "לא לגזענות, לא לטראמפ", הם צעקו בין היתר. שוטרים הפרידו בינם לבין קבוצה קטנה של תומכי הנשיא האמריקני, שלבשו כובעים עם סיסמת הבחירות שלו מ-2016: "לעשות את אמריקה גדולה שוב". הם נופפו בדגלי ארה"ב וצעקו: "תבנה את החומה".

פסגת נאט
המארח ג'ונסון מנשק את מרקל(צילום: EPA)
 

פסגת נאט
ארודאן מאיים לחסום תוכנית הגנה על הבלטיות. עם מרקל בארמון בקינגהאם(צילום: gettyimages)

נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן ב פסגת נאט
ארדואן ורעייתו אמין מחוץ לדאונינג 10(צילום: AP)
 

ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו ומלכת בריטניה אליזבת השנייה פסגת נאט
גם טרודו היה בארמון. עם המלכה(צילום: gettyimages)
 

למרות החיוכים והנשיקות, על הפסגה העיבה בין היתר הביקורת החוזרת ונשנית של טראמפ על כך שהמדינות החברות בברית הצבאית לא משקיעות מספיק במימון פעילותה, אם כי לאחרונה הוא שינה מעט את הטון בהקשר זה וטען כי הלחץ שהפעיל הצליח להעלות את ההשקעה הצבאית של המדינות ביותר מ-100 מיליארד דולר.

 

ביקורת נשמעה גם מצדו של נשיא צרפת עמנואל מקרון, שטען לאחרונה כי הברית סובלת מ"מוות מוחי", בין היתר בשל התנהגותו הלא-צפויה של טראמפ. הנשיא האמריקני תקף את מקרון על דבריו אלו, ואמר אתמול כי הם היו "נבזיים מאוד". השניים השתתפו מאוחר יותר במסיבת עיתונאים, ועל אף שנשמעה בה בדיחוּת מסוימת – כשטראמפ שיבח את יכולתו של מקרון להתחמק בתשובותיו ואף שאל אם הוא רוצה "כמה לוחמי דאעש נחמדים" – מקרון הבהיר כי הוא לא חוזר בו מביקורתו על הברית הצבאית.

נשיא צרפת עמנואל מקרון ב פסגת נאט
(צילום: רויטרס)

נשיא ארה
(צילום: AP)
 

הביקורת של מקרון על נאט"ו מגיעה על רקע המתיחות בינו לבין נשיא טורקיה ארדואן. מקרון זעם על כך שאנקרה לא התייעצה עם יתר חברות הברית לפני שיצאה למבצע הצבאי נגד הכורדים בצפון סוריה, חוץ מארה"ב. הוא טוען כי הפלישה הטורקית, שאותה בעבר כינה "משוגעת", החלישה את המאבק בדאעש. במסיבת העיתונאים אמש שב ואמר כי המאבק בארגון הטרור נותר בעדיפות עליונה.

 

טורקיה מצדה דורשת משאר בעלות ברית נאט"ו לתמוך בפעילותה נגד הכורדים. לקראת הפסגה איימה אנקרה למנוע אישור תוכנית שמטרתה להגן על פולין ועל המדינות הבלטיות מפני רוסיה – והתנתה את תמיכתה בתוכנית בכך שנאט"ו תסכים להגדיר את המיליציה הכורדית שפועלת בצפון סוריה, YPG, כארגון טרור. אלא שהמיליציה הכורדית הזו היא בעלת ברית חשובה של ארה"ב ושל שאר חברות הקואליציה הבינלאומית נגד דאעש, וסייעה רבות בכיבוש מחדש של השטחים הרבים שעליהם השתלט ארגון הטרור ב-2014.

פסגת נאט
"לא לטראמפ, לא למלחמה". מפגינים נגד טראמפ בלונדון(צילום: רויטרס)
   

מקרון מתנגד לכך בתוקף, והוא וארדואן תקפו אחד את השני בחריפות בימים האחרונים. ארדואן טען בעקבות דבריו של נשיא צרפת על כך שנאט"ו סובלת ממוות מוחי, ש"מוטב שיבדוק קודם אם הוא זה שסובל ממוות מוחי". אתמול האשים מקרון את ארדואן בתמיכה בארגונים הקשורים לדאעש. "טורקיה נלחמה בכורדים בסוריה, שלחמו לצדנו כתף אל כתף בדאעש. לפעמים, טורקיה עובדת ביחד עם שלוחותיו", טען מקרון.

 

הוא הוסיף כי "האויב המשותף היום הוא ארגוני הטרור. לצערי, אין למדינות החברות בנאט"ו הגדרה אחידה למהו טרור". מקרון תקף את טורקיה גם על שרכשה מרוסיה את מערכת ההגנה האווירית S-400. "לא ייתכן שהיא תהיה חברת נאט"ו במקביל", טען. "עלינו לקבל הבהרות מטורקיה בפסגת נאט"ו הנוכחית", הוסיף. טראמפ עצמו נשאל לקראת הפסגה בלונדון אם לאור הסוגיות השונות הנוגעות לטורקיה ראוי לדעתו שהיא תישאר חברה בברית, ואמר כי זו שאלה שעל המדינות החברות לדון בה.

 

 

עוד מעיב על הפסגה האיום האמריקני להטיל מכסים בשיעור של עד 100% על מוצרים צרפתיים שונים, ובהם יינות. התוכנית הוכרזה בתגובה על מסים שהטילה צרפת על ענקיות טכנולוגיה, בהן גוגל, אמזון ופייסבוק. צרפת רוצה שחברות דיגיטל ישלמו סכום הוגן של מסים במדינות שבהן הן מרוויחות כסף, ומקדמת הסכם בינלאומי בעניין.

 

תוכנית המכסים האמריקנית הולידה תגובה צרפתית חריפה: שר האוצר של צרפת, ברונו לה מר, איים בצעדי נגד כלל-אירופיים נגד ארה"ב, ואמר שבין בעלות ברית לא צריכות להיות סנקציות וש"סנקציות הן דבר רע לכלכלה העולמית". לה מר הודיע שאם וושינגטון תממש את תוכניתה תהיה תגובה אירופית עוצמתית. לדבריו פריז כבר שוחחה עם הנציבות האירופית על גיבוש צעדי תגובה אירופיים משותפים. השר לה מר טען כי המס הצרפתי על חברות הטכנולוגיה אינו מפלה חברות אמריקניות, משום שהוא מוטל גם על חברות אירופיות וסיניות.

 

במסיבת העיתונאים המשותפת עם מקרון התייחס טראמפ לסוגיה, ואמר כי מדובר ב"מחלוקת קטנה". "אני חושב שנצליח לפתור אותה", אמר הנשיא האמריקני, אך שב ואיים בהטלת מכסים "משמעותיים" לדבריו. "הטלנו מכסים על היין ויש לנו מכסים אחרים שמתוכננים. אנחנו מעדיפים לא לעשות את זה, אבל זו הדרך של הדברים. אז או שזה ייפתר, או שנמצא איזשהו מכס שיועיל לשני הצדדים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
ג'ונסון מנשק את מרקל. פסגת נאט"ו
צילום: EPA
מומלצים