שתף קטע נבחר

טראמפ: טרודו דו-פרצופי; ר"מ קנדה: היחסים טובים

מבוכה בסיום פסגת נאט"ו בעקבות הסרטון שבו נראים מנהיגי קנדה, בריטניה, צרפת והולנד מתבדחים על נשיא ארה"ב. טראמפ: "טרודו כעס שאמרתי לו לשלם יותר". רה"מ הקנדי: "בואו נתמקד בטוב". ג'ונסון מכחיש שצחק על הנשיא האמריקני: "זה שטויות"

מנהיגי מדינות נאט"ו חתמו אחר הצהריים (יום ד') את הפסגה שלהם בלונדון בהצהרה משותפת המפגינה לכאורה אחדות, אבל על ההצהרה הזו מעיב ענן המבוכה שריחף מעל הכינוס לאורך כל שעותיו האחרונות. אחרי שהבוקר נחשף סרטון שבו נשמעים מנהיגי קנדה, בריטניה, צרפת והולנד מתלוצצים על התנהלות טראמפ ויש שיגידו אף לועגים לו, האשים נשיא ארה"ב את ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו בדו-פרצופיות. הוא גם הודיע על ביטול מסיבת העיתונאים שנועדה לו להמשך.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

נשיא ארה
טרודו וטראמפ היום. דווקא "בחור נחמד"(צילום: EPA)

  ()
תגובת טרודו: "לכל צוות של מנהיג נשמטת לפעמים הלסת"

הפסגה, נזכיר, כונסה בין השאר כדי לציין 70 שנה להקמת נאט"ו, ובהודעת הסיכום שלה הדגישו 29 המנהיגים את הקשר בין אירופה לצפון אמריקה ואת ההסכם שלפיו התקפה צבאית על אחת מהן היא התקפה צבאית על כולן.

 

אלא שממש בסמוך לפרסום ההצהרה הזו שוחח טראמפ עם העיתונאים ונדרש לסוגיית הסרטון שנחשף הבוקר. בתיעוד מארמון בקינגהאם נראו בסרטון ההוא מנהיגי בריטניה, צרפת, קנדה והולנד מרכלים על טראמפ, אף שהם אינם מזכירים את שמו מפורשות. נראה שבדבריהם התייחסו למסיבות העיתונאים של הנשיא האמריקני – הנחשבות לארוכות ולעיתים אף מייגעות.

 

הפסגה הסוערת – עוד כותרות ב-ynet:

 

בוריס ג'ונסון, עמנואל מקרון, ג'סטין טרודו ומארק רוטה תועדו ללא ידיעתם בשיחה המבודחת, ביום הראשון של פסגת נאט"ו. טראמפ ומקרון נפגשו אתמול וענו על שאלות עיתונאים, ובשיחה המתועדת בסרטון נשמע ראש ממשלת בריטניה ג'ונסון שואל את מקרון: "זו הסיבה שאיחרת לכאן?". טרודו נשמע מתערב ומשיב לג'ונסון: "הוא איחר בגלל שהוא פתח במסיבת עיתונאים של 40 דקות".

 

מלכת בריטניה אליזבת השנייה ו מנהיגי ברית נאט
מנהיגי נאט"ו עם המלכה אליזבת, אתמול(צילום: gettyimages)

נשיא ארה
טראמפ ומקרון. לחיצות ועקיצות(צילום: רויטרס)

"כן, כן. הוא הודיע...", אומר טרודו, לפני שמקרון קוטע את דבריו. נשיא צרפת נמצא עם גבו למצלמה, ולכן לא ניתן היה להבין את דבריו. "תקשורת ה'פייק ניוז'", נשמע מקרון אומר לראש ממשלת הולנד רוטה, והשניים נראים פורצים בצחוק. אחרי חיתוך בסרטון נשמע טרודו אומר לנוכחים, שכללו גם את הנסיכה אן: "ראיתם איך הלסתות של הצוות שלו נשמטות עד הרצפה".

 

ג'ונסון: "לא יודע מאיפה זה בא"

אחר הצהריים נשאל טראמפ על דבריו של טרודו, והשיב: "ובכן, הוא דו-פרצופי". לדברי טראמפ, סביר להניח שטרודו כעס משום שהנשיא האמריקני העלה לדיון את העובדה שקנדה אינה עומדת ביעד של נאט"ו – השקעת 2% מהתמ"ג שלה בהגנה. "אם להיות כן, טרודו בחור נחמד, אני חושב שהוא בחור נחמד מאוד, אבל אתם מבינים, האמת היא שדיברתי איתו על העובדה שהוא לא משלם את ה-2%, ואני מניח שהוא לא שמח מאוד על זה".

 

זמן קצר אחרי דבריו אלה נשמע טראמפ משועשע מהכינוי שהדביק לטרודו: "זה היה מצחיק שאמרתי שהבחור דו-פצרופי", אמר טראמפ לפני ארוחת הצהריים עם כמה ממנהיגי נאט"ו.

 

שעה קלה אחר כך התבקש טרודו להתייחס לתיעוד בסרטון, וניסה להתחמק. "הייתה לנו פגישה מצוינת עם הנשיא", אמר ראש ממשלת קנדה, והדגיש שמערכת היחסים עם ארה"ב חשובה ויעילה. הוא טען כי יש לו מערכת יחסים טובה מאוד עם טראמפ. כשלחצו עליו שוב להתייחס לסרטון אמר: "אני חושב שעלינו לנסות להישאר ממוקדים בחדשות החיוביות מהפסגה".

 

כשנשאל על הצהרת "הלסתות השמוטות שלו" ענה: "אני חושב שלכל מנהיג יש צוות שמדי פעם הלסתות שלו נשמטות בגלל הפתעות מתוכננות, כמו הסרטון הזה, למשל". היום כשהגיע לפגישות בפסגה לחץ טרודו את ידו של טראמפ ואמר לו כמה מילים בשקט.

בוריס ג'ונסון פסגת נאט
בוריס ג'ונסון. לא רוצה להתייחס(צילום: EPA)

מלניה ו דונלד טראמפ ו מלכת בריטניה אליזבת השנייה פסגת נאט
מלניה טראמפ והמלכה אתמול בארמון בקינגהאם(צילום: gettyimages)

גם ראש מממשלת בריטניה ג'ונסון התבקש במסיבת עיתונאים לדבר על הסרטון, ונשאל אם הוא אינו מתייחס לטראמפ ברצינות. "לא, זה שטויות גמורות", הדף ג'ונסון את הטענה. "אני לא יודע מאיפה זה בא".

 

אחר הצהריים ביטל טראמפ את מסיבת העיתונאים שאמור היה לקיים בסוף הפסגה והודיע שהוא חוזר לוושינגטון מיד בתום השיחות. את ההחלטה לבטל את מסיבת העיתונאים הסביר בכך שכבר דיבר עם העיתונאים פעמים רבות במהלך הביקור שלו בלונדון, שנמשך יומיים. "נסיעה בטוחה לכולם!", כתב בטוויטר. טראמפ היה אמור לקיים את מסיבת העיתונאים בסמוך לתחילתו בוושינגטון של השלב השני של השימועים בחקירת ההדחה המתנהלת נגדו בבית הנבחרים, וייתכן שרצה להימנע משאלות בעניין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
טרודו וטראמפ היום. הייתה לחיצת יד
צילום: EPA
מומלצים