שתף קטע נבחר

יצא בשאלה ונספר כחרדי בצה"ל: "משרת את כולם"

על רקע הדיווח כי צה"ל ניפח במשך שנים את מספרי החיילים החרדים שעליהם דיווח, חייל משוחרר ששירת בנח"ל החרדי סיפר לאולפן ynet: "ברור שידעו בצבא, פגשתי את המפקד במסיבה בערב שישי". חייל נוסף שיצא בשאלה: "אם היו לנו אותן הטבות כמו לחרדים - לא היו משקרים או מתחפשים"

 

 

 

קולות החיילים החרדים: יממה לאחר שנחשף כי ייתכן שצה"ל ניפח את מספרי החיילים החרדים שעליהם דיווח, החייל המשוחרר משה רחמני, שיצא בשאלה אך התגייס כחרדי לנח"ל, סיפר היום (חמישי) בריאיון לאולפן ynet: "ברור שבצבא ידעו שאני לא חרדי. לאף אחד אין בעיה עם זה - זה משרת את כולם".

 

נחי פסיקוב, גם הוא יוצא בשאלה שהתגייס למסלול חרדי וכיום פעיל בעמותת "יוצאים לשינוי", הוסיף: "אם היו מסלולים מותאמים ליוצאים בשאלה, או אם היוצאים בשאלה היו מקבלים אותם התנאים של החרדים - אף אחד לא היה צריך לשקר או להתחפש".

 

דיווח: צה"ל זייף את מספר המתגייסים החרדים

צה"ל מינה אלוף במיל' לבדיקת נתוני גיוס חרדים: "לא זיוף, היו פערים"

  

 - משה, חיים כפולים כמעט. על הנייר אתה חרדי, ובמציאות אתה הולך לים בשבת.

"כן, לגמרי. אתה הולך לים, יוצא למסיבות. אני זוכר שאחרי הטירונות יצאתי למסיבה בשישי בערב וראיתי את המ"כ שלי. הוא היה בהלם".

משה רחמני אולפן ynet (צילום: אבי מועלם)
"ידעו שאני לא חרדי". משה רחמני באולפן ynet(צילום: אבי מועלם)

לדבריו, "זה ממש ווין-ווין לכולם. למפקדים, לחיילים עצמם, לאלא שדואגים להביא אותך למסלול הזה. הם מציגים נתונים גבוהים, אז זה עושה להם טוב".

 

- למה בחרת במסלול חרדי?

"התנאים שם מאוד טובים, מבחינת השירות ומבחינת השעות. אתה לא עושה שמירות, לא שבתות. פעם שיקרתי למפקד שלי, והוא העלה אותי למשפט ורצה לתת לי ריתוק של יומיים. אמרתי לו 'תשמע, יש פה בנות שעושות שמירות בלילה", והוא אמר לי 'טוב, אז תצא בכל יום בשעה שבע בערב".

 

חרדים בלשכת גיוס. ארכיון (צילום: עופר עמרם ) (צילום: עופר עמרם )
חרדים בלשכת גיוס. ארכיון(צילום: עופר עמרם )

פסיקוב, שגדל כאמור במשפחה חרדית בירושלים, התגייס לשירות במסלול חרדי בגיל 21. אף שעזב את הבית לפני הגיוס, הוא אמר: "לא הגדרתי את עצמי כחילוני, אבל גם לא ממש כחרדי".

 

- ראינו בחשבון הפייסבוק שלך שאין שום חשד שאתה חרדי. ידעו את זה בצבא?

"נכון, בערך. כשהגעתי ללשכת הגיוס בגיל 21 המסלול היחיד שיכולתי להתגייס אליו, בטח כלוחם, הוא המסלול החרדי שנועד לחרדים. אני חושב שהנקודה היא לא בהכרח 'החיים הטובים'. ברגע שמגייסים אותי למסלול כזה זה נחמד, כי אני מקבל את כל ההטבות שמקבלים החרדים - שאגב מגיעות לי כי אני עדיין בוגר החברה החרדית - אבל אנחנו מדברים פה על מאות יוצאים בשאלה מדי שנה, שמתגייסים לצבא מרצונם כדי לתרום למדינה.

 

"השאלה שלי היא מדוע אין מסלולים כמו שיש לחרדים גם ליוצאים בשאלה", המשיך פסיקוב, "ואם אין מסלולים כאלה, למה היוצאים בשאלה שמתגייסים, ולא בהכרח למסלולים החרדיים, לא מקבלים אותן הטבות שמקבלים אחיהם החרדים? למשל פרק זמן בן שמונה חודשים שבו הם יכולים להתחיל ללמוד לבגרויות, כדי להשתחרר מהצבא עם תנאים שווים לכל שאר החיילים. זאת הנקודה החשובה בעיניי. כל האוכלוסייה הכביכול נעלמת הזאת הם יוצאים בשאלה, וחלקם אמורים להתחפש ולהשתלב איכשהו במסלולים החרדיים".

 

- אתה מרגיש מנוצל? שהצבא משתמש בך ובשכמותך כדי למלא מכסות ויעדים ולאפשר פטור לחרדים בישיבה?

"אני לא חושב שזה הצבא. אני נחשב לחרדי, אבל מדובר בהגדרות של החוק שקבע בשביל הצבא מיהו חרדי, ומי שקבע אותן הם הפוליטיקאים. לצבא קשה מאוד לפעמים לעלות על כל אותם בוגרים כמוני.

 

"אם היו מסלולים מותאמים ליוצאים בשאלה, או לפחות אם היוצאים בשאלה היו מקבלים אותם תנאים של החרדים, אף אחד לא היה צריך לשקר או להתחפש", טען פסקוב.

 

צה"ל מינה אלוף במיל' לבדיקת נתוני הגיוס של חרדים: "לא זיוף, היו פערים"

אמש דווח כי המדור לגיוס חרדים לצה"ל ניפח במשך שנים ארוכות את מספר המתגייסים החרדים, כדי להתקרב ליעדי הגיוס ולהימנע מביקורת ציבורית. מהפרסום בכאן רשת ב' עולה כי נתוני המתגייסים הוכפלו, ואף שולשו, על ידי צירוף נתונים של מתגייסים שאינם חרדים או דתיים כלל.

 

מונה לבחון את איסוף הנתונים. אלוף במיל' רוני נומה (צילום: ליאור עפרון, במחנה) (צילום: ליאור עפרון, במחנה)
מונה לבחון את איסוף הנתונים. אלוף במיל' רוני נומה(צילום: ליאור עפרון, במחנה)

בתחקיר שפרסמה כרמלה מנשה נמצא כי ב-2017 דיווח צה"ל על 3,070 חיילים חרדים שגויסו לצה"ל, אולם בפועל התגייסו רק 1,300 חיילים. ב-2011 היו 600 מתגייסים, אך בפועל דווח על 1,200 חרדים שהתגייסו, ובכל שנה הגדילו את המספרים ודיווחו על עלייה. בצה"ל הוסיפו לרשימות המתגייסים החרדים גם מתגייסים שאינם חרדים וכאלה שאינם דתיים כלל.

 

בסוף 2018 הוקמה מנהלת חרדים צבאית חדשה שבראשה עומד סגן אלוף תלם חזן, שערך ספירה עצמאית ומצא כי בצבא משרתים 1,650 חיילים חרדים בלבד. חזן התבקש על ידי גורמים בצבא לנפח את מספר החרדים, כך שיתאימו לנתוני 2017 שעמדו על 3,070 חיילים חרדים.

 

מדובר צה"ל נמסר אתמול בתגובה כי "לאחרונה התגלתה בצה"ל טעות בספירת החיילים החרדים בשנים האחרונות. עם היוודע הטעות הופקו לקחים באשר לקריטריונים לספירה ובאשר להקפדה על הגוף האמון על ספירת החיילים החרדים בתוך צה"ל.

 

"הטענה כי זויפו נתוני גיוס החרדים אינה נכונה", אמרו בצה"ל. במקביל, הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי מינה את אלוף במיל' רוני נומה לבחינת אופן האיסוף של הנתונים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
התגייס כחרדי. משה רחמני
צילום: אבי מועלם
מומלצים