שתף קטע נבחר

"פתאום הילד הגדול הופיע": ניצול השואה גילה את משפחתו בישראל

באיחור של שמונה עשורים ולאחר שנואש מחיפושיו, גילה ג'ק שטיינמץ, ניצול שואה שהצליח לצאת מתאי הגאזים באושוויץ, כי דודו ניצל, עלה לישראל והקים בה משפחה חרדית עניפה. לפני כחצי שנה הגיע ארצה כדי לפגוש את בני דודיו בפעם הראשונה - והם עדיין מתרגשים

 

הסיפור שלא ייאמן: 75 שנה אחרי שחשב שאיבד את כל משפחתו בשואה, והקים עצמו מחדש מאפר ועפר בקנדה – גילה ג'ק שטיינמץ כי דודו שרד וכל משפחתו העניפה גרה בישראל. בראיון מיוחד לאולפן ynet מספרים שטיינמץ ובת דודתו, ברוריה נדב, על הפגישה המאוחרת – ושתי המשפחות שנולדו מחדש.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>     

 

שטיינמץ חגג לפני כחודש וחצי את יום הולדתו ה-90. הוא נולד בצ'כוסלובקיה שהפכה בהמשך להונגריה, ונשלח לכמה מחנות, ובהם מטהאוזן ובירקנאו (חלק ממחנה אושוויץ), שם עבר תלאות וזוועות. חייו ניצלו בנס בעיצומו של יום כיפור, בתוך תאי הגאזים ממש, כשהדלת נפתחה בחיפוש אחר עובדים. שטיינמץ שהבין את השפה, יצא - וניצל.

 

קיראו עוד בערוץ היהדות

 

בתוך התופת וגם לאחריה הבין כי לא נותר איש מבני משפחתו הענפה, לאחר שחיפושיו עלו בתוהו. הוא היגר לקנדה ובטורונטו חי וגידל את משפחתו – אוד מוצל מאש. שתי בנות נולדו לו, מרילין וקרול, וגם נכד אחד, מייקל (מיכאל). "חיפשתי עדויות וניסיתי למצוא אם מישהו ניצל", שטיינמץ מספר. "הייתי בישראל עם אשתי אחרי מלחמת יום כיפור, הגעתי ל'יד ושם' ופעם נוספת לכותל, לבר המצווה של הנכד שלי – ושוב הלכתי ל'יד ושם' בתקווה למצוא אולי קרובי משפחה. לאורך כל השנים הללו לא הייתה תגובה האם מישהו ניצל".

 

  ()
ג'ק שטיינמץ עם ברוריה נדב ובני הדודים

 

בציר מקביל הגיע באותה התקופה לישראל אחי-אביו של ג'ק שטיינמץ, גם הוא אוד מוצל מאש, שהיה בטוח כי אחיו ושלושת ילדיו נספו כולם. הוא נשאר דתי, והוליד שש בנות שהפכו למשפחה חרדית ענפה עם נכדים ונינים לרוב.

 

הבחורה שלא נחה

בני המשפחה מילאו "דפי עד" ב"יד ושם" – וזה היה קצה החוט שהוביל לחיבור שלא ייאמן שמונה עשורים אחרי. החולייה המקשרת היא בחורה בשם סוזי זליגמן, שלקחה ללב את סיפורו של שטיינמץ, לאחר ששמעה מבתו שהוא נשאר לבד בעולם. "בחזרה לארץ קיבלתי את שם הוריו ועיר הולדתו", היא מספרת. "חיפשתי ב'יד ושם', ובדרך לא דרך גיליתי משפחה עם אותו שם מאותה העיר".

 

שטיינמץ עם בני דודיו ()
המפגש המרגש: שטיינמץ עם בני דודיו

 

זליגמן לא התעצלה: "הדו"ח של יד ושם הוביל אותי למבוי סתום", היא משחזרת. "כל מקום - האנשים לא היו בחיים. ואז ראיתי כתובת ברעננה, בדקתי – ואמרתי לעצמי שאולי יהיה לי מזל ואולי מישהו חי שם. מצאתי באינטרנט מספר טלפון שרשום על אותה הכתובת, ובצד השני של הקו אמרו לי שינסו לעזור לי. ככה הגעת לברוריה.

 

"בשיחה איתם התברר כי הם בני דודים שחיפשו במשך 70 שנה, אך לא מצאו אף אחד ששרד. הם (קרובי המשפחה) נפגשו בפעם הראשונה אצלי בבית, בירושלים. אחרי 75 שנה ג'ק שטיינמץ גילה שהוא לא לבד".

 

"אנחנו עדיין מתרגשים"

ברוריה נדב מספרת על השיחה המרגשת: "מתקשרת אליי סוזי, ואומרת לי: 'יש לך בן דוד, את יודעת?' ממש לא האמנתי. ידענו שכל בני המשפחה הלכו, ואת מי שנותר אנחנו מכירים פה בארץ. ואז ראיתי את הדפי-עד, ואני מכירה את השושלת של המשפחה. הרי גדלנו על כך שאח של אבא שלי הלך בשואה עם שלושת ילדיו, ופתאום הילד הגדול הופיע".

 

בסיור במוזיאון יד ושם ()
מילא דפי עד, ואף חיפש שוב ושוב. שטיינמץ ב"יד ושם"

 

"זה בלתי יאומן", אומר שטיינמץ. "אחרי 75 שנים גיליתי שיש לי משפחה פה. אם הייתי מגלה את זה לפני 70 שנה, הייתי בטח גר פה". וברוריה מוסיפה: "ברוך ה' שנפגשנו. זה מרגש מאוד. אנחנו עדיין מתרגשים. מטיילים ביחד, מבלים ביחד ומתרגשים ביחד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים