שתף קטע נבחר

ראש אכ"א אישר: "300 מתגייסים לא הגיעו מהעולם החרדי"

כמה ימים אחרי שהתברר כי מספרי החיילים החרדים שעליהם דיווח צה"ל נופחו, אישר ראש אכ"א אלמוז בדיון בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת את הפרסום ב-ynet שלפיו מאות חיילים חילונים נספרו כחרדים: "קבוצה שלמה עונה על הקריטריונים, אבל לא על דרישות החוק. יש כאן חוסר מקצועיות"

ועדת החוץ והביטחון של הכנסת בראשות הרמטכ"ל לשעבר ח"כ גבי אשכנזי (כחול לבן) ערכה הבוקר (יום ב') דיון בנתוני גיוס חרדים לצה"ל. הדיון התקיים ברקע הדיווח בשבוע שעבר שלפיו מספרי החיילים החרדים שעליהם דיווח צה"ל נופחו במשך שנים. ynet העביר בשידור חי את הדיון שבו השתתף ראש אכ"א, אלוף מוטי אלמוז.

 

ראש אכ"א אישר בדבריו את חשיפת ynet בשבוע שעבר, שלפיה בבדיקה ראשונית שערך הצבא נמצא כי כ-300 חיילים שנספרו כחרדים הם חילונים לחלוטין.

 

יצא בשאלה ונספר כחרדי בצה"ל: "משרת את כולם"

 

ח"כ אשכנזי אמר בפתח הדיון: "עלתה השאלה אם להמתין או לקיים את הדיון עכשיו. הדיון של היום יתייחס לדיווח של הצבא. כמובן שישנם נושאים שצריך לבדוק".

 

ראש אכ"א אלמוז ציין: "אני מרגיש חובה לאור הנסיבות למסור דיווח על תמונת המצב. אנחנו עוסקים בגיוס חרדים, אבל למעשה עוסקים באמון הציבור בצה"ל. אנחנו מדברים על שתי תקופות זמן למעשה ובעיניי זה חשוב כי זה מסדר את העובדות קצת אחרת. בין 2011 ל-2013 יש יעדי גיוס ומ-2014 והלאה יש חוק. ב-2016, נקודת ציון חשובה, צה"ל מעביר דיווח מאוד מפורט על כל סוגיות הגילים, ומציין גילוי נאות שאומר אלה המספרים שעומדים בהגדרות הפורמליות".

 

אלמוז הוסיף: "גם אם מסתבר שמישהו לקח מוסד חינוכי ושגה בו, כשאתה מסתכל על מה רמת הדיווחים אתה רואה ירידה לפרטים. אתה רואה חקירה של נתונים. אתה יכול להניח שאלה מספרים שנדרשו להם הרבה מאוד אנשים, והדיווחים נראים דיווחים תקינים. יכול להיות שאולי מישהו שגה, אבל כשאתה רואה את סדר הדברים - אתה רואה ממש סוג של חקירה, אז אתה מבין שהעבודה היא עבודה רצינית מאוד".

ועדת חוץ וביטחון  (צילום: אלכס קולומויסקי)
ראש אכ"א אלמוז בדיון בוועדה(צילום: אלכס קולומויסקי)

ראש אכ"א הדגיש בדבריו כי הבעיה בפערים על נתוני הגיוס נקשרת לדיווחים בשנים 2016 ו-2017 וכי שנת 2018 טרם דווחה. לדבריו, "במהלך איסוף הנתונים משנת 2018 אנחנו עוצרים את התהליך.באמצע 2019 אנחנו מבינים שמשהו במספרים לא מסתדר, לגבי שנת 2018, בעיקר אוכלוסייה שלא עומדת בהגדרות הפורמליות של החוק. אנחנו מתחילים לעסוק בזה ובמסגרת הבדיקה אנחנו עוצרים. זה מגיע אליי ואנחנו מבינים שאנחנו לא יכולים להעביר דיווח בשלב הזה, ואנחנו עסוקים בלהבין את מקור הבעיה".

 

אלמוז הוסיף: "יש קבוצה שלמה שנחשבת כקבוצה שעונה על הקריטריונים, אבל חלקה לא עונה על הדרישות של החוק. הפרשה יוצאת לתקשורת בשבוע שעבר, כשאנחנו ממש נמצאים בימים האחרונים שאנחנו מבינים שאנחנו צריכים לדווח על כך שיש טעות בחישוב הנתונים. אנחנו בודקים גם את שנת 2017, ורואים שיש בעיה עם הדיווח שנמסר לוועדת חוץ וביטחון על נתוני שנת 2017, שרובו הגדול הוא אוכלוסייה שנחשבת חרדית אבל לא עומדת בהגדרות של החוק".

ועדת חוץ וביטחון  (צילום: אלכס קולומויסקי)
יו"ר ועדת החוץ והביטחון, ח"כ אשכנזי(צילום: אלכס קולומויסקי)

לסיכום דבריו אמר ראש אכ"א כי "אנחנו מבינים שיש קבוצה שלא עומדת בהגדרות הפורמליות, למדו במוסדות שאולי לא מוכרים, אבל כשאתה מתייחס לאולכוסייה הזאת - עולמם חרדי, ביתם חרדי. אבל הם לא עומדים בהגדרות של החוק. עיקר הפער הוא בחישוב של האוכלוסייה הזאת לאוכלוסייה שעומדת בהגדרות החוק. ב-2017 אנחנו רואים שבערך 300 איש לא מגיעים מעולם החרדים, נכנסו לרשימות מסיבה לא ידועה.

 

"יכול להיות שזאת טעות מקצועית, יכול להיות שזה חוסר תשומת לב. כל מה שאני אגיד לא מצדיק שום דבר. העניין הזה של להצביע על מיהו חרדי הוא דו-שיח שלם בינינו לבין משרד החינוך. זה מקצוע ששייך לאנשים שיודעים לעסוק בזה, ואם אני יכול לקבוע, לשער, אז אני חושב שיש כאן חוסר מקצועיות כפי שאני מבין נכון לעכשיו בקביעת חלק מהאוכלוסיות האלה".

 

הנתונים הוכפלו ואף שולשו 

לפי הדיווח בכאן רשת ב', מתברר כי נתוני המתגייסים הוכפלו ואף שולשו על ידי צירוף נתונים של מתגייסים שאינם חרדים או דתיים כלל.

 

מנהלת חרדים חדשה בצה"ל שהוקמה ב-2018, והחלה לבצע בדיקה עצמאית של מספר החרדים שהתגייסו לשירות צבאי, מצאה פערים של מאות אחוזים בין מספר החרדים שדווחו בעבר לבין מספר החיילים החרדים בפועל.

ארכיון (צילום: עופר עמרם ) (צילום: עופר עמרם )
ארכיון(צילום: עופר עמרם )

 

 

עוד התברר כי במשך שנים המדור לגיוס חרדים זייף בכוונה את מספרם של החיילים החרדים שהתגייסו לצה"ל כדי לעמוד ביעדי הגיוס. הדיווחים המנופחים אף הועברו לגורמים שונים בתוך הצבא ומחוצה לו, בהם הרמטכ"ל, שר הביטחון וועדת החוץ והביטחון של הכנסת.

 

בתחקיר שפרסמה כרמלה מנשה נמצא כי בשנת 2017 דיווח צה"ל על 3,070 חיילים חרדים שגויסו לצה"ל, אולם בפועל התגייסו רק 1,300 חיילים. בשנת 2011 היו 600 מתגייסים, אך בפועל דווחו על 1,200 חרדים שהתגייסו, ובכל שנה הגדילו את המספרים ודיווחו על עלייה. בצה"ל הוסיפו לרשימות המתגייסים החרדים גם מתגייסים שאינם חרדים וכאלה שאינם דתיים כלל.

 

דובר צה"ל טען בתגובה לדברים כי "הטענה כי זויפו נתוני גיוס החרדים - אינה נכונה". עם זאת, הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי מינה את אלוף במיל' רוני נומה לבחינת אופן איסוף הנתונים בין 2011 ל-2018.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים