שתף קטע נבחר

ליברמן מגיב לנתניהו: "ממשלה צרה זו צרה"

במפגש שערך יו"ר ישראל ביתנו עם ראשי ערים מהליכוד חזר ליברמן על קריאתו לממשלת אחדות עם הליכוד וכחול לבן. הוא הזהיר מהתערבות ממשלתית בסוגיות עירוניות - וקרא להענקת סמכויות לשלטון המקומי במיוחד בנושאי דת ומדינה

בנימין נתניהו אביגדור ליברמן בני גנץ (צילום: רויטרס)
נתניהו, ליברמן וגנץ(צילום: רויטרס)

למרות קריאותיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו למשא ומתן, יו"ר מפלגת ישראל ביתנו אביגדור ליברמן אמר הערב (שני) לקבוצת ראשי ערים מהליכוד כי אין בכוונתו לתמוך בממשלה צרה. 

 

"ממשלה צרה זו צרה", אמר ליברמן לראשי הערים. "מתחילת מערכת הבחירות עמדתי על כך שחייבת לקום ממשלת אחדות. למרות שזכיתי להצעות מרחיקות לכת, כולל תפקיד ממלא מקום ראש הממשלה, שר ביטחון עם שני תיקים נוספים, תקציבים וכל ועדה שנרצה בכנסת", אמר ליברמן. "אמרתי שלא נפר את התחייבויותינו לבוחר. אנחנו לא מחליפים עקרונות בכיסאות, גם אם מדובר בכיסא הכי מרופד".

 

 

ליברמן אמר כי ממשלה צרה לא תוכל להתמודד עם האתגרים שעומדים על הפרק בתחום הכלכלי ובתחום הביטחוני. "המצב הנוכחי מחייב קבלת החלטות דרמטיות ולכן חייבים הסכמה לאומית רחבה, קודם כל בכנסת", ציין ליברמן.

 

יו"ר ישראל ביתנו אמר עוד כי הוא יתמוך בהענקת סמכויות לשלטון המקומי בעיקר בנושאי דת ומדינה. "הממשלה לא צריכה להתערב בנושא של פתיחה או סגירת מרכולים בשבת, ולא בתחבורה ציבורית בסוף השבוע. בשביל זה קיימים חוקי עזר עירוניים, וכל ראש עיר ומועצת עיר, בהתאם לאופי האוכלוסייה ביישוב יחליטו על כך ללא התערבות מלמעלה", ציין. ליברמן תקף את המועצות הדתיות שהפכו לדבריו לסניפי מפלגות, וקרא לפירוקן במקביל להקמת מחלקות לשירותי דת.

Avigdor Liebrman  (Photo: Amit Shabi)
"לא מחליפים עקרונות בכיסאות, גם אם מדובר בכיסא הכי מרופד". ליברמן(Photo: Amit Shabi)

ליברמן מסר בסיום הפגישה כי "נפגשתי עם קבוצה של ראשי ערים מהליכוד, שאת חלקם אני מכיר עשרות שנים. חלקם חברים אישיים שלי עד היום, וחלקם היו איתי בקבוצה הקטנה כאשר התחלתי את המסע הארוך בג'ונגל של הפוליטיקה הישראלית. אני מאוד מעריך את האנשים האלו. מנהיגי שטח אמיתיים שמתחככים באזרח מן השורה, מכירים את הבעיות שלו, המצוקות שלו וחיי היום יום שלו. מכל מפגש כזה אני לומד הרבה".

 

מוקדם יותר היום, קרא כאמור נתניהו לליברמן "להיכנס למו"מ מואץ ב-48 השעות שנותרו כדי להקים ממשלת לאומית חזקה לישראל". לדבריו, זו "האפשרות היחידה" שנותרה למניעת בחירות, "כיוון שלפיד וגנץ מתמידים בסירובם ועוסקים רק בספינים חלולים", כלשונו. יוזכר בהקשר זה כי אם עד יום רביעי בחצות לא תהיה הפתעה דרמטית, ישראל תצא למערכת בחירות נוספת, השלישית במספר בתוך שנה. התאריך המסתמן של הבחירות הוא 2 במרץ.

יאיר לפיד (צילום: אלכס קולומויסקי)
לפיד ויתר על הרוטציה עם גנץ, נתניהו תקף: "תרגיל שקוף"(צילום: אלכס קולומויסקי)

נתניהו תקף גם את ראשי כחול לבן בעקבות אמירת גנץ לפיה יסכים להקים איתו ממשלה אם יוותר על החסינות, וההודעה על ויתור הרוטציה מצד יאיר לפיד. הוא אמר כי מדובר ב"תרגילים שקופים" שנועדו, לדבריו, "להסיט את תשומת הלב מסירובם להקים ממשלת אחדות".

 

לפיד אמר היום בצהריים כי את ההחלטה לוותר על הרוטציה הוא קיבל עם יו"ר כחול לבן בני גנץ בפגישה שקיימו בארבע עיינים ביום חמישי האחרון. "אם יהיו בחירות - החלטנו שלא תהיה רוטציה", אמר לפיד. "נלך כולנו מאחורי בני גנץ, המועמד שלנו לראשות הממשלה. זו לא הייתה החלטה קשה, ישבתי בשישי בערב עם הילדים ואמרתי להם שהבטחתי לעשות מה שטוב למדינה וזה טוב למדינה". גם לפני כחודשיים הודיע לפיד שהוא מוותר על הרוטציה אם תוקם ממשלת אחדות - אולם כעת הוא ויתר עליה גם במקרה של בחירות חדשות.

 

בישיבת הסיעה של כחול לבן דיבר גם גנץ, שתקף את נתניהו על התנגדותו למשא ומתן, לדבריו. "נתניהו דבק בחסינות, בבלוק ובמקום הראשון ברוטציה. אני חוזר ואומר: אם תוותר על החסינות - נהיה פרטנרים לשיח. אני קורא לך להתחייב שלא תבקש חסינות, תודיע לאזרחי ישראל לדעת מהן כוונותיך. נחסוך את הבחירות, נפסיק לעסוק בעצמנו ונתחיל לעבוד בשביל אזרחי מדינת ישראל". עם זאת, גנץ לא הזכיר את סוגיית הרוטציה לראשות הממשלה או את סוגיית בלוק הימין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי, AFP
"ממשלה צרה זו צרה". ליברמן הגיב לנתניהו
צילום: אלכס קולומויסקי, AFP
מומלצים