שתף קטע נבחר

הסכמה בליכוד: פריימריז להנהגה בעוד שבועיים ויום

אחרי המחלוקת בין סער לנתניהו, בפגישה בין ראש הממשלה ליו"ר מרכז הליכוד חיים כץ סוכם כי הפריימריז לראשות המפלגה יתקיימו ב-26 בדצמבר, בעוד שבועיים ויום. נכון לעכשיו, רק ח"כ סער צפוי להתמודד מול נתניהו

בנימין נתניהו וגדעון סער (צילום: אוהד צויגנברג, רז גרוס)
בנימין נתניהו וגדעון סער(צילום: אוהד צויגנברג, רז גרוס)

ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר מרכז הליכוד חיים כץ סיכמו הבוקר (רביעי) כי הפריימריז לראשות מפלגת הליכוד יתקיימו ב-26 בדצמבר 2019. נכון לעכשיו, מול נתניהו צפוי להתמודד רק ח"כ גדעון סער. הצבעה במרכז הליכוד על אישור התאריך תיערך מחר בערב. נתניהו מינה את השר ישראל כץ לראש מטה הפריימריז שלו.

 

סער בירך על הסיכום בין נתניהו וכץ ואמר: "אקיים קמפיין חיובי, נקי וענייני ואציג בו סדר-יום לעתיד ישראל. יש צורך לאומי במפנה שיאפשר לסיים את המשבר הפוליטי המתמשך, להקים ממשלה חזקה ולאחד את עם ישראל".

  

סער אמר אתמול בעת סיור בחאן אל-אחמר שליד כפר אדומים כי לבנימין נתניהו "אין שום סיכוי להקים ממשלה". הוא הבהיר כי יישאר בליכוד ויתמוך בנתניהו אם יפסיד בהתמודדות מולו. סער אמר כי "עם כל הזכויות של ראש הממשלה ועם ההישגים הרבים. גם אם נלך לצערנו הרב למערכת בחירות שלישית מיותרת, הוא לא יצליח להקים ממשלה. השאלה שעומדת על הפרק היא עתיד הליכוד והוצאת המדינה מאותו מבוי סתום. צריך לשים מול העיניים את עתיד המדינה, אזרחי המדינה, לשנות את זה שאנחנו הולכים ממערכת בחירות אחת לשנייה ללא שום סיכוי להקים ממשלה". הוא הבהיר: "ביתי זה הליכוד, אני מתמודד בתוך הליכוד". נתניהו שלשום כי הוא "אינו פועל נגד קיום פריימריז בליכוד" - ואם אכן יתקיימו בחירות בפעם השלישית, הוא ינצח בהן.

  

ההחלטה על תאריך הפריימריז בליכוד התקבלה ברקע אישור וועדה המסדרת של הכנסת לפטור מחובת הנחה להצעות החוק לפיזור הכנסת ה-22 ולשינוי תאריך הבחירות, ומליאת הכנסת צפויה להצביע כעת על שתי ההצעות בקריאה טרומית.

 

לאחר שהמליאה תאשר את הצעות החוק בקריאה טרומית, הוועדה המסדרת תקים ועדה מיוחדת שמטרתה היא לדון ולאשר את נוסח הצעות החוק. לאחר מכן, הן יעברו לקריאה ראשונה במליאת הכנסת, יחזרו לתיקונים סופיים בוועדה, וישובו להצבעה סופית בקריאה שנייה ושלישית במליאה. על החוקים חתומים נציגי כל סיעות הבית, כך שההליך מתקיים בהסכמה.

   

אם החקיקה לפיזור הכנסת אכן תושלם היום, ממחר בבוקר תחל רשמית תקופת הקמפיינים, אולם זו תלך ותתרחב ככל שיתקרב מועד הבחירות. בכל התקופה הזאת, וכפי שהיה בחודשים האחרונים, תמשיך לפעול הממשלה הנוכחית כממשלת מעבר, וכך גם הכנסת. ועדות הכנסת לא יפעלו בתקופה הזאת, ולא יהיו חקיקה ויוזמות שנויות במחלוקת.

 

לפי חוק יסוד הכנסת, הבחירות אמורות להיערך ביום שלישי בשבוע השלישי בחודש או בשבוע הראשון. אך מכיוון שבמקרה הנוכחי התאריכים שנבחרו על פי חוק התנגשו עם מועדים ואירועים אחרים, החליטו חברי הכנסת לשנות את יום הבחירה משלישי לשני. בדרך כלל מערכת הבחירות מתקיימת, לפי החוק, 90 ימים לאחר הפיזור, אבל בשל המצב המיוחד החליטו הח"כים לקיים הפעם את מערכת הבחירות במועד המוקדם האפשרי – 2 במרץ.  

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג, רז גרוס
נתניהו וסער
צילום: אוהד צויגנברג, רז גרוס
מומלצים