שתף קטע נבחר

בגלל החורף שאיחר: מחסור בברוקולי קפוא

השנה היתה ירידה של כאלף טונות בשיווק ברוקולי לתעשייה ובשבועיים האחרונים אין להשיג את הירק המוקפא. בגלל מזג האוויר, המלאי הסתיים לפני תחילת העונה החדשה, אבל לפי החברות צפוי להתחדש בקרוב

לאן נעלם הברוקולי הקפוא? לקוחות שחיפשו ברוקולי קפוא בשקית מדווחים שלא הצליחו למצוא את המוצר במספר רשתות מזון בשבועיים האחרונים. קמעונאים אישרו לידיעות אחרונות שקיים מחסור חריף בירק הקפוא של כל המותגים וגם מחסור קל בירק הטרי.

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו 

 

עוד מכה לחקלאים: בצה"ל אוכלים עגבניות מטורקיה

מחירי המלפפונים זינקו, העגבניות במצב רע

מבחן החמאה הגדול: מי הטעימה ביותר?

 

עיקר השוק שייך לסנפרוסט של תנובה ואחרי כן למותגים פרטיים, כמו שופרסל ורמי לוי. רוב הברוקולי שנמכר בארץ - הוא מתוצרת ישראל, משטחים בעמק יזרעאל והגליל. כך למשל, פרי הגליל מספקת את הברוקולי למותג הפרטי של שופרסל. יבוא של ברוקולי בהתרעה קצרה הוא בעייתי בכלל ענייני כשרות. עקב כך, ברגע שנוצר מחסור, קשה להתגבר עליו באמצעות יבוא.

ברוקולי (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
ברוקולי(צילום: shutterstock)
 

הסיבה למחסור היא שהמלאי השנתי נגמר לפני תחילת עונת הברוקולי, שהתאחרה השנה. במפעלים מייצרים ברוקולי מוקפא פעם אחת בשנה, בדרך כלל בדצמבר-ינואר. המלאי שנוצר בדרך כלל מחזיק כל השנה.

 

לפי נתוני מועצת הצמחים, ב-2019 שווקה לתעשייה כמות של 3,800 טונות, ירידה של כאלף טונות בשיווק לתעשייה. המגדלים עשו השנה מאמץ גדול להקדים את העונה על מנת להשלים את המחסור, כך שהשטחים נשתלו חודש מוקדם לעומת שנה רגילה.

 

לפי גורם בענף, "השנה, החורף היה מאוד תזזיתי. הוא איחר מאוד. בתחילת השנה לא היו גשמים, ברוקולי זה ירק חורפי והיו ימים חמים. זה גרם לפגיעה באיכות ולירידה ביבולים ולכן הכמויות והאיכויות שאנחנו צורכים, לא הספיקו ובנוסף, הביקוש לברוקולי גדל מדי שנה. כבר מספר שנים כל שנה, יש עלייה בביקושים לירק הזה. זו הסיבה שאין מספיק חומר לספק לקראת סוף המלאי, הוא פשוט נגמר לפני העונה הקודמת.

 

"החורף היה קשה בעוד מספר מוצרים. גם גידול האפונה נפגע מאוד, אבל החוסר הזה לא מורגש, כי הצלחנו להשלים אותו בייבוא בגלל מכס. בברוקולי יש עניין של כשרות ומאוד קשה להשיג אותו מחו"ל. הבשורה היא שנספק את הסחורה די בקרוב. אנחנו בתחילת העונה, המלאי יתחדש בימים הקרובים".

 

האם צפויה התייקרות בברוקולי?

"יש התייקרות בחומר הגלם אבל כרגע אנחנו סופגים אותה. בכל המוצרים המוקפאים חומר הגלם מתייקר כל שנה ובברוקולי במיוחד. שטחי הגידול מצטמצמים, רפורמת המים משפיעה מאוד על מחירי המים ואנחנו מנסים להתייעל ולא לגלגל לצרכן, אבל זה מאוד מאוד קשה".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים