שתף קטע נבחר

הותר לפרסום: פרשת מין חמורה במגזר החרדי

כתב אישום הוגש נגד גורם טיפולי במגזר החרדי, בגין עבירות מין שביצע במטופליו. בית המשפט המחוזי בירושלים אסר לפרסם את שאר פרטי החקירה. בפרשת הסגרת מלכה לייפר הנאשמת בפדופיליה באוסטרליה נמשכים העיכובים והדחיות

אילוס ניידת משטרה ב ירושלים תאונה ירי בוקר (צילום: shutterstock)
פרשת מין חמורה במגזר החרדי. פרטי החקירה עדיין אסורים לפרסום(צילום: shutterstock)
 

הותרה לפרסום פרשת מין חמורה במגזר החרדי: בית המשפט המחוזי בירושלים נענה לבקשת ynet, "ידיעות אחרונות" וכלי תקשורת נוספים, והתיר לפרסם כי הוגש כתב אישום נגד גורם טיפולי במגזר החרדי בגין עבירות מין שביצע במטופליו. את ynet ו"ידיעות אחרונות" ייצג בדיון עו"ד ירון חנין ממשרד ליבליך מוזר.

 

הפרשה נחקרה בחודשים האחרונים במשטרה, ויתר פרטיה אסורים לפרסום. מעורכי הדין טל גבאי ויהודה פריד, שמייצגים את הגורם הטיפולי, נמסר: "אנו מנועים להגיב בשל צו איסור פרסום".

 

רחלי רושגולד סמנכ"לית ארגון JCW שהוביל לחשיפת הפרשה, אמרה כי "פעלנו רבות, לילות כימים, על מנת להביא את הפרשה לפתחם של גורמי אכיפת החוק. גם שנראה היה שהמצב אבוד, לא וויתרנו לרגע והמשכנו במאמצים לשבור את קשר השתיקה. לשמחתנו, לאחר עבודה מאומצת, הצליחה המשטרה להביא להגשת כתב אישום יוצא דופן בחומרתו ועל כך תודתנו. אנו בטוחים כי בית המשפט יעשה את המיטב, ינקוט ביד קשה ויוציא את הצדק לאור".

 

רושגולד ציינה כי "זו לא הפרשה הראשונה שאנחנו מלווים ואני יכולה לומר שממה שנחשפתי היא אחת הקשות שטיפלנו בהם, מציאות שהיא פשוט גיהינום. זה הדיר שינה מעיני הרבה מאוד זמן בתקופה האחרונה. אני רוצה להודות למשטרה שעשתה כאן עבודה מדהימה. התיק הזה היה מאוד מסובך הרגשתי שאלוקים איתנו בסיפור הזה, פסיעה אחר פסיעה כי זה היה באמת משהו מאוד מורכב. היו לנו הרבה לילות מאוד מתוחים, ולפעמים נראה היה שאנחנו מאבדים פה משהו רציני. הדאגה הייתה מאוד גדולה בגלל שמדובר במקרה לא פשוט, לא סטנדרטי ששובר שיאים של רוע ואני שמחה שיש לנו חלק בשליחות הזאת, למגר את הרע מקרבנו. זאת השליחות שלנו".

 

פרשה אחרת המתנהלת בבית המשפט המחוזי בירושלים, ושאף בה המייצגים מטעם ההגנה הם עורכי הדין גבאי ופריד, היא פרשת מלכה לייפר, שמבוקשת באוסטרליה לשם העמדה לדין בגין ביצוע עבירות מין בין השנים 2008-2004, בשלוש תלמידות בבית ספר חרדי שניהלה בעבר במלבורן.

מלכה לייפר  (צילום: עמית שאבי)
פרשה אחרת מתנהלת גם היא בבית המשפט בירושלים. לייפר, שאוסטרליה דורשת את הסגרתה (צילום: עמית שאבי)
 

עו
עו"ד טל גבאי ועו"ד יהודה פריד

בשנתיים האחרונות מתנהל הליך משפטי שנועד לקבוע האם לייפר כשירה לעמוד לדין, שאלה שתקבע אם ניתן יהיה להסגירה לאוסטרליה. בשבוע שעבר נדחה באופן מפתיע דיון בעניינה, לאחר שראש פאנל הפסיכיאטרים שהיה אמור למסור את חוות הדעת לגבי מצבה הנפשי הודיע כי הוא שכח מהדיון וביקש לערוך בדיקות נוספות ללייפר.

 

הליכי ההסגרה של לייפר החלו בשנת 2014 אך הופסקו בעקבות חוות דעת פסיכיאטרית שקבעה שהיא אינה כשירה לעמוד לדין. לאחר שהיא תועדה על ידי חוקר פרטי מתפקדת כאדם נורמטיבי, עורכת קניות וממתינה בסניף הדואר, חודשו הליכי ההסגרה. בשנתיים האחרונות מתנהל הליך משפטי סביב סוגיית מצבה הנפשי, ובאופן חריג מונה פאנל פסיכיאטרים נוסף כדי להכריע בנושא.

 

 

במסגרת הפרשה הסבוכה אף עלה חשד לפלילים כלפי סגן שר הבריאות יעקב ליצמן. המשטרה הודיעה כי התגבשה תשתית ראייתית נגד ליצמן לביצוע עבירות מרמה והפרת אמונים והדחה בעדות.

 

על פי החשד, בהזדמנויות שונות ויותר מפעם אחת, ליצמן פנה באופן אסור לפסיכיאטרים מחוזיים, שהם עדי תביעה, והעביר להם מסר לגבי חוות הדעת הרצויה. זאת, בארבע עיניים וללא שותפים, ואף שהם כפופים למרותו. בנוסף, הוא הבטיח קידום לפסיכיאטרים תמורת מסירת חוות דעת רצויה. הסחבת בתיק לייפר, יחד עם החשד לפלילים כלפי סגן שר בכיר, גורמת למשבר דיפלומטי עם אוסטרליה.


פורסם לראשונה 14/12/2019 23:50

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
פרשיית מין חמורה. אילוסטרציה
צילום: shutterstock
מומלצים