שתף קטע נבחר

הרבש"צים התנתקו מצה"ל: "משרד הביטחון מתעלם מאיתנו"

במסגרת המחאה על תנאי העסקתם, סיפר יו"ר ועד רכזי הביטחון בריאיון ל-ynet כי הם "ניתקו מגע" מהצבא: "ניתן מענה רק לאירועי חירום. סיכלנו אלפי אירועים לאורך השנים, העבודה שלנו קריטית". הוא קרא לשר הביטחון להיפגש בדחיפות: "בלי שליחים ומתווכים, בטוח שנמצא פתרון"

 

 

יו"ר ועד הרבש"צים הארצי (רבש"צים - רכזי ביטחון צבאי שוטף), ניר שורמן, סיפר היום (ראשון) בריאיון לאולפן ynet כי רכזי הביטחון "ניתקו מגע" מצה"ל במסגרת המחאה על תנאי העסקתם, ודרישתם להסכם עבודה קיבוצי מול משרד הביטחון.

 

"גמרנו את שלב הדיבורים ועברנו לשלב המעשים, כי משרד הביטחון מתעלם מאיתנו", טען שורמן, "אנחנו מבקשים משר הביטחון נפתלי בנט, שמכיר את הבעיות שלנו, להיפגש איתנו באופן בהול, בלי מתווכים ושליחים. אני בטוח שנוכל לפתור את כל המחלוקות".

 

כמאה רכזי ביטחון הפגינו: "עצרו את ההפקרות"

רכזי הביטחון שלא קיבלו שכר מוחים: "הגיעו מים עד נפש"

 

ניר שורמן (צילום: בראל אפרים )
"מנתקים מגע מצה"ל". רבש"צ ניר שורמן(צילום: בראל אפרים )

 

- מהי הבעיה העיקרית שלכם מול משרד הביטחון? כסף, ציוד?

"הבעיה שלנו למעשה היא ריבוי מעסיקים - יש לנו מספר מעסיקים כאשר אחד מהם הוא משרד הביטחון, השני הוא צה"ל כמנחה מקצועי, וגם המועצות ביישובים שהן המעסיק בפועל. אנחנו רוצים לעשות סדר בעניין הזה. וישנה סוגיית קיצוץ מרכיבי הביטחון, סוגיית קיצוץ משרות הרבש"צים ושינוי סיווגים ביישובים, ועוד".

 

- מדובר גם במחסור בתקציבים?

"יש מחסור בתקציבים ומקצצים בכל שנה יותר ויותר. כסף הוא הסימפטום לבעיה, אבל הבעיה העיקרית היא שאין לנו מעסיק אחד שגם מעסיק אותנו, גם אומר לנו מה לעשות, וגם נותן לנו את הגב שאנחנו צריכים".

 

מחאת הרבש
מחאת הרבש"צים בתל אביב(צילום: שאול גולן)

מחאת הרבש
(צילום: שאול גולן)

 


מחאת הרבש
(צילום: שאול גולן)

מחאת הרבש
(צילום: מוטי קמחי)

מחאת הרבש
(צילום: מוטי קמחי)
מחאת הרבש
(צילום: מוטי קמחי)

מחאת הרבש
(צילום: שאול גולן)
מחאת הרבש
(צילום: שאול גולן)
 

- מהי המשמעות לכך שאתם בשביתה?

"המשמעות היא שניתקנו מגע מהצבא. אנחנו ניתן מענה לאירועי חירום, אם יהיו, אבל כל שאר הפעולות היומיות שאנחנו עושים מול הצבא כרגע לא מבוצעות".

 

- זה אומר שהרבה יישובים יישארו בלי ביטחון?

"חלילה. כרגע אנחנו נמצאים ביישובים שלנו ועושים כל מה שצריך מבחינת ביטחון התושבים, אבל בכל מה שקשור במגע עם צה"ל והפעולות השוטפות מולם - בזה אנחנו לא מתעסקים".

 

- איפה יש היום רבש"צים?

"לאורך כל גבולות מדינת ישראל - מלבנון וסוריה, דרך העמקים, בקעה, ערבה, גבול מצרים, עוטף עזה, יהודה ושומרון וכן הלאה. 450 רבש"צים פזורים מהצפון ועד לאילת, והם אמונים על ביטחונם של כ-900 אלף אזרחים".

 

- ייתכן שבמשרד הביטחון מנסים לרמוז לכם ע"י התנערות שאולי תמה תקופה?

"אני מאוד מקווה שזה לא המצב. המקצוע שלנו קריטי לביטחון התושבים. רבש"צ הוא החוליה המקשרת בין גורמי הביטחון לבין התושבים, הוא זה שמגיע ראשון לאירוע ופותר אותו. רבש"צים לאורך השנים סיכלו ומנעו אלפי אירועים ביטחוניים, ושילמנו מחירים כבדים - רכזים נפצעו ונהרגו. אם מישהו חושב שהעבודה שלנו מיותרת, הוא לא מבין באיזו מציאות הוא חי.

 

"הניתוק מהצבא הוא הצעד הראשון שלנו, ואני מקווה שלא נצטרך להחריף את המאבק", הוסיף שורמן, "לכן אני פונה מפה לשר בנט, שייפגש איתנו בבהילות. זה לא כזה מסובך, הכול הגיוני וברור - אנחנו דורשים שיח ישיר בלי מתווכים ושליחים. אני בטוח שנמצא פתרון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
הרבש"צים ניתקו מגע עם צה"ל
צילום: מוטי קמחי
מומלצים