שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  רכזי הביטחון שלא קיבלו שכר מוחים: "הגיעו מים עד נפש"

  ההסתדרות הלאומית מסרה כי כ-300 הרכזים החברים בה יפתחו במחאה גם בשל פיטורים מתוכננים של כ-10% מהם. הרכזים הודיעו שינתקו את הקשר עם צה"ל ויפעלו באופן חלקי בלבד

  רכזי הביטחון הצבאי ביישובי קו עימות וביהודה ושומרון (רבש"צים - רכזי ביטחון צבאי שוטף) מאיימים לפתוח בצעדים במחאה על אי העברת שכרם ממשרד הביטחון ועל לזימון עשרות מהם לשימוע בפני פיטורים. כך מסרה היום (ד') ההסתדרות הלאומית.

   

  השכר הממוצע ממשיך לטפס: 10,856 שקל בחודש לשכיר

  המרכז לעיוור נגד חברות האוטובוסים: בקשה לייצוגית ב-31 מיליון שקל

  ניקוי שולחן בוועדת הכספים: אושרה העברת 9.5 מיליארד שקל

   

  במסגרת זו, הודיעו רכזי הביטחון שהם יפעלו באופן הדרגתי - תחילה מתוכננת מחאה ולאחר מכן בשבוע הבא הם את הקשר עם צה"ל, ובכוונתם לתת מענה רק לפעילות חבלנית עויינת ובאירועים מצילי חיים. עוד הודיעו כי יחלו את ימי העבודה החל מ-10 בבוקר בלבד.

  יהודה ושומרון (צילום: חברת נופי ישראל) (צילום: חברת נופי ישראל)
  יהודה ושומרון(צילום: חברת נופי ישראל)
   

  רכזי הביטחון מועסקים בישובי קו עימות וביהודה ושומרון ומספרם נאמד בכ-450, 300 מהם מאוגדים בהסתדרות הלאומית. רובם מועסקים על ידי היישובים שבהם הם משמשים בתפקידם, כאשר שכרם מועבר ממשרד הביטחון.

   

  לאחרונה חתם משרד הביטחון על הסכם חדש להעסקת רכזי הביטחון מול המועצות האזוריות, שקובע בין היתר שינויים באופן העברת השכר של העובדים - במקום
  שיועבר ישירות ליישובים, הוא מועבר למועצות האזוריות ומשם ליישובים.

   

  חלק מהמועצות והיישובים סירבו להסכים למתווה החדש, דבר שהביא לעיכובים בהעברת המשכורות. לפי ועד הפעולה, כ-30 רכזי ביטחון מאזורים שונים כבר קיבלו מכתבי שימוע לפני פיטורים מהיישוב שבו הם מועסקים, בהם מצוין כי הסיבה לכך היא אי העברת משכורתם ממשרד הביטחון, במקביל למו"מ שמתקיים בנושא שלא נראה כי ייפתר בקרוב.

   

  4 מועצות לא חתמו על ההסכם החדש

  נכון לעכשיו, יש 4 מועצות אזוריות ביו"ש שלא חתמו עדיין על ההסכם ושביישוביהן מועסקים עשרות רבשצ"ים - מטה בנימין, גוש עציון, הר חברון, ושומרון.

   

  אם לא די בכך, בוועד הפעולה טוענים כי יישובים רבים נוספים, שהמועצה המקומית או האזורית שלהם חתמה על הסכם - עדין אינם מסכימים למתווה החדש ומסרבים לחתום על הסכמים מול המועצה, כך שהכסף עדין לא מועבר לרכזי הביטחון. הסיבה להתנגדות הישובים, לפי ועד הפעולה, היא שההסכם החדש מעביר את האחריות המקצועית עליהם מצה"ל, ליישוב, אולם במשרד הביטחון מכחישים בתוקף את הטענה הזו.

   

  עם זאת, איומי הפיטורים נועדו ככל הנראה, לשמש בעיקר כאמצעי להפעלת לחץ, שכן מדובר באמור ביישובים שממוקמים באזורים רגישים מבחינה ביטחונית וספק אם הם באמת יכולים להישאר ללא כל אחראי ביטחון בתחומם. יתרה מכן, הנושא אף עלה גם בחודש שעבר לכותרות לאחר שרכזי הביטחון בישובי עוטף עזה לא קיבלו את משכורותיהם וזומנו לשימועים מאותו נימוק, כאשר שם הבעיה נפתרה בינתיים לאחר שהמועצות הסכימו לחתום והמשכורות הועברו.

   

  הטענות העיקריות של ועד הפעולה הן כלפי משרד הביטחון, לו הם קוראים לשמש כמעסיק הישיר שלהם, דבר שגם קיבל ביטוי בהצעת חוקש קידמו בנושא, אולם זו נתקעה בשל המצב המדיני.

   

  בוועד הרבש"צים מסרו: "הגיעו מים עד נפש. מיליוני אזרחי ישראל נמצאים בסכנת חיים מיידית וצפויים להיות ללא מענה הגנה ראוי בעיתות שגרה וחירום. זימון של עשרות רכזי ביטחון ישוביים לשימוע לפני פיטורים היא הכרזת מלחמה. אנחנו לא נעצור עד שיח ישיר בין ההסתדרות הלאומית ו-ועד הרבש"צים עם משרד הבטחון בכל הקשור לתנאי העסקתנו ומרכיבי הבטחון שמקצצים ליישובים. צפויות עוד הפתעות רבות".

   

  מההסתדרות הלאומית נמסר בתגובה כי "ההסתדרות הלאומית הכריזה על סכסוך עבודה ובימים הקרובים יחלו צעדים ארגוניים עד להשבתה מלאה של עבודת הרבש"צים. משרד הביטחון פועל לשינוי תנאי העסקת הרבש"צים באופן חד צדדי ופוגעני. מאות רבש"צים ברחבי הארץ נמצאים בסכנת פיטורים מיידית".

   

  ממשרד הביטחון נמסר בתגובה: "משרד הביטחון ומרכז המועצות האזוריות גיבשו הסכם חדש להשתתפות המשרד במימון מרכיבי הביטחון בישובים. ההסכם מסדיר את שיתוף הפעולה בין הצדדים ואת סדרי הביטחון במאות יישובים ברחבי הארץ. כחלק מההסכם הגדיל משרד הביטחון את תקציב ההשתתפות במרכיבי הביטחון, באופן שיאפשר את הגדלת הסיוע למועצות וליישובים במימון הרבש"צים.

   

  "רובן המוחלט של המועצות האזורית ברחבי הארץ (כ-90%), כולל המועצות בעוטף עזה, חתמו על הסכמים חדשים ובהתאם לכך כבר קיבלו את השתתפות המשרד במימון מרכיב הביטחון-רבש"צים. לצערנו, ארבע מועצות טרם חתמו על ההסכם החדש וצפויות להיפגש עם נציגי המשרד מחר (ה') בניסיון להגיע לסיכומים.

   

  "אף על פי כן, לבקשת מנכ"ל המועצות האזוריות ולפנים משורת הדין, משרד הביטחון העביר למועצות אלה מקדמות לחודש הקרוב. זאת, לאור החשיבות הרבה שהמשרד רואה בפועלם של הרבש"צים, המועסקים על ידי היישובים, ומתוך רצון לנסות להגיע לסיכומים עם המועצות הנ"ל בימים הקרובים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים