שתף קטע נבחר

חדש על הכוונת של רשות המיסים: כוכבי רשת ויוטיוברים

רשויות המס בכל העולם מתמודדות בשנים האחרונות עם מסחר ברשת וכעת גם רשות המיסים הגבירה את המעקב. התוצאה: עשרות יוטיוברים, בלוגרים ובעלי מקצוע נוספים כמו שפים וקונדיטורים שמפרסמים את מרכולותם ברשתות החברתיות נתפסו מעלימים מיסים

היוטיוברים על הכוונת של רשות המיסים: רשויות המס ברחבי העולם מתמודדות בשנים האחרונות עם ההתפתחויות הטכנולוגיות, התקשרות במסחר באמצעות אתרי אינטרנט ורשתות חברתיות, שמקשות על גביית המיסים; בעיקר עם ניסיונות ההתחכמות להשתמטות מתשלום מיסים במסגרות הללו.

 

רשות המיסים: נעצור בעלי חשבונות בחו"ל שלא דיווחו על כספם

45% מהשכירים מעולם לא ביקשו החזרי מס - ומיליארדי שקלים מחכים

יש לכם מה להצהיר? כך תפעלו נכון מול רשות המיסים

 

באחרונה הגבירה רשות המיסים את המעקב בתחום האינטרנט וכעת היא עורכת מבצעים נרחבים בתחום, בין היתר כדי להגדיל את ההכנסות ממיסים עקב הגירעון הגדול בתקציב המדינה. בימים האחרונים פעלה הרשות בהיקף נרחב כדי לאתר משתמטים מתשלומי מס במסגרת מבצע ארצי שנמשך יומיים. המבצע כלל בדיקת ניהול ספרים, במטרה לאתר עסקים המנוהלים ברשתות החברתיות ובאינטרנט ולבדוק האם הם מדווחים על פי דין על הכנסותיהם מפעילות זו.

  (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

במסגרת המבצע התמקדו הבודקים ביוטיוברים, בלוגרים, אופי עוגות מעוצבות, שפים, ועוד, כאשר המכנה המשותף לכולם הוא העובדה שהם מנהלים את עסקיהם ברשת. ברשות הסבירו כי תחילה בוצעה עבודת הכנה אינטנסיבית, שכללה בדיקות מבוססות מידע, הצלבות מידע ממוחשב ושימוש באמצעים טכנולוגיים שונים.

 

במסגרת הפעילות המיוחדת, נוטרו העסקים הווירטואליים שמרכז עשייתם הוא ברשתות החברתיות, וחלקם אף מקבלים שכר מגוגל - בעיקר יוטיוברים - ומהרשתות החברתיות אינסטגרם ופייסבוק ואחרים. למרבית בתי העסק שילמו הלקוחות באמצעות אפליקציות תשלום שונות, מצב שגם הוא מקשה לאתר תשלומים.

 

היוטיוברית אמרה לחוקרים: "בודקת אם שווה לפתוח תיק"

בין היתר נתפסה על ידי החוקרים כוכבת רשת, יוטיוברית, שלא ניהלה רישום הכנסות למרות שקיבלה תשלום קבוע מגוגל עבור סרטונים שהעלתה ביוטיוב. הכוכבת טענה בפני החוקרים: "אני בוחנת את האופציה אם שווה לפתוח תיק ברשות המיסים".

 

יוטיוברית אחרת, שאף היא לא פתחה תיק במס הכנסה ולא ניהלה את ספרי העסק שלה משנת 2018, למרות שסכומי כסף אותם קיבלה מיוטיוב ומחברות נוספות הופקדו לחשבון הבנק שלה, מיהרה להבטיח למבקרים: "אני אגש לפתוח תיק". יוטיובר נוסף שקיבל מגוגל סכום של כ-100 אלף שקל, עליהם לא דיווח בספרי העסק שלו, הצהיר: "אני רוצה לסגור את התיק".

 

 

מאמנת הכושר הידועה, אירה דולפין, שמפרסמת את עצמה בסרטונים ביוטיוב מחד, אך מאידך לא תיעדה הכנסות מגוגל בעבורם במהלך שנת 2019, גייסה את בן זוגה שאמר למבקרים: "לא ידעתי שצריך להוציא קבלות על הכנסה זו וגם אשתי נמצאת הרבה בחו"ל". מטעמה של דולפין נמסר: "אכן אנשי החברה היו בביקורת במס הכנסה, שם דובר על נושא ההכנסות מפרסומות ביוטיוב".

 

סטנדאפיסטית שברשותה נכס המושכר לטווח קצר, אותו פרסמה באמצעות האינטרנט, בנוסף להכנסות מעמלת מכירת כרטיסים, לא רשמה הכנסות מפעילויות אלו בסכום של 57,182 שקל. תשובתה הייתה: "רואה החשבון מכניס הכל לדו"ח בסוף השנה, אני לא מבינה ולא מתעסקת בזה".

 

מתקשרת שהבטיחה לגולשים שחרור ממתחים באמצעות העברת זרמים ואנרגיות, לא "תקשרה" עם מס הכנסה ולא רשמה הכנסותיה ממבצע זה. תשובתה למבקרים הייתה: "כנראה פספסתי, אקפיד על זה".

 

מאפר אירועים מוביל דאג לפרסם את עבודותיו בפייסבוק, אך לא לתעדם בספרים. הצלבות שעשו המבקרים אל מול דף הפייסבוק שלו לעומת רישומי ההכנסות המדווחות, גילו כי חלק מההכנסות לא דווחו. המאפר מיהר להסביר: "כנראה פספסתי, זה לא בכוונה".

 

גם תחום הבישול, שצובר תאוצה ברשת, לא נעדר ממבצע הביקורת. שף שמומחיותו ב"ייצור" מתכונים ותוכן באינסטגרם, בפייסבוק וביוטיוב, שקיבל מיוטיוב סכום של 47 אלף שקל בשנת 2018 ו-15,221 שקל נוספים במהלך שנת 2019, ולא תיעד אותם כהכנסות בספרי העסק, טען: "חשבתי שאני צריך להוציא קבלה ולרשום בספרים רק בסוף השנה, כי זה כסף שהתקבל מחו"ל, טעיתי אני מצטער".

 

שף אחר, המתמחה באירועים פרטיים ברחבי הארץ אותם הוא מעלה לאינסטגרם וליוטיוב, קיבל תשלום בסך 11,369 שקל מגוגל - שלא תועד בספרי העסק שלו. השף אמר למבקרים: "אני אברר ואעדכן אתכם".

 

בתחום הכנת עוגות מעוצבות נתקלו המבקרים בשלל תירוצים על אי רישום הכנסות, שעיקרן באמצעות אפליקציות תשלום. בין התירוצים הבולטים: "התפקששו לי רישום התקבולים הללו", "אני לא זוכרת כלום! באמת זה לא תירוץ. כנראה פספסתי לא בכוונה, אני אחפש שוב. כרגע אין לי תשובות, אני לא מוצאת את הרישום, אמשיך לחפש בבית".

 

פעילות הביקורת נערכה כחלק מפעילות נרחבת של רשות המיסים נגד מעלימי מס והון שחור בכל התחומים, לרבות אלו המנוהלים באינטרנט. זאת, במסגרת המדיניות של הגברת פעילות האכיפה לשיפור ושימור יכולת ההרתעה, הרחבת המודיעין, בין היתר על ידי עריכת מבצעי שטח, הצלבות מידע ושימוש באמצעים טכנולוגים, שמטרתם להביא לדיווחי אמת ולגביית מס אמת ובכך להגביר את השוויון בנטל בקרב האזרחים.

 

 

רן בוקר השתתף בהכנת הכתבה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים