שתף קטע נבחר

חולון בוחנת שילוב מגורים באזור התעשייה

העירייה בוחנת את המהלך במסגרת קידום מחדש של תוכנית המתאר לעיר. קבוצת מבנה תהיה הראשונה להגיש תוכנית המשלבת דירות במגרש בבעלותה באזור התעשייה

אזורי התעשייה הוותיקים בדרך לשנות את פניהם. אחרי הרצליה ורמת החייל בתל אביב, גם עיריית חולון בוחנת לראשונה שילוב של דירות מגורים באזור התעשייה. הבחינה נעשית במסגרת קידום מחדש של תוכנית המתאר לעיר שתוגש לוועדה המחוזית בספטמבר 2020.

 

עיריית קריית ביאליק נגד רשות מקרקעי ישראל: "לא ניתן היתרי בנייה"

קק"ל נגד מחיר למשתכן במרכז הארץ: "ראויה רק בנגב ובגליל"

"לא רוצים פה את ת"א": תוכנית הבנייה שתשנה את פניה של ירוחם

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 

בשנים האחרונות מעודדות ועדות התכנון עירוב שימושים והוספה של מגורים לאזורי תעסוקה מובהקים כדי להחיות את פעילותם גם מחוץ לשעות העבודה. אזור התעסוקה של הרצליה הוא הראשון לשנות פניו, ובקרוב יתקבלו היתרי בנייה ראשונים להוספת דירות קטנות לבנייני משרדים קיימים. כמו כן באזור התעסוקה רמת החייל בתל אביב מקודמת לראשונה תוכנית למגורים שיזמה חברת הפניקס.

חולון הדמיית הפרויקט של מבנה. ארבעה בנייני תעסוקה, שיכללו גם דירות מגורים (הדמיה: 3 Division 3D)
הדמיית הפרויקט של מבנה. ארבעה בנייני תעסוקה, שיכללו גם דירות מגורים(הדמיה: 3 Division 3D)

בעקבות החלטת עיריית חולון לבחון הכנסת מגורים לאזור התעשייה, קבוצת מבנה עומדת להיות החברה הראשונה שתגיש לוועדה המקומית תוכנית בניין עיר המשלבת תעסוקה ומגורים על מגרש בבעלותה, שנרכשה לפני 20 שנה מכונסי הנכסים של כור. המגרש, בן 60 הדונם, ממוקם בפינת הרחובות המרכבה והפלד, ופועלים בו האנגרים ומבני תעשייה ישנים. בין היתר קיים שם מרכז מסחרי בן 14 אלף מ"ר, שפועלים בו שוכרים כמו רמי לוי, ניו-פארם, ניצת הדובדבן, מחסני חשמל, דלתא ואדידס. הקבוצה יזמה תב"ע נוספת להקמת בניין משרדים בן תשע קומות מעל המרכז המסחרי, שבימים אלה החלה בהקמתו בעלות של 60 מיליון שקל. הבניין יכלול 15 אלף מ"ר, והעבודות להקמתו צפויות להסתיים במאי 2021. אדריכל הפרויקט הוא ארז אלה מחברת HQ Architects.

 

בנוסף מגבשת הקבוצה בימים אלה תוכנית על יתרת הקרקע, שתכלול ארבעה בנייני תעסוקה בני 11-10 קומות עם שדרת מסחר, בהיקף כולל של 125 אלף מ"ר. בבניינים אלה תבקש החברה לשלב גם דירות מגורים. מהלך דומה קידמה הקבוצה על מגרש בבעלותה באזור התעשייה של הרצליה פיתוח. "עד היום אף אחד לא הקים דירות מגורים באזור התעשייה", אומר מנכ"ל מבנה דודו זבדה. "בדומה להרצליה אנו מאמינים שגם פה ניתן לשלב את השימושים. בשנים האחרונות חולון צמחה כמרכז עסקים, ואנחנו מאמינים כי בשנים הקרובות האזור יפרח".

 

מי שישלם מחיר על המהלכים התכנוניים הם התעשיינים, שכן הקרקעות באזורי תעשייה מתייקרות עם השבחת הקרקע. עם השנים יותר ויותר מפעלים מתקשים למצוא קרקעות חלופיות, ועל פי הערכות מצוקתם רק תחריף.

 

לדברי שמאי המקרקעין יוסף רייטן, שילוב דירות מגורים באזור התעשייה הוא מבורך "כי הוא מאפשר מגורים לאוכלוסיות מיוחדות כגון סטודנטים, גרושים או אוכלוסייה מבוגרת, שלא צורכות ריבוי מבני ציבור וגני ילדים. מנגד הכנסת מגורים לאזור התעשייה תפיח בו חיים מעבר לשעות התעסוקה".

 

מהוועדה המחוזית לתכנון ובנייה נמסר: "עמדת המחוזית היא כי ראוי לשקול שילוב מגורים באזור התעשייה, אך לנקוט משנה זהירות כדי שלא ייווצרו קונפליקטים בין השימושים השונים".

 

מעיריית חולון נמסר: "תוכנית המתאר לעיר נמצאת בשלבי עדכון. על רקע צפי לפיתוח העיר לשנת 2040 ושינויים משמעותיים הצפויים בתחום הנגישות התחבורתית וההתחדשות העירונית. נושא נוסף אליו התייחסה העירייה בבקשתה לעדכן את התוכנית הוא אזור התעשייה. בספטמבר קיבלה הוועדה המחוזית את בקשת העירייה ונתנה לוועדה המקומית 12 חודשים להגיש לה תוכנית מתאר מעודכנת להפקדה".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הדמיה: 3 Division 3D
הדמיית הפרויקט של מבנה
הדמיה: 3 Division 3D
מומלצים