שתף קטע נבחר

שב"כ חשף: רוצחי רנה שנרב - חלק מתשתית טרור שכללה 50 מחבלים

החוליה מהחזית העממית, שרצחה את הנערה בפיגוע במעיין, הייתה חלק מתשתית נרחבת שכללה עשרות פעילי טרור. בין היתר הם ירו על אוטובוס ורכב ותכננו פיגועים נוספים. אמצעי לחימה רבים נתפסו, מנהיגת החזית העממית ביו"ש בין העצורים

 

 

נחשפת תשתית הטרור הגדולה והחשאית שפעלה מתחת לאף של מערכת הביטחון במשך כשנה וחצי: שלושה מחבלים מהחזית העממית מאזור רמאללה, שאחראים לפי השב"כ לרצח הנערה רנה שנרב בפיגוע מטען החבלה במעיין עין בובין בחודש אוגוסט האחרון, היו חלק מתשתית טרור נרחבת, הכללה עשרות מחבלים של ארגון הטרור הפלסטיני. לפי הודעת שב"כ שפורסמה היום (ד'), במסגרת הפרשיה נעצרו ונחקרו כ-50 פעילים.

 

הארגון הקטן שזכור יותר מימי האינתיפאדה השנייה נחשב לשקט יחסית בשנים האחרונות, ונמנע מלהרים את ראשו בגדה. חקירת השלושה, שנעצרו בחודש ספטמבר, עלתה לכותרות בגלל אשפוזו במצב קשה של ראש החוליה, במהלך חקירתו, לאחר שהוגדר כ"פצצה מתקתקת" עקב פיגועים נוספים שתכנן להוציא. אלא שהחקירה המורכבת בשב"כ הניבה תוצאות שחרגו מהפיגוע הקשה: החוליה, כך מסתבר לפי החשד, ביצעה שני פיגועי ירי באזור רמאללה לפני כשנה וחצי, אחד מהם לעבר אוטובוס שנסע ליד בית אל. הפיגועים, שהסתיימו ללא נפגעים, לא פוענחו עד החקירה הנוכחית.

 

רינה שנרב ז
רנה שנרב ז"ל(באדיבות המשפחה)
 

 

לפי שב"כ, חברי החוליה הם:

1. סאמר ערביד: תושב רמאללה, בן 44, כלוא לשעבר על רקע מעורבות בפעילות צבאית מטעם החזית העממית. הוא היה ראש החוליה, מי שגייס את חבריה ובנה והפעיל את המטען בפיגוע שבו נרצחה רנה שנרב. נחקר שוב אחרי שהתאושש.

 

2. יזן מגאמס: תושב הכפר ביר זית, בן 24, היה מעורב בפועל בפיגוע בעין בובין, ובפיגועים נוספים.

 

3. קסאם שיבלי: תושב הכפר כובר, בן 25. חבר חוליה, היה מעורב בפועל בפיגוע בעין בובין ובביצוע פיגועי ירי נוספים.

 

החוליה פעלה ברמת מידור גבוהה מאוד והצליחה להוציא לפועל את הפיגוע בעין בובין - במתווה שמחבלים התקשו ברוב המקרים ליישם מאז האינתיפאדה השנייה: פיצוץ מטען חבלה בשלט רחוק ובריחה מהזירה. המטען היה קטן אמנם בממדיו, אך הקטלניות שלו ומיקומו הובילו לתוצאה הטראגית.

רוצחי רנה שנרב - חלק מתשתית טרור שכללה 50 מחבלים ()
ראשי החוליה ובכירי החזית העממית שנעצרו

רוצחי רנה שנרב - חלק מתשתית טרור שכללה 50 מחבלים (צילום: דוברות שב
אמצעי לחימה שנתפסו במסגרת המבצע(צילום: דוברות שב"כ)

רוצחי רנה שנרב - חלק מתשתית טרור שכללה 50 מחבלים (צילום: דוברות שב
(צילום: דוברות שב"כ)

לאחר שנמלטו, הקפידו השלושה להימנע ממעבר ליד מצלמות אבטחה או להשאיר אחריהם עקבות. במסגרת החקירה התגלה כי החוליה הייתה חלק מתשתית של כ-50 מחבלי החזית העממית באזור רמאללה, שפעלו להוציא אל הפועל פיגועי טרור נוספים. רובם נעצרו בשבועות האחרונים והועברו לחקירת שב"כ.

 

במסגרת החקירות, לפי השב"כ, התקבל מידע שהוביל לאיתור ותפיסה "של אמצעי לחימה רבים וקטלניים אשר שייכים לתשתית הטרור של החזית העממית, בהם רובי M-16, רובי קלאצ'ניקוב, רובה גליל, רובה קארבין, מיני עוזי מאולתר, אקדחים, משתיק קול, חומרי דשן רבים המשמשים לבניית מטענים, נפצים, כדוריות ברזל למטען, ותחמושת מכל הסוגים. עוד אותרו מכשירי קשר, כוונות טלסקופיות וסוללה ניידת להפעלת מטענים.

רוצחי רנה שנרב - חלק מתשתית טרור שכללה 50 מחבלים (צילום: דוברות שב
לצד כלי הנשק: חומרים להכנת מטענים קטלניים(צילום: דוברות שב"כ)

 

חלק גדול מאמצעי הלחימה נתפסו לפי ההודעה בפעילות משותפת עם צה"ל והמשטרה, בין היתר בדירת קרובת משפחתו של סאמר ערביד, ראש החולייה שביצעה את הפיגוע ומי שהפעיל את המטען.

 

הפיגוע במעיין

מעדויות המחבלים עולה כי את איסוף המודיעין לקראת הפיגוע שבו נרצחה שנרב החלו חברי החוליה כמה שבועות טרם מימושו, בהזדמנויות שונות באו לאזור המעיין על מנת לתכנן את המתווה, ולבסוף הציגו את תוכנית הפעולה בפני סאמר ערביד וקיבלו את אישורו.

 

בלילה שקדם למימוש הפיגוע הגיעו חברי החוליה - ערביד, יזן מג'אמס וקסאם שיבלי - לשטח הררי צפונית למעיין עין בובין, חמושים באקדחים ומטען הנפץ. סאמר השאיר את יזן וקסאם בשטח יחד עם המטען ונסע חזרה לכיוון רמאללה על מנת להשאיר את הרכב בנקודה מרוחקת.

 

כשעה מאוחר יותר, החזיר ווליד חנאתשה, גורם המפקדה אשר מימן את הפיגוע, את סאמר ערביד למקום בו המתינו חברי החוליה ועזב את המקום. חברי החוליה בהובלת סאמר הלכו כשעתיים לכיוון המעיין. כשהגיעו הטמינו את המטען בסמוך לציר הגישה ועלו לנקודה הצופה על המקום.

פינוי הפצועים (צילום: רויטרס)
מקום הפיגוע במעיין המכונה גם "עין דני", על שם דני גונן שנרצח במקום ב-2015(צילום: רויטרס)

רוצחי רנה שנרב - חלק מתשתית טרור שכללה 50 מחבלים (צילום: דוברות שב
(צילום: דוברות שב"כ)
   

רוצחי רנה שנרב - חלק מתשתית טרור שכללה 50 מחבלים (צילום: דוברות שב
(צילום: דוברות שב"כ)

 

לאחר כמה שעות של המתנה במהלכן היה קסאם ברגותי אחראי על התצפית, הבחינו חברי החוליה במשפחת שנרב מתקרבת לנקודה, קסאם העביר את ההנחיה לסאמר ערביד אשר לחץ על ההדק והפעיל את המטען רב העוצמה לעבר בני המשפחה. לאחר הפיצוץ נמלטו חברי החוליה רגלית לכיוון רמאללה בדרך הררית עד אשר הגיעו לעיר והתפצלו.

 

בין העצורים: מנהיגת החזית העממית בגדה

לפי הודעת שב"כ, הפיגועים הנוספים שביצעו חברי התשתית של החזית העממית כללו ירי לעבר אוטובוס ישראלי סמוך לעפרה בדצמבר 2017, וירי לעבר רכב ישראלי ליד אריאל במרץ 2019. בשני המקרים לא היו נפגעים. אחד מהעצורים שהיה מעורב לפי שב"כ בפיגוע האחרון ובפיגועים נוספים הוא נזאם מחמד, תושב ביר זית בן 21.

 

בשב"כ הודיעו גם שחשפו כתוצאה מהחקירה פעיליי חזית עממית "ותיקים ובכירים, אשר הנחו את החוליה לבצע את הפיגועים השונים", ופרסמו את שמותיהם:

 

וליד חנאתשה, תושב רמאללה בן 50. היה עצור בעבר כמה פעמים בגין מעורבות בטרור. שימש כממונה על סאמר ערביד וכראש התשתית הצבאית של החזית העממית.

 

עבד אל-ראזק פראג', בן 56 מרמאללה, מבכירי החזית העממית בגדה, היה כלוא כמה פעמים בשל פעילות טרור, שימש כאחראי על וליד חנאתשה ואישר את מימוש הפיגוע בעין בובין.

 

חאלדה ג'ראר, תושבת רמאללה בת 56, גם היא הייתה כלואה בגין פעילות החזית העממית, ולפי שב"כ עומדת בראש הארגון בגדה המערבית, ובמסגרת זו אחראית על כלל הפעילות שלו.

 

אעתראף חגאג, בן 43 מרמאללה, עוד אסיר ביטחוני משוחרר. שימש כאחראי על כלל הפעילות החשאית של החזית העממית ברמאללה ובמסגרת זו גייס פעילים נוספים תחתיו.

 

עוד נמסר משב"כ כי החקירה כללה חיפושים במשרד אשר שימש את פעילי ארגון החזית העממית ברמאללה ונאסף מודיעין רב שהצביע על פעילות הארגון בשנים האחרונות. הוגשו כתבי אישום נגד רבים מחברי התשתית, וכתבי אישום נוספים יוגשו בהמשך.

  

"הפענוח המודעיני והחקירה המאומצת סיכלו פיגועים בטווח הזמן המיידי", מסר בכיר בשב"כ. "ללא הגעה מהירה לחוליות בשטח, הפיגועים אשר תכננה התשתית היו יוצאים לפועל והיו גובים חיי אדם רבים. כמות האמל"ח הגדולה שנתפסה והמידע שהתקבל בחקירות השב"כ של חברי התשתית ממחישים את מסוכנות התשתית ואת רמת המוכנות הגבוהה להוצאה של פיגועים חמורים נוספים בתקופה הקרובה, שנמנעו הודות לפעילות הסיכול".

 

אלישע בן קימון וגלעד כהן השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים