שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  דו"ח: כמה הפסקות היריון אושרו בישראל?

  מדו"ח חדש של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, עולה כי נשים דרוזיות פונות הכי פחות לוועדות להפסקת היריון, קרוב למחצית מהפניות הן של נשים נשואות, ובהשוואה לממוצע במדינות אירופה, אחוז הפניות נמוך יחסית

  17,869 נשים פנו בשנת 2018 לוועדות להפסקת היריון, 99.2% מהן אושרו על ידי הוועדות, כך עולה מדו"ח חדש של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. שיעור הפניות לוועדות להפסקת היריון בישראל עומד על 8.6 ל-1,000 נשים, בגילים 15 עד 49. בשנה שקדמה לה עמד שיעור הפניות על 8.8 שנמצא במגמת ירידה מאז שנת 1988 (אז עמד על 18.6). הנתונים מבוססים על טופסי בקשה לאישור הפסקת היריון שהוגשו לוועדות.

   

   ( )

  שיעור הפניות של נשים נוצריות הוא הגבוה ביותר באופן יחסי, מבין הדתות ועומד על עשר מכל אלף נשים. אצל יהודיות ונוצריות ערביות שיעור הפניות הוא 9.2 מכל אלף נשים ובתחתית רשימת הפונות נשים מוסלמיות ונשים דרוזיות. נשים נשואות פונות יותר מאשר נשים רווקות: קרוב למחצית מהפניות הן של נשים נשואות (48.8 אחוזים), למול 40 אחוזים של נשים רווקות. קרוב לעשרה אחוזים מהנשים הן גרושות ופחות מאחוז אלמנות.

   

  קראו עוד:

  "יש תחושה שהפלה היא כישלון שצריך להשתיק"

  "לעבור הפסקת הריון ולשמוע מאנשים שאני חייבת להתגבר"

  כשמוותרים על ההריון: כל הדרכים והשלבים לעשות זאת

   

  כ-1,500 נערות עד גיל 19 פנו בשנת 2018 לוועדה להפסקת היריון, 8.4 אחוזים מכלל הפניות. בנתון זה חלה ירידה במהלך העשור האחרון, כאשר בשנת 2006 עמד על 14.3 אחוזים מהפונות. בהשוואה למדינות אחרות בעולם, יחס הפניות לוועדות להפסקת היריון ל-100 לידות נמוך בישראל (9.9), ומשקף את הפריון הגבוה יחסית בישראל. לשם השוואה, הממוצע במדינות אירופה החברות ב-OECD עמד על 18.3.

   

   ( )

  הפסקות ההיריון בישראל מאושרות בהתאם לאחד מסעיפי החוק האלה: האישה היא מתחת לגיל הנישואין המינימלי (18) או שמלאו לה 40 שנה, ההיריון נובע מיחסים אסורים לפי החוק הפלילי, מגילוי עריות או שלא מנישואין, הילד עלול להיות בעל מום גופני או נפשי או המשך ההיריון עלול לסכן את חיי האישה או לגרום לה נזק גופני או נפשי.

   

  כמחצית מהפניות הן תחת הסעיף "היריון מחוץ למסגרת הנישואין". הסעיפים הבאים בשכיחותם הם "סיכון לבריאות האישה" (19.0%) ו"סיכון למום גופני או נפשי בעובר" (20.7%), כאשר שכיחות זה נמצאת במגמת עלייה, לפני עשרים שנה עמד על 14.7% וכיום מדובר בקרוב ל20 אחוז מכלל האישורים.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  חלה ירידה במספר הפניות של נערות
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים